Anasayfa / Teknoloji / Ubuntu akıllı telefonlarda kullanılacak

Ubuntu akıllı telefonlarda kullanılacak


Ubuntu işletim sistemi, akıllı telefonlarda kullanılmak üzere yeniden düzenlendi.

Ubuntu akıllı telefon

Linux tabanlı yazılım, kullanıcıların, bilgisayarlarında çalıştırdıkları yazılımları kişisel bilgisayarlarında da kullanmalarına izin verecek.

İşletim sistemi kodu, ilk olarak Samsung Galaxy Nexus telefonlara yüklenerek Android işletim sisteminin yerini almaya uygun hale getirildi.

Ubuntu telefon ve pc

Bazı uzmanlar, kullanıcıların telefonlarında bir bilgisayar işlevselliği isteyip istemediklerinin açık olmadığını söylüyor.

Ubuntu’nun kurucusu Mark Shuttleworth ise, işletim sisteminin telefonlara kurulu olarak gelmesinin önünü açmak üzere bazı üreticilerle görüşme halinde olduklarını belirtti.

Yeni mobil sistemin, başta yalnızca özel olarak ilgili olanlara ve programı hobi amaçlı yüklemek isteyeceklere hitap ettiğini ifade eden Shuttleworth, kullanıcı kitlesinin yakın dönemde genişlemesini umduklarını da söyledi.

Shuttleworth, BBC’ye yaptığı açıklamada, bazı telefonların, temel bilgisayarlardan daha güçlü hale geldiği bir döneme gelindiğinin altını da çizdi.

Ubuntu’nun kurucusuna göre, Apple ve Microsoft da birkaç yıl içinde telefonlar ve bilgisayarlar için aynı işletim sistemini kullanmaya geçecek ve telefonlarla bilgisayarları bir cihazda birleştirmeye başlayacak.

Ubuntu, Linux işletim sistemi tabanlı çalışan en popüler işletim sistemi durumunda.

Ücretsiz işletim sisteminin arkasında Londra merkezli Canonical adlı şirket var.

İşletim sisteminin dünyada 20 milyon kişisel bilgisayarda kullanıldığı tahmin ediliyor. kaynak bbcturkçeSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top