Anasayfa / Dünya / Yanan feribottan kurtulanlar anlattı

Yanan feribottan kurtulanlar anlattı


İtalyan Sahil Güvenliği, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Korfu Adası yakınlarındaki yanan feribotun 34 saat sonra boşaltıldığı bilgisini verdi.

haber detay 9346174415
Yunanistan’ın Patra limanından İtalya’nın Ancona limanına giden ve dün saat 04.00’da garaj bölümünde yangın çıkan “Norman Atlantic” feribotunun tamamen boşaltıldığı açıklandı. İtalyan Sahil Güvenliği Twitter’dan saat 14.30 civarında yaptığı açıklamada feribottaki tüm yolcu ve mürettebatın kurtarıldığını bildirdi.

Gemide 54’ü TC vatandaşı 422 yolcu ve 56 mürettebat (toplam 478 kişi) bulunuyordu. Feribottaki beş kişi hayatını kaybetti. Dün gece yapılan açıklamada, tahliye edilenlerden en az 13’ünün Türk olduğu açıklanmıştı. Ancak bu sayının arttığı tahmin ediliyor. İtalyan helikopterleri gece boyunca kurtarma çalışmalarını sürdürdü. Sabah saatlerinde kurtarma çalışmalarına üç Yunan helikopteri de katıldı.

haber detay 3017938

Atina’ya ulaşan son haberlere göre, yangının kısmen kontrol altına alındığı feribotun İtalya sahillerine çekilmesi çabaları sonuç vermedi. İtalyan bir çekici gemisinin “Norman Atlantik”i üç kez römork teşebbüsü kötü hava şartları yüzünden halatlar koptuğu için başarısız oldu.

FARE GİBİ KISTIRILDIK

Güvertede toplanan yüzlerce yolcu akşam saatlerine kadar kurtarılmayı bekledi. Yolculardan bazıları telefonla Yunan televizyonlarına bağlanarak, bir yandan soğuktan donmak üzere olduklarını, diğer yandan ise yangının yarattığı sıcaklık nedeniyle ayakkabı tabanlarının eridiğini söylediler. Geminin Yunan aşçısı Aleksandros Corcokis, “Hepimiz yanacağız. Burada fare gibi kıstırılmış haldeyiz” dedi. Bazı yolcular dumandan etkilenerek solunum sorunları yaşadı.

‘BÜYÜK BİR SKANDAL’

Gemideki 54 Türk yolcunun 49’unun bir tur firması aracılığıyla yılbaşı tatili için iki otobüsle İtalya’ya doğru giden turistler oldukları öğrenildi. Yolcuların getirildiği Brindisi kentindeki Perrino hastanesinde dumandan etkilenen üç Türk yolcunun müşahede altına alındığı, diğer Türk yolcunun ise otele götürüldüğü belirtildi. Müşahede altındaki Türk yolculardan Aylin Akamaç, AA muhabirine, yaşananları “büyük bir skandal” olarak değerlendirerek, feribottaki yangın sonrasındaki kurtarma çalışmalarında hiçbir organizasyon olmadığını, Yunan ve İtalyan kurtarma ekiplerinin önce kendi vatandaşlarını kurtardığını savundu.

‘HİÇBİR ŞEY YAPMADILAR’

Asker gençlerin bile kadın ve çocuklardan önce kurtarıldığını anlatan Akamaç, “Gün boyunca deniz dalgasız olmasına rağmen bizi öylece beklettiler. Römorkör ile çekmeye çalışırken bağladıkları halat üç kez koptu. Hiçbir şey yapamadılar. Böyle bir şey olamaz. Allah bir daha düşürmesin” diye konuştu. Feribotta sadece üç filika olduğunu belirten Akamaç, “Titanik filmi gibiydi. Yangının yolcular farkına vardı. Ve ilk çıkanlar filikalara bindi. Bizleri yerlere oturttular. Yangını söndürmek için sıktıkları sularla dizimize kadar ıslandık. Soğuktan ayaklarımız dondu. İnsanlar ısınmak için ateşe yaklaşmak zorunda kaldı. Saatlerce dışarıda bekletildik. İnsanlar tuvaletlerini orada yapmak zorunda kaldı” ifadelerini kullandı.

