Anasayfa / Teknoloji / Yapay Zeka İşinizi Elinizden Alabilir

Yapay Zeka İşinizi Elinizden Alabilir


Teknoloji Gurusu Ve Gazeteci Ben Hammersley, Herkesin Insan Ve Yapay Zekanın Oluşturacağı Iş Dünyasına Hazır Olması Gerektiğini Söyledi.

haber detay 436876413

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği’nin (PERYÖN) düzenlediği 22. İnsan Yönetimi Kongresi’nde ‘Yapay Zeka: Gelecekte İş’ başlıklı oturumda konuşan Hammersley, ‘Bugün Bloomberg gibi kanallarda finans piyasası haberleri insanlar tarafından değil yapay zekalar, bilgisayarlar tarafından yazılıyor. Google sürücüsüz araç teknolojisini geliştirdi ve testlerine başladı, birkaç yıl içinde ABD’de sokaklarda göreceğiz. Sürücüsüz kamyonlar da çıktığında lojistik şirketlerinin filoları bu araçlardan oluşacak. Taksi şoförleri için de bu geçerli, yapay zeka ve bilgisayarlar ileride bu kişilerin yerine geçebilir’ dedi.

‘AÇIK OFİS YARATICILIĞA ENGEL’
Milliyet Gazetesi’nde yer alan habere göre Hammersley, işyerinde konsantre olabilme ve düşünebilmeye uygun olmadıkları için açık ofislerin yaratıcılığa engel olduğunu da iddia ederek şöyle konuştu: ‘Zamanın akışını unuttuğumuz, işimizin akıp gittiği, kendimizi işimize tamamen verdiğimiz anlar vardır ama bu bir süre devam eder. Dikkatimiz dağıldığında ise toparlanmamız 20 dakika alacaktır. Açık bir ofiste ise sürekli rahatsız hissedersiniz ve rahatsız edilirsiniz. Teknolojinin kölesi olmayın onu kendi köleniz haline getirin. Çalışırken e-posta akışını kapatın, telefonunuzdaki mesajları engelleyin, çünkü sizin göreviniz e-posta cevaplamak değil, yaratıcı olmak ve düşünmek. Şirketlerinizi, çalışma ortamlarınızı insanların insanca çalışmaları için düzenleyin, ortak çalışma alanları değil de insanlara kapıları olan odalar verin.’

ROBOTLAR MI GELİYOR?
IBM’in ürettiği Watson adlı robotun bir yılda tıp fakültesi son sınıf öğrencisinin bilgilerine sahip hale geldiğini belirten Hammersley, şunları söyledi: ‘4-5 yıl içinde yeni mezun seviyesinde bir doktor telefonunuzda olabilir. Gelecek 5 yıl içinde yapay zeka daha fazla hayatımızda olacak. Geçmişte otomobil fabrikalarında insanlar çalışırdı şimdi ise bu işi yapacak robotları kullanıyorlar. Şu anda henüz yapay zekanın yapamadığı işlerinizde çalışıyorsunuz. Birçok insan işlerini kaybedecek ya da buna uyum sağlayacak.’ Günümüz iş insanlarının da yarı robot sayılabileceğini belirten Hammersley, ‘Çoğu iş insanının cebinde akıllı bir cep telefonu var ve bu aletler çok gelişmiş. Artık kimse 3 numaradan fazlasını aklında tutmuyor. Bu salondaki herkes yarı robot sayılır. Araştırmalara göre akıllı telefonları olanların yüzde 90’ı telefon cebinde olmasa bile cebindeymiş ve çalıyormuş gibi hissediyor. Yüzde 5 kesim ise telefonu elinde olmasına rağmen cebindeyken çalıyormuş sanıyor’ dedi. kaynak parabultenSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top