Anasayfa / Sağlık / Yusuf Emre’nin kendi minik, mücadelesi büyük

Yusuf Emre’nin kendi minik, mücadelesi büyük


5.5 aylık, 5.5 kilo Yusuf Emre, lohusa annesinden nakledilen karaciğer parçasıyla hayata tutundu

haber detay h786465351353

Doğuştan sarılığı geçmeyen, uzunca süre tanı koyulamayan Yusuf Emre Uzar, 5 ay 11 günlük, 5.5 kiloyken karaciğer yetmezliğinden ameliyat masasına yattı. Son anda çıkan sorunla babası Aydan Uzar verici olamayınca, minik Yusuf Emre’ye lohusa annesi Neslihan Uzar canlı donör oldu, hayat verdi. Nakil öncesi ve sonraki süreci anlatan ve anne ile bebeğinin ameliyatının başarıyla geçtiğini anlatan Prof. Dr. Sema Aydoğdu, “İkisi de çok iyi. Bunca yıllık meslek yaşamımda ilk kez nakil sonrası bir annenin bebeğini emzirdiğine tanık oluyorum” dedi.

DOĞUŞTAN SARILIK GEÇMEDİ
Kocaeli’de oturan Neslihan Uzar (34), Aydan Uzar (35) çiftinin iki oğlunun küçüğü Kocaeli’deki sağlık kuruluşlarında tanı koyulamayan Yusuf Emre, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesine sevk edildi. Burada yatarak tedavi gören bebeğe PFIC (karaciğer yetmezliği) tanısı koyuldu, tedavisinin nakille mümkün olduğu söylendi.

Uzar çifti bu karar üzerine nakil için 12 Ocak’ta İzmir Kent Hastanesine başvurdu. Nakil öncesi beslenme sorunu yaşayan bebeğin kilo alıp büyütülmesi için Prof. Dr. Sema Aydoğdu tarafından özel bir diyet programı başlatıldı. Bu arada yapılan tetkiklerde baba Aydan Uzar’ın verici olabileceği belirlenirken, bir buçuk aylık sürecin sonunda Yusuf Emre’nin sarılığında artış başladı, kilo alımı durdu. Yusuf Emre bebeğin acil nakil operasyonuna alınmasına karar verilirken, baba Uzar’ın ameliyat öncesi tetkiklerinde kan değerlerinde yükselme olduğu, donör olamayacağı ortaya çıktı. Bebeğin hayati riskinin artması üzerine doktorlar tarafından çok istenmemesine karşın lohusa anne Neslihan Uzar’ın tetkikleri yapıldı, donör olabileceği belirlendi. Anne ve 5 ay 11 günlük bebeği geçen 26 Şubat’ta Doç. Dr. Murat Kılıç başkanlığındaki Opr. Dr. Cahit Yılmaz, Opr. Dr. Kamil Kılıç, Opr. Dr. Rasim Farajov, Opr. Dr. Zaza Lakobadze tarafından nakil operasyonuna alındı. Başarılı operasyon sonrası anne ve bebeği tekrar birbirine kavuştu.

GEBELİK VE LOHUSALIK ANNEYİ YORUYOR
haber detay h8567452153
Genelde küçük bebeklerde öncelikle anneleri değil diğer birinci derece akrabaları verici adayı yapmak istediklerini belirten Prof. Dr. Sema Aydoğdu, “Bu vakada ilk aday babaydı, son gün değişti. Anne lohusaydı istemedik ama bebeğin başka vericisi yoktu. Lohusalıkta annenin her gebelikten sonra toparlanması iki yılı bulur. Çünkü gebelikte loğusalıkta da vücudundaki tüm kemik, demir, protein, vitamin bebeğe harcanıyor, anne bunları kaybettiği için yerine koyması zaman alıyor. Loğusayken eğer bebeğiniz hastaysa üzüntüden sütünüz bile azalır, kesilebilir. O nedenle nakilden sonra annenin Yusuf Emre’yi emzirebilmesi harika bir şey. Nakil öncesi ve sonraki süreci anne ve bebeği başarıyla geçti. İkisi de çok iyi. Bunca yıllık meslek yaşamımda ilk kez nakil sonrası bir annenin bebeğini emzirdiğine tanık oluyorum” dedi.

“HER ŞEY BEBEĞİM İÇİN”

Öte yandan eşinin son tahlillerinde verici adayı olamayacağı ortaya çıkınca lohusa olmasına karşın bebeği için ameliyat masasına yatan anne Uzar, “Ben de eşim de donör olmak istiyorduk. Ben lohusayım diye doktorlar onay vermiyordu. Çocuklarımız için anne baba olarak canımızı vermeye hazırız. Kötü günler geride kaldı. Oğlumun hayata tutunması, iyi olması her şeyin üstünde. Çok mutluyuz” dedi. kaynak haberturk
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top