Anasayfa / Ekonomi / Tunceli İkinci Oldu!

Tunceli İkinci Oldu!


Tunceli ekonomi alanında inanılmaz bir başarıya imza attı. Tunceli Kocaeli’nden sonra Türkiye’de ikinci oldu. Bu başarı son yılların en ilginç ekonomik başarısı olarak nitelendirildi. İşte detaylar:

tunceli-vergi-tahsilatinda-kocaelinden-sonra-ikinci-oldu

Tunceli Defterdarı Ömer Faruk Önel, Tunceli ‘nin vergi tahsilatında Kocaeli’nin ardından yüzde 92.52 oranıyla Türkiye ikincisi olduğunu açıkladı.
Tunceli vergi tahsilatında Türkiye ikincisi!
DHA
Önel, Tunceli halkının hem vergi borcuna hemde kredi kartı, elektrik, telefon borçlarını ödeme konusunda son derece duyarlı olduğunu kaydetti.

Tunceli Defterdarı Ömer Faruk Önel, Türkiye’de vergi tahsilatında Kocaeli’nin ardından yüzde 92.52’lik vergi tahsilatı ile Türkiye ikincisi olan Tunceli’ye Maliye Bakanlığı’nın gönderdiği Başarı Belgesi’ni Plaketini Vali Yusuf Hakan Güner’e takdim etti.

Vali Güner, Tunceli halkının her zaman Türkiye’ye örnek olduğunu belirterek, “Tunceli’ye son 11 yılda 3 milyar liralık yatırım yapıldı. Şu an devam edenlerde dahil olmak üzere 3 milyar liralık yatırım yapmışız ve bu küçük kentte 1 milyar TL değerinde vergi toplamışız. Bu Türkiye standartlarının üzerinde önemli bir tahsilat. Yani devlet 1 almış, 3 vermiş. Ama Tunceli’de o 1’i en terbiyeli, en edepli, en örnek şekilde vermiş. Devlet diğer illerden alacağını alamamış Tunceli’den almış ve bunu da bir başarı belgesi olarak, Onur Belgesi Tunceli halkına verilmiştir. Bunu Tunceli halkı hak etmiştir. Bu onur ödülü sayın defterdarıma verilmemiş, Tunceli halkına verilmiştir. Bu yörenin çiftçisine, köylüsüne, tüccarına, esnafına, bakkalına, çaycısına, pastanecisine, lokantacısına verilmiş bir belgedir. Türkiye ikinciliği buranın esnafına verilmiş bir belgedir. Ben daha nice ikincilikler ve birinciliklerle buluşmayı temenni ediyorum. Yöremizde barış sürecinin, kardeşlik sürecinin, barış atmosferinin gelişmesi, devam etmesiyle bu başarıların, bu güzel örneklerin artacağını değerlendiriyorum. Bu anlamda Tunceli, Dersim yöresinde yaşayan halkımızı ve kamu görevlilerini barışa, kardeşliğe katkıda bulunmaya davet ediyorum bir kez daha. Barış ve kardeşlik arttıkça bu tür örnekler, başarılar çoğalacaktır. Bir yerin, yörenin gelişmesi sadece fiziki yatırımlarla oluşmaz. Bunun yanında barış ve kardeşlik ruhunun, barış ve kardeşlik kucaklaşmasının daha güçlü hale gelmesiyle bir yöre daha çok gelişir. Bir yöreye yapılacak en büyük yatırım barış ve kardeşlik ruhunu kuvvetli hale getirmektir ki bu barış ve kardeşlik ruhu bu tür başarıların, projelerin oluşmasına zemin hazırlar” dedi.

Tunceli Defterdarı Ömer Faruk Önel, Tunceli halkının hem vergi borcuna hemde kredi kartı, elektirik telefon borçlarını ödeme konusunda son derece duyarlı olduğunu ve 1990’lı yılların başandan bugüne kadar hep ilk sıralarda yer aldığını söyledi. Önel, “Tunceli 2013 vergi tahsilat rakamlarında tahakkuk eden vergi gelirimiz 95 milyon 698, tahsilatımız ise 84 milyon 304 bin bu da tahakkuk eden vergi gelirleri yüzde 92,52’sinin tahsili anlamına geliyor. Tunceli, Türkiye sıralamasında Kocaeli birinci sırada, ikinci Tunceli ve üçüncü İzmir olarak gösterilmektedir. Bu da gösteriyor ki Tunceli, 1990 yıllların başından bugüne kadar hep ilk sıralarda yer almıştır. Geçen yıl üçüncü sırada yer almıştık. Bu yılda tahsilat oranıyla ikinci sıradayız. Tunceli halkı devletine, kurumlarına bağlı olduğunu gösteriyor. Sadece vergisel bağlamda değil, elektrik, su, telefon ve hatta banka ve kredi kartı borcu ödeme konusunda da ilk sıralarda kendini göstermektedir. Ben bu başarının elde edilmesinde hassasiyet gösteren başta Tunceli halkına çok teşekkür ediyorum” dedi.

kaynak:spothaberSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top