Anasayfa / Sağlık / Yılbaşı gecesi kalp krizi geçirme oranı artıyor

Yılbaşı gecesi kalp krizi geçirme oranı artıyor


Yılbaşı gecesinde aşırı yiyecek ve alkol tüketiminin kalp ve tansiyon sorunlarına sebep olabileceğini söyleyen Acıbadem Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, hem yılbaşı sofrasının tadını çıkarmanın hem de yeni yıla sağlıklı bir.

haber detay h48561451461494_740

Yılbaşı gecesinde aşırı yiyecek ve alkol tüketiminin kalp ve tansiyon sorunlarına sebep olabileceğini söyleyen Acıbadem Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, hem yılbaşı sofrasının tadını çıkarmanın hem de yeni yıla sağlıklı bir başlangıç yapmanın mümkün olduğunu ifade etti.

“Yılbaşı gecesi kalp krizi geçirme ve buna bağlı ölüm olasılığının yılın diğer günlerine göre daha yüksek oranda olduğu eldeki tıbbi veriler tarafından da doğrulanmakta” diyen Prof. Batur, kalp ve tansiyon rahatsızlığı şikayeti olanların yılbaşında aşırıya kaçacak şekilde yemek yememesi, yağlı, tuzlu ve şekerli gıdaları fazla tüketmemesi ayrıca yüksek miktarda alkol almamaları gerektiğini söyledi.

Yılbaşı için özenle hazırlanmış bir sofrada yemeğe başlarken öncelikle çorba, sebze yemeği ve bol salata ile beraberinde patlıcan salatası, yoğurtlu mezeler, barbunya pilaki gibi sağlıklı mezelerin tercih edilebileceğini anlatan Prof. Mustafa Kemal Batur, ana yemek seçiminde ise kırmızı et yerine ızgara veya fırında balık, tavuk ya da hindinin daha sağlıklı olacağını belirtti.

Prof. Batur, yılbaşı gecesi tıbbi hizmetlerin yetersiz kalabileceğinin göz önünde bulundurulması gerektiğini de hatırlattı. Batur, özellikle kalp hastalarının daha dikkatli olmasının sağlıkları açısında büyük önem taşıdığını ifade etti.

Kalp krizi belirtilerinin, göğüs ortasında baskı hissi veya ağrı, soğuk terleme, çarpıntı, bulantı, nefes darlığı gibi etkenler olduğunu kaydeden Prof. Batur, “Böylesi bir durumda yapılacak ilk şey yakınları haberdar etmek, bulunulan ortamdan uzaklaşarak havası temiz, sakin bir yere geçmek ve sıkıntının devam etmesi durumunda ise hiç vakit kaybetmeden en yakın hastaneye gitmektir.” diye vurguladı. kaynak haberahval
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top