Anasayfa / Gündem / Suriyeli sanılan çarşaflı soyguncu Türk çıktı

Suriyeli sanılan çarşaflı soyguncu Türk çıktı


KOCAELİ’nin Gölcük İlçesi’nde çalışanları ve müşterileri rehin alarak bankayı soymaya kalkışan ve Arapça konuştuğu için Suriyeli olduğu sanılan çarşaflı soyguncu Türk çıktı.

haber detay h141120151439336029272_2

Polisin tarafından vurularak yaralı yakalanan İsmail İpek’in eşinden boşandığı ve Gölcük’te yaşadığı ortaya çıktı.

Gölcük Amiral Sağlam Caddesi üzerinde bulunan bir banka şubesine dün saat 16.45 sıralarında giren soyguncu, silahını çekip tehditle tabancasını aldığı güvenlik görevlisi ile banka banka çalışanlarını ve müşterileri rehin aldı.

Bankanın üst katına çıkarak pencereden atlayan 4 kişi yaralanırken, hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. 2 stajyer ise bankanın üst katındaki evrak odasına kendilerini kilitledi.

Silahlı soyguncu yanında bulunan iki kişiyi rehin alırken, Kocaeli Emniyet Müdürü Levent Yarımel, onunla telefonla görüşerek ikna etmeye çalıştı. Soyguncu 800 bin lira para ve bankanın önüne bir otomobil getirilmesini istedi. Bankanın önüne bir otomobil getirilirken, görüşmeler devam etti.

Operasyon için İstanbul’dan helikopterle getirilen özel müdahale timi ise bankanın etrafında konuşlandı. Görüşmelerden sonuç alınamayınca özel müdahale timinde bulunan keskin nişancılar uygun görüşü yakalamak için bekledi. Saat 23.05 sıralarında keskin nişancının ilk ateşi ile soyguncu göğsünden vurulurken, karşılık vermek istemesi üzerine ikinci kez ateş edildi. Arapça ve Türkçe konuştuğu için Suriyeli olduğu sanılan soyguncu ağır yaralanırken, bankada bulunan 4 kişi yara almadan kurtarıldı. Yaralanan ve üzerinde bomba olduğu görüntüsü veren soyguncu, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

TERSANE İŞÇİSİ ÇIKTI

Polis, önce Suriyeli olduğu sanılan soyguncunun tersane işçisi 43 yaşındaki İsmail İpek olduğunu ve Gölcük’te oturduğunu saptadı. Gece geç saatlerde ilçenin Şirinköy Mahallesi’ndeki evinde arama yapıldı.

İsmail İpek’in 3 yıl önce boşandığı eşinin, 2 çocuğunu da alıp memleketi Konya’ya yerleştiği ortaya çıktı. Ailevi sorunları nedeniyle bunalımda olduğu ileri sürülen İsmail İpek’in ameliyattan çıktığı ve yoğun bakımda olduğu belirtildi. İsmail İpek’in henüz ifadesi alınamazken, polis soruşturmayı sürdürüyor.

TANIYANLAR ANLATIYOR

İsmail İpek’in komşusu Ziyaettin Bozkurt ise, “Bizim ile birlikte tersanede çalışıyordu. Her sabah servisle beraber işe gidiyorduk. Bize hiç borcu veya sıkıntısı olduğunu söylemedi. Olay gerçekleştirdiğini öğrenince çok şaşırdık” dedi.

Şirinköy Mahallesi’nde kahvesi bulunan Adnan Çarıkçı, “Her gün kahvemize gelir çay içerdi. Olayı duyduğumuzda şoke olduk. Sakin bir yapıya sahip insandı. Ailevi sıkıntıları olup olmadığını bilmiyoruz. Bize yansıtmazdı” diye konuştu.

EMNİYET AÇIKLAMA YAPTI

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü, Gölcük’te çalışanları ve müşterileri rehin alarak bankayı soymaya kalkışan tersane işçisi İsmail İpek ile ilgili açıklama yaptı. Soyguncunun 12 kişiyi rehin aldığı, özel güvenlik görevlisinin silahını aldığı bildirilerek, müzakereler sırasında özel güvenlik görevlisinin dışarı kaçtığını, 7 kişinin ise üst katın pencerelerinden aşağı atladığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Eylemci, Suriyeli ve çocuklarının rahatsız olduğunu, paraya ihtiyacı olduğundan dolayı bu eylemi gerçekleştirdiğini beyan etmiştir. Eylemcinin banka soygunu eylemini ailesinin ve çocuklarının rahatsız olduğunu, böbrek ihtiyacı olduğundan paraya ihtiyacı olduğu için bu soygunu gerçekleştirdiğini beyan etmesi üzerine eylemciye ailesinin ve çocuklarının tedavisi için gereğinin yapılacağı, kendisi başta olmak üzere hiç kimsenin zarar görmeyeceği sözü verilmiş olmasına rağmen müzakere sonunda eylemcinin üzerindeki bombaların patlayacağı, bankayı yakacağı, rehinelere zarar vereceğini beyan etmesi ve rehinelere elindeki silahı doğrultması, kağıt parçalarını yakmaya başlaması ve rehinelere zarar gelmeyecek şekilde soyguncunun boşluk anı yakalandığı anda operasyona karar verilmiş, operasyon sonucu 4 rehine sağ salim dışarı çıkarılmış, eylemci ağır yaralanmıştır. Operasyona katılan 1 özel harekat polisi ayağından yaralanmıştır.”

Bomba uzmanlarının soyguncunun üzerindeki bomba görüntüsü verilen düzeneği etkisiz hale getirildiği belirtilerek, “Olay yerinde eylemcinin 2 çöp torbasına koyduğu 1 milyon 38 bin 700 lira ile banka içerisinde yere saçılmış 688 bin 180 lira olmak üzere toplamda 1 milyon 726 bin 980 lira ile 2 adet tabanca ve tabancaya ait fişek ve kovanlar elde edilmiştir. Eylