Anasayfa / Sosyal / Van Gölü’nde dünyanın en büyük mikrobiyalitleri bulundu

Van Gölü’nde dünyanın en büyük mikrobiyalitleri bulundu


Van Gölü’nde; Gevaş, Tatvan, Ahlat ve Adilcevaz ilçe sınırları içinde yeni mikrobiyalit alanları bulunduğu bildirildi.

haber detay h5684635

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sarı, dünyada bilinen mikrobiyalitlerin boyu genelde 2-3 metre civarında iken, Van Gölü’nde 20 metre civarında boyu olan mikrobiyalitler tespit edildiği ve bunları görüntülediklerini söyledi.

“DÜNYANIN ÖN BÜYÜK MİKROBİYOLİTLERİ”
Prof. Dr. Mustafa Sarı, “Van Gölü’nün orijinal ekosistemini su altından incelemek, inci kefalinin göldeki ve akarsudaki yaşamını görüntülemek, dünyanın en büyük mikrobiyalitlerini tespit ederek kayda almak, su altında olabilecek tarihi ve kültürel yapıları belirlemek amacıyla iki yıl önce ben Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Dalgıç Tahsin Ceylan ve Rehber-Eğitmen Dalgıç Murat Kulakaç tarafından başlattığımız Van Gölü dalışları ilginç sonuçlar vermeye devam ediyor. Van Gölü mikrobiyalitleri başta olmak üzere planlanan amaçlara hizmet edecek çok kıymetli bulgular elde ettik.

DÜNYADA BOYLARI 2-3 METRE, VAN GÖLÜ’NDE 20 METRE
Bu amaçla Van Gölü’nde Gevaş, Tatvan, Ahlat ve Adilcevaz ilçe sınırları içinde 28 Mayıs-2 Haziran 2016 tarihleri arasında dalışlar yaptık. Bu dalışlar esnasında dünyanın en büyük mikrobiyalitlerine ilişkin yeni bulgular elde ettik. Mikrobiyalitler, Van Gölü’nün dibinden çıkan kalsiyumca zengin suların etrafında cyanobakteriler ile bazı alg türlerinin toplanarak kireç taşı çökeltisi oluşturması sonucunda oluşmaya başlamaktadır. Oluşan kireç taşı çökeltisi içinde su borularının yukarıya doğru devam etmesi sonucunda büyümeye devam eden mikrobiyalitler, su altında ağaç gibi yapılar oluşturmaktadır. Dünyada bilinen mikrobiyalitlerin boyu genelde 2-3 metre civarında iken, Van Gölü’nde 20 metre civarında boyu olan mikrobiyalitler tespit edilmiştir.” dedi.

“YENİ BULGULAR İNCİ KEFALİNİN YAŞAM DÖNGÜSÜNÜN ANLAŞILMASINA YARDIMCI OLACAK”
Elde edilen yeni bulguların, dalış turizmi açısından önemli olduğunu ifade eden Sarı, “Van Gölü, elde edilen yeni bulguların inci kefalinin yaşam döngüsünün anlaşılmasına katkı sağladığı kesindir. Bu veriler ışığında inci kefalinin yaşam döngüsünü görünür kılacak yeni uygulamalar ile Erciş Deliçay ve Muradiye Bendi Mahi çaylarında göçün net olarak izlenebildiği göç gözlem alanlarında yeni düzenlemeler yapılarak bu alanlar eğitim alanlarına dönüştürülmelidir. İki yıldır devam eden bu çalışma ile Van Gölü mikrobiyalitlerine ilişkin çalışmaların ilk aşaması tamamlanmıştır. Sualtı çalışmaları zor, zahmetli ve masraflı çalışmalardır. Bu yüzden birçok kurum-kuruluşla işbirliği yapılarak bu çalışma gerçekleşmiştir. Çalışmamıza katkı sağlayan kurumlarımıza teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Dalgıç Tahsin Ceylan ise, bilinmeyeni keşfetmenin önemine dikkat çekti. kaynak ensonhaber
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top