Anasayfa / Sağlık / Uzmanlardan Koronavirüsü belirtileri için yeni açıklama! Koronavirüsü belirtileri gün gün insan vücudunu…

Uzmanlardan Koronavirüsü belirtileri için yeni açıklama! Koronavirüsü belirtileri gün gün insan vücudunu…


Türkiye’de de koronavirüs vakalarına rastlanması ile beraber corona virüsü belirtileri ve salgına dair tüm son dakika gelişmeleri vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Salgının ortaya çıktığı ilk günlerden itibaren uzmanlar salgının grip semptomları ve soğuk algınlığı ile insan vücudunda kendini gösterdiğini vurguluyor. Her geçen gün bu hastalığın üzerinde yapılan araştırmalar derinleşirken yeni bulgular da ortaya çıkıyor. Son olarak bilim insanlarının vakalar üzerindeki araştırmalarında corona virüsü belirtilerinin insan vücudundaki etkileri gün gün ifade edilerek tüm dünya ile paylaşıldı. Ayrıca yeni semptomlar keşfedildiği de bildirildi. Buna göre koronavirüsü kişilerde tat ve koku duyusunun etkisini yitirmesine de neden olduğu ortaya çıktı.

Corona virüsü belirtileri ile ilgili gelen son dakika haberi dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının önemini adeta gözler önüne serdi. Salgının izlerini takip eden bilim insanları çalışmalarına devam ederken salgına dair yeni hayati bulgular tespit ediyor. Gelen son açıklamada koronavirüs semptomlarının sadece ateş ve kuru öksürük değil aynı zamanda koku ve tat duyusunda da kayba neden olduğu ortaya çıktı. Aynı zamanda virüsün insan vücudunu gün gün nasıl ele geçirdiğine değinen uzmanlar salgının ilk günlerde sadece soğuk algınlığı semptomları gösterdiği ancak sonrasında solunum yollarına yerleşerek kişilerin nefes darlığı ile karşı karşıya kalmasına neden olduğunu bildirdi. Corona virüsü belirtileri en belirgin semptomu yüksek ateş olarak gözlemlense de aslında ilk günlerde bu semptomları fark etmek oldukça zor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ GÜN GÜN KENDİNİ BÖYLE GÖSTERİYOR!

Milyonlarca insan bu ölümcül virüs hakkında bilgi sahibi olmak isterken bilim insanları salgının izlerini takip etmeye ve yeni bulgular keşfetmeye devam ediyor. Bu salgın insan vücudunda ateş, baş ağrısı, ishal, boğaz ağrısı, kuru öksürük gibi semptomlarla kendini gösteriyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ ÖNCE ATEŞ VE BOĞAZ AĞRISI YAPIYOR!
1-3. gün

Soğuk algınlığı ve gribe benzeyen belirtiler ortaya çıkar.

Hafif ateş ve boğaz ağrısı görülebilir.

Bağışıklık zayıfsa mide bulantısı ve ishal görülebilir.

4. gün

Boğaz ağrısı şiddetlenir.

Ses boğuklaşır.

Yeme ve içmede zorluk yaşanabilir.

Hafif baş ağrısı ile birlikte ishal başlar.

5. gün

Boğaz ağrısı şiddetlenir.

Yeme ve içme oldukça ağrılı bir hale gelir.

Vücudu ve uzuvları hareket ettirmek sancılı olur.

Eklem ağrıları görülür.

6. gün

Kuru öksürük başlar.

Konuşurken yutkunurken boğaz ağrısı şiddetlenir.

Şiddetli bitkinlik başlar. Mide bulantısı artar.

Zaman zaman nefes almada zorluk yaşanır.

İshal ve kusma şiddetlenir.

7. gün

Ateş 38 dereceye yükselir.

Öksürük ve balgam çok şiddetlenir.

Vücut ve baş ağrılarıyla birlikte kusma çok şiddetli bir hale gelir.

8. gün

Soluk alıp vermek çok güç bir hale gelir.

Göğüs bölgesi çok ağır olarak hissedilir.

Öksürükle birlikte baş ve eklem ağrıları son derece artar.

Vücut sıcaklığı 38 derecenin üzerine çıkar.

9. gün

Tüm belirtiler şiddetle artar.

Yüz veya dudaklarda mavileşme görülür.

Öksürük ve balgam çok şiddetlenir.

Vücut ve baş ağrılarıyla birlikte kusma çok şiddetli bir hale gelir.

Bu belirtilere sahipseniz hemen tıbbi yardım alın.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ BAZI KİŞİLERDE KENDİNİ GÖSTERMİYOR!
Science Dergisi’nde yayımlanan bir araştırmada, Çin’de seyahat kısıtlamaları uygulanmadan önce her 7 vakadan 6’sının fark edilmeden virüsün yayılmasını tetiklediğine dikkati çekildi.

Bilgisayar modellemesi kullanarak, Çin’in Wuhan bölgesinden başlayarak dünyaya yayılan salgının izlerini takip eden araştırmacılar, az belirti gösteren veya hiç göstermeyen “gizli virüs” taşıyıcılarının, hastalığı şu ana kadar teyit edilen vakaların üçte ikisine bulaştırdıklarını tesbit ettiklerini kaydetti.

Araştırmada, “Yeni tip Corona virüsü taşıyan insanların yüzde 86’sının tespit edilmeden toplumda dolaştığı” vurgulandı.

“GİZLİ TAŞIYICILARIN ÇOĞU HAFİF VEYA HİÇ BELİRTİ GÖSTERMİYOR”
Raporun yardımcı yazarlarından Columbia Üniversitesinden Jeffrey Shaman, “Salgının yayılmasını sağlayan bu kayda girmeyen enfeksiyon vakalarıdır. Bu gizli taşıyıcıların çoğu hafif veya hiç belirti göstermiyor. İnsanlar üşüttüklerini sanıyor.” ifadelerini kullandı.

Shaman, raporda ortaya çıkan sonucun, salgının patlak verdiği bölgelerde sosyal kısıtlamaların önemini gösterdiğini belirterek, “Bu gerçek (gizli taşıyıcılar), salgının önlenmesi için de ortaya büyük zorluklar koymaya devam edecek.” değerlendirmesinde bulundu. kaynak sabah
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top