‘İNSANLARA BİLGİ VERİLMEDİ’

Öte yandan, gemiden kurtulan Türk yolcu Ahmet Şimşek DHA muhabirine verdiği röportajda: “Yunanistan kurtarma helikopterini iki kere gördük ama İtalyan helikopterleri sürekli geldiler” dedi. Şimşek, olaydan 24 saat sonra kurtarılarak, İtalya’ya ait bir helikopterle ülkenin güneyindeki Brindisi kentine getirildi.

Burada müşahede altında tutulduğu Antonio Perrino Hastanesi’nde yaşadıklarını anlatan Şimşek: “Gece 1,30 gibi yola çıktık. Saat 3.30 sıralarında gemide bir kokuyla uyandık. Ne bulup giyindiysek güverteye çıktık. Tam bir rezaletti. Olaya müdahale etmesi gerekirken geminin mürettebatı hiç ortada yoktu. İnsanlar kendileri 5 tane filikayı kendileri kesti gözümün önünde. İki tanesine ancak insan bindi. 3 tanesi boşa gitti. Çünkü herkes saldırıyor. Mürettebat orada yönlendirmesi gerekirken hiç mürettebat ortada yoktu. Anladığım kadarıyla onlar sadece yangını söndürme noktasına gitmişler. Ama öbür tarafta insanlara ne bir bilgi vermek, bir yardımcı olmak gibi şeyleri söz konusu değildi” diye konuştu.

DIŞARIDAN YARDIM 7 SAAT SONRA GELDİ

Dışarıdan yardımın ise, kazadan yaklaşık 7 saat sonra, 11.00-11.30 gibi geldiğini anlatan Şimşek, “Bir kuru yük gemisi geldi yanımıza, bize moral verdi. ‘Fırtına var, denizin ortasında kalmışsınız’ dedi. Dedik ki ‘tamam kurtarışa geldi.’ Daha sonra bir askeri gemi geldi. İki filika indirdi. Fırtınadan o filikalar ulaşamadı. Saat 14.00 gibi iki helikopter gelip, yaşlıları, kadınları, çocukları almaya başladılar. Her helikopter 2-3 kişi alıyordu. Gemide çok insan vardı” diye gördüklerini aktardı.

haber detay f3017985

‘YUNAN HELİKOPTERİNİN GELMEMESİ İNANDIRICI OLMAYABİLİR’

Bir başka Türk yolcunun, önce Yunan ve İtalyanların kurtarıldığı iddiası hatırlatılan Şimşek, “Bunun doğru olduğunu söyleyemem. Öyle bir şey görmedim. İnsanlar filikalara atladılar. Hiçbir organize olmadığı için atlayabilen gidiyordu. Bu inandırıcı olmayabilir, ama Yunan helikopteri iki kere geldi, bir daha gelmedi, ama İtalyan helikopterleri sürekli geldiler” iddiasında bulundu.

‘AYAKKABILARIMIZ YANDI’

Gemide hiç ceset görmediğini söyleyen Şimşek, “Sabah iki kişinin denize atladığını gördüm, ama kuru alındılar mı alınmadılar mı bilmiyorum” dedi. İnsanların denize atlama isteğinde olduğunu, ama yapamadıklarını anlatan Şimşek, “Yanan yerin üzerinde durduk hep ısınmak için. Orada da ısı çok fazlaydı. O sıcaklıkta ayakkabılarımız yandı. Dumandan korkanlar soğukta bekledi” diye sözlerini sürdürdü. Şimşek, yapılan tedavisinin ardından, bir otele yerleştirildi. kaynak radikalSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top