Anasayfa / Teknoloji / WhatsApp Kullanıcılarına Büyük ŞOK!

WhatsApp Kullanıcılarına Büyük ŞOK!


Popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, bazı telefon firmalarından desteğini çekeceğini açıkladı. WhatsApp hangi telefonlarda kullanılamayacak.

haber detay h8469687464865

Şu an dünyanın en fazla kullanılan mobil uygulamalarından biri olan WhatsApp, yıl sonunda önemli bir değişikliğe gidiyor. Şirket tarafından açıklanana göre WhatsApp, bazı mobil işletim sistemlerinden bu yılın sonunda desteğini tamamen çekecek. WhatsApp, yaptığı açıklamada günümüzde çok fazla aktif kullanıcısı bulunmayan işletim sistemine verdiği desteği keseceğini açıkladı. Uygulama geçtiğimiz yıllarda Facebook tarafından satın alınmıştı. Whatsapp Blackberry OS serisinden de desteği çekti.

WhatsApp, yıl sonunda önemli bir değişikliğe gidiyor. Şirkettarafından açıklanana göre WhatsApp, bazı mobil işletim sistemlerinden bu yılınsonunda desteğini tamamen çekecek.

Akıllı telefonların yükselişe geçmesinin ardından mobilcihaz sektörü Android ve iOS’un kontrolü altına girmişti. Bu iki dominantişletim sisteminin yanı sıra Microsoft da Windows Phone / Windows 10 Mobile ilevarlığını sürdürmeye çalışmakta. Fakat durum diğer işletim sistemleri için pekde iyi değil.

Facabook’un sahibi olduğu WhatsApp, Nokia S40, Symbian S60ve BlackBerry’den (BlackBerry 10 da dahil) desteğini bu yılın sonundaçekeceğini açıkladı. Benzer durum Android 2.1 ve 2.2 ile Windows Phone 7.1 içinde geçerli.

Aylık bir milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşmayı başaranWhatsApp, bu kararı kuruluşunun 7. yıl dönümü olduğu haftada aldı. Aslında budurum bir bağlamda mobil cihaz sektöründe işlerin ne denli hızlı bir şekildedeğiştiğini de güzel bir kanıtı. Çok değil 5 sene kadar önce BlackBerrypiyasanın altını üstüne getiriyordu. Şimdilerde iPhone neyse, 5 sene önce deBlackBerry oydu.

WhatsApp Messenger, akıllı telefonlar içingeliştirilen,platformlararasıçalışma özelliğine sahip bir mesajlaşma ve aramauygulamasıdır.Android,BlackBerry, iPhone, Windows Phone ve Nokiatelefonlarıyla uyumlu olanuygulama,3G ya da WiFi Internet bağlantısıaracılığıyla kullanıcılarınbirbirlerineresim, video,ücretsiz arama, sesli veyazılı mesaj göndermesinisağlar. Aynı adıtaşıyan şirket, eski Yahoo!çalışanları olan Biran Acton ve JanKoum tarafındanABD’de, Kaliforniyaeyaletindeki Santa Clara kentindekurulmuştur.

Kısa zamanda büyük bir popülariteye kavuşan WhatsAppMessengerüzerindengerçekleşen iletişim trafiği Ağustos 2012’den Ocak 2013’ekadar %75oranındaartarak 2012 yılında toplamda %500’e ulaşmıştır. Dünyadakayıtlıkullanıcısayısı en yüksek olan siber hizmetler arasındadır.

Facebook tarafından 4 milyar USD nakit para, 12 milyar USDhisse senedi ve3milyar USD sınırlandırılmış hisse senedi karşılığında satınalınmıştır.[2]Busatın alma işleminin bazı kişisel hakları ve bilgimahremeyetini savunangruplartarafından durdurulması istenmiştir.

Son sürümde Web WhatsApp özelliği eklendi. Kullanıcılartarayıcılarıüzerindenweb.whatsapp.com adresine gittikten sonra WhatsAppuygulamasına gidipMenü’denWeb WhatsApp’a girip ekrandaki QR kodu telefonaokutmaları halindebilgisayarüzerinden WhatsApp’ta oturum açıp sohbeti dahakolay ve hızlı birhale getirmişoluyorlar.[4]

WhatsApp Web ilk kullanıma sunulduğunda sadece GoogleChrometarayıcısındaçalışırken ardından gelen güncellemeler ile Mozilla FirefoxveOperatarayıcılarında da çalışabilir duruma getirilmiştir.[5]

Güvenilirlik

12 Haziran 2015 itibarıyla WhatsApp uygulaması ElectronicFrontierFoundation’ınkarşılaştırma çalışmasında aranan 7 güvenilirliközelliğindensadece 2 tanesiniiçerdiği tesbit edilmiştir.[6][7] İçerdiği puankazandıran 2,ve kaybettiren 5özellik sırasıyla şunlardır:

(+) iletileriniletişim sırasında şifreleniyor olmaları,

(+) yazılımınyakın bir geçmişte kaynakdenetimininyapılmış olması,

(-) iletilerinhizmet veren örgütden hiçkimseninulaşamıyacağı bir şifre ile kodlanıyorolmaması,

(-) kullanıcılarınkarşı tarafın kimliğiniotomatikdoğrulayamamaları,

(-) şifreçalınması durumunda buna rağmen eskiiletileringüvende olamamaları,

(-) yazılımınbağımsız değerlendirmeye açık olmaması,

(-) güvenilirlikdüzeneği tasarımının yeterincebelgelenmişolmaması.

kaynak habergazeteSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top