Anasayfa / Gündem / Yarım asırlık aşk, 70inde ikinci hayat

Yarım asırlık aşk, 70inde ikinci hayat


İzmir’de, 68 yaşlarındaki Hüseyin Sargılı, aynı yaştaki 51 senelik karısı Mühide Sargılı’ya böbreğini verdi, ona yepyeni bir hayatın kapılarını açtı.

haber detay h1451813419105

Hüseyin Sargılı, 51 yıl öncesinde “İyi gün içerisinde , berbat gün içerisinde , hastalıkta, sağlıkta” sözünü verdiği eşi Mühide Sargılı’ya nakil için gereksinimi olan böbreği hiç düşünmeden verdi.Hüseyin Sargılı, eşine iki. hayatın kapılarını açarken, “Karımla 1/2 asırdır birlikteyiz. Onsuz bir hayatı ben ne yapayım? Allah iki böbrek vermiş, bir tanesini verdim. Olan ömrümüzü beraber geçireceğiz. En büyük mutlu olmak bu” diye konuştu .

Fethiye’de yaşamını sürdüren 4 genç , altı torun iki de torun çocuğu sahibi 68 yaşlarındaki Mühide Sargılı, 1994 senesinde halsizlik, bitkinlik, ateş benzeri şikayetle müracaat ettiği Antalya Hükümet Hastanesinde böbreklerinin minik meydana geldiğini öğrendi. Böbrek yetmezliği rizikosu meydana geldiği söylenen Mühide Sargılı, 2006 seneyin mayıs ayı içinde diyalize girmeye başladı. Sargılı, bu Yorucu süreçten bıkıp usandı, kendince inandığı natürel yönteme başvurup diyalizi bıraktı. Fakat bu sürecin sonu pahalıya infilak etti , Antalya’da gittiği hastanede ivedi hemodiyaliz ve nakil kararı alındı. Eşinin diyalize bağlanmasına gönlü razı olmayan Hüseyin Sargılı, “Benim bir böbreğim değil sana canım feda olsun” diyerek, rotayı İzmir’e çevirdi ve çift nakil için İzmir Il Hastanesine geldi.

Yapılan araştırma sonucu olarak Hüseyin Sargılı’nın karısına uyumlu donör meydana geldiği açıklandı . Geçtiğimiz 10 Kasım’da evliliklerinde 1/2 asrı geride bırakan çift, aynı zamanda operasyon masasına yattı. Nakil, Opr. Dr. Işık Has başkanlığındaki Opr. Dr. Uğur Saraçerkek çocuğu, nefroloji uzmanı Dr. Ebru Sevinç Ok ve koordinatör hemşire Havva Kara’dan oluşan ekip tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

HAYAT ARKADAŞINDAN HAYAT

Sargılı çifti, kısa bir zaman bir sonra el ele geldikleri İzmir Il Hastanesinden yeniden el ele taburcu oldu. Rutin kontrol için hastaneye gelen Mühide Sargılı, “Hayat arkadaşım bana iki. bir hayat verdi. Bir daha diyalize girmeye katlanamazdım. Eşime ve doktorlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu. 7 Mart 1964 tarihinde nikah masasında “İyi gün içerisinde , berbat gün içerisinde , hastalıkta, sağlıkta beraber olma” sözü verdiği 51 senelik eşine hiç düşünmeden gereksinimi olan böbreği veren Hüseyin Sargılı ise şunları söyledi: “Çocuklarımız, gelinlerimiz, torunlarımız, iki de torun evladımızla geniş ve mutlu bir aileyiz. Mühide Hanım benim 50 senelik hayat arkadaşım. Onun bir daha diyalize başlamasına, makineye mahkum yaşamasına gönlüm razı olmadı. ‘Uygunsa ben böbreğimi vereceğim’ dedim. Uyumlu çıktı, nakil meydana geldi . Allah iki böbrek vermiş, ben de bir tanesini karıma verdim. Onsuz bir hayatı ben ne yapayım? Bundan bir sonra olan ömrümüzü beraber sağlıklı ve mutlu geçireceğiz. Şuanda de yiyip içip, gezip tozuyoruz. Her birşey yolunda, doktorlarımıza teşekkür ediyoruz.”

“HER 70 YAŞINDAKİ AYNI OLMUYOR”

İzmir Il Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Ebru Sevinç Ok, 68 yaşlarındaki Sargılı çiftinin ilerlemiş yaşlarında nakil olmalarıyla ilgili şöyle konuştu: “Vericiler için genel yaş sınırı yok. Daha bir sürü bireyin genel durumu önemli. Her 70 yaşında olan aynı olmuyor. Bireyin bilinen majör bir sağlık problemi ağır kalp, akciğer hastalığı ya da kanser benzeri yaşamını tehlikeye sokacak hastalığı yoksa yaş vericiler için tek başına engel değil. Bu vericinin bilinen hiçbir hastalığı yoktu. Alıcının diyaliz hastası olması dışında hiçbir sistemik hastalığı yoktu. O da yaşına göre oldukça sıkı durumdaydı. Alıcının annesi 100 yaşına gibi yaşamış, sağlıklı bir aile yapısı var. 70 yaşlarındaki bir böbreği 20 yaşlarındaki bir hastaya başka seçeneği yoksa takarsınız ama ömrü yetmeyecektir, alıcının ömründen daha kısa olacaktır o böbreğin ömrü. Ama burada yaşları ortak. Aynı yaştaki böbrekleri almak aslında böbrek başarısını artıran bir birşey , böbreğin yaşları aynı olunca vücutta kalma süresi de uzun oluyor. kaynak haberport
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top