Anasayfa / Magazin / Ünlü besteci’nin mahkumiyet gerekçesi açıklandı

Ünlü besteci’nin mahkumiyet gerekçesi açıklandı


Ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın 10 ay pahis cezasına çarptırılmasının gerekçesi açıklandı. Gerekçede, Say’ın kamusal tartışmaya katkısı olmayan ifadelerle dini değerleri aşağıladığı iddia edildi.

fazil say 130418

Piyanist ve besteci Fazıl Say’a, “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan verilen 10 ay hapis cezası hükmünün geri bırakılmasına ilişkin kararın gerekçesi açıklandı.

İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hulusi Pur tarafından hazırlanan 10 sayfalık gerekçeli kararda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 25 Mayıs 2012 tarihli iddianamesinin özeti ile Fazıl Say’ın sosyal paylaşım sitesi Twitter’da yazdığı ya da retweet ettiği iddia edilen tweetlere yer verildi.

Gerekçeli kararda, Say’ın ”Üç büyük dinin ortak değerleri olan Allah, cennet ve cehennem gibi kavramlara duyulan hisleri nedensiz yere incittiği” vurgulandı.

Kararda, ”Fazıl Say’ın suç konusu ifadeleri, dini kavramların değersiz olduğu kanaatini oluşturmak amacıyla kullandığı” belirtildi. kaynak ntvmsnbc
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top