Anasayfa / Teknoloji / Xiaomi Mi A1 incelemesi: “Fiyat/performans canavarı”

Xiaomi Mi A1 incelemesi: “Fiyat/performans canavarı”


Xiaomi’nin Google ile birlikte geliştirdiği ilk telefon olan Mi A1, sahip olduğu özelliklerle Android One dünyasının en önemli modelleri arasında yer alıyor. Bu videomuzda tüm detaylarını inceliyoruz.

Gelişmekte olan ülkeleri fiyatı düşük, kullanıcı deneyimi yüksek telefonlarla buluşturmak için yola çıkan Android One programı zamanla değişime uğradı ve bugün orta sınıfta daha yetenekli ama aynı zamanda fiyatı daha yüksek cihazlarla temsil edilir hale geldi. HTC U11 Life, Motorola X4 ve Xiaomi Mi A1 bunlardan bazıları.

Gelelim Xiaomi ve Google işbirliğine. Aslında bu kaçınılmazdı çünkü akıllı telefon dünyası için tam bir başarı hikayesi Xiaomi’nin gelişim süreci. Çin’de başlayan macera bugün dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’da bile liderliğe ulaşmış durumda. Xiaomi’nin kurucusu ve tepe yöneticisi Lei Jung, kullanıcılarımızın arzuladığı fiyat seviyesinde en iyisini sunmanın gayretindeyiz derken, aslında başarısının sırrını da açıklıyor.

Bunları anlatma sebebim şu; Qualcomm’un ayrıcalıklı iş ortağı olmayı başaran Xiaomi ile Google arasındaki birliktelik önemli çünkü iki firma da birbirinden ciddi şekilde istifade edecek gibi görünüyor. Google desteği, Xiaomi’nin farklı ülkelere daha hızlı girmesini, Xiaomi desteği ise Google’a daha fazla kullanıcıyla buluşmasını sağlayabilir. Bu birlikteliğin ilk ürünü olan Mi A1, fiyat/performans sınıfının son dönemdeki en güçlü temsilcilerinden biri. Bunun nedenlerine değineceğim ama öncesinde teknik özelliklere göz atalım isterseniz.

5.5-inç boyutunda ve Full HD çözünürlüğünde IPS ekrana sahip olan A1, Qualcomm’un 8 çekirdekli Snapdragon 625 platformundan güç alıyor ve 4GB RAM il geliyor. Depolama kapasitesi 64GB olan telefona, ikinci SIM kart slotunu kullanark microSD hafıza kartı takabiliyorsunuz. Çift arka kamerayla donatılan telefonda, 802.11ac WiFi, parmakizi okuyucusu, kızılötesi sensör ve FM Radyo özelliği de bulunuyor. 3080mAh kapasiteli pilden güç alan Mi A1, Android 8.0 güncellemesini almış durumda.

Az önce FM Radyo’dan bahsettim ancak telefonda radyo uygulaması bulunmuyor, isteyenler servis ekranına ulaşarak FM Radyo’yu kullanabiliyor. Eksik olarak NFC’yi gösterebilirim, yer verilseymiş iyi olurmuş. Telefonun kutu içeriğinden cihazın kendisine ek olarak 5 volt’ta 2 amper verebilen şark adaptörü, tip-C kablo, ekran koruyucu film ve dökümanlar çıkıyor. Bir Xiaomi klasiği olarak bu modelde de kulaklık verilmiyor.

Xiaomi’yi yakından takip edenler anlamıştır, Mi A1 tasarım olarak Mi 5X modelinin Android One’a uyarlanmış hali. Tek başına bu bile önemli bir gelişme çünkü Xiaomi’nin ürün politikasına baktığımız zaman fiyat/performans konusunda Redmi, üst seviyede ise Mi ailesinin olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla modern çizgilere sahip rafine tasarımlı bir telefon duruyor önümüzde. Özellikle arkadan bakıldığında premium telefon havası veren Mi A1, tamamı metal gövdesiyle aynı hissi kullanmaya başladığınızda da sağlıyor. Alüminyum temelli olan kasanın ergonomisi iyi, tutması ve kullanması keyifli. Alt ve üst kısımdaki anten çizgileri ve kamera dizilimi ile iPhone 7 Plus ve OnePlus 5 gibi cihazları akıllara getiren telefon, ön tarafta ise pek çok rakibi gibi kalın çerçeveleri nedeniyle arka taraftaki heyecan sürdüremiyor.

Ekran/kasa oranı %70 civarında olan telefonda, kapasitif butonlar kullanılmış. Saf Android deneyiminden bahsetmemize rağmen bu butonların sırası geri ana ekran ve son uygulamalar yerine son uygulamalar ana ekran ve geri olarak atanmış. Sanal butonlara müdahele edilebiliyor ama bu cihaz ne yazık ki bu şekilde. Ayrıca butonların boyları küçük ve arka aydınlatmaları biraz zayıf, daha iyi olabilirmiş… daha fazla kaynakta: donanimhaber
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top