Anasayfa / Ekonomi / Türk yatırımcı harekete geçti! O Ülkeye 5 bin konut…

Türk yatırımcı harekete geçti! O Ülkeye 5 bin konut…


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mozambik ziyaretinde konut üretimine dikkat çekmesi üzerine ülkeyi radarına alan Ankaralı Akay İnşaat, 5 bin konut inşa etmeye hazırlanıyor. Maputo’da 1 milyar dolarlık iş yapacak şirket, inşaat malzemelerini de Türkiye’den alacak

Geçtiğimiz Ocak ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mozambik’e yaptığı ziyaret meyvelerini vermeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısının ardından Ankaralı Akay İnşaat, Mozambik’te 1 milyar dolarlık 5 bin konut hayata geçirmek için hazırlanıyor.

Mozambik’in başkenti Maputo’daki projenin inşaatına Eylül’de başlayacaklarını belirten Akay İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Olgun, “Konutları 1 yılda teslim etmeyi planlıyoruz. Toplamda 5 bin konut yapacağız. Her sene 1.000 konut teslim edecek şekilde planlamamızı yaptık” dedi.

AFRİKA’NIN ÜSSÜ OLACAK
Mozambik’in konut ihtiyacının hat safhada olduğunu anlatan Olgun, 5 bin konutluk proje dışında Maputo Ticaret Odası’nın arsası için kat karşılığı anlaşma yaptıklarını açıkladı. Olgun, “Şehir merkezinde 33 katlı bir bina inşa edeceğiz. Maputo Ticaret Merkezi projesine yaklaşık 220 milyon dolar yatırım yapacağız” dedi.

Arsanın kendilerine bedelsiz tahsis deldiğini kaydeden Olgun, “Onlara 3 bin metrekare yer ayıracağız ve bu arsaya AVM, ofisler ve konutlar inşa edeceğiz. Bunun karşılığında 80 bin metrekare alanda da kendimize inşaat yapacağız” diye konuştu. Yurtdışı yatırımlarına Mozambik’ten başladıklarını anlatan Ertan Olgun, “Svaziland’ı da radarımıza aldık. Çok zengin ve güzel bir ülke. Yeni projeler hayata geçirebiliriz. Bu konuda görüşmeler yapıyoruz” diye konuştu.

Akay İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Öztürk de ciddi anlamda ihracat kapısı açılacağını ifade ederek, “Ülke ekonomisine katkıda bulanacağız. Çünkü inşaat yapımı ile ilgili tüm malzemeleri Türkiye’ den getireceğiz” dedi.

ANKARA’DA YENİ PROJE
BUGÜNE kadar TOKİ ile birlikte 30 bin konut ürettiklerini anlatan Ertan Olgun, Ankara’da yeni başladıkları Akay Neris projesinde güneş enerjisinden elektrik üreteceklerini söyledi. Yaklaşık 80 milyon liralık yatırımla hayata geçirilecek projeyi ileri derecede akıllı ürettiklerini anlatan Olgun, şunları söyledi: “Bu projemiz hem akıllı hem de tasarruflu olacak. Arsa alanı 11 bin 270 metrekare. Toplam 75 konut olacak. 2018 yılının sonunda teslim edilecek. Büyüklükleri 200 ile 452 metrekare arasında olan konutların fiyatları 1 milyon lira ile 2 milyon 700 bin lira arasında değişiyor.”
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top