Anasayfa / Magazin / Ünlü sanatçıya hapis cezası şoku

Ünlü sanatçıya hapis cezası şoku


Piyanist ve besteci Fazıl Say, ‘dinî değerleri alenen aşağılamak suçuyla, ikinci kez hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi, Fazıl Say’ı, Twitter üzerinden yazdığı mesajlarla, “halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılama” suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, herhangi bir sabıkası bulunmayan Say’ın kararına iki yıllık denetim süresi belirledi ve ceza ertelendi.

Say, avukatı aracılığıyla nöbetçi mahkemeye başvurarak 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nin daha önce verdiği “hükmün açıklanmasının geri bırakılması” kararının kaldırılması talebinde bulunmuştu. Mahkemenin talebi kabul etmesi üzerine Say yeniden hakim karşısına çıktı.

Temyize gidecek

Kararın açıklanmasının ardından Say Twitter’dan, mahkemenin bu kararı doğrultusunda mücadeleye devam edip, Yargıtay’da temyize gideceğini belirtti.

Fazıl Say’ın sosyal paylaşım sitesi üzerinden Ömer Hayyam’a ait bir rubai olan “Irmaklarından şaraplar akacak diyorsun, cenneti alâ meyhane midir? Her müminine iki huri verecegim diyorsun, cenneti alâ kerhane midir?” şeklindeki dizeleri paylaşması, hakkında dava açılmasına neden olmuştu. Fazıl Say’a dava açılması, Türkiye’de düşünce özgürlüğünün kısıtlandığı yönünde tartışmaları yoğunlaştırmış, uluslararası alanda Türkiye’nin eleştirilere maruz kalmasına neden olmuştu.

Fazıl Say, geçen aralık ayında bir televizyon röportajında, kendisine yönelik davanın arkasında AKP yönetiminin olduğunu öne sürmüştü. Fazıl Say twitter hesabından, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmaya da hazır olduğunu söyledi. Davanın AİHM’e taşınması için iç hukuk yollarının tükenmiş olması gerekiyor. kaynak Deutsche WelleSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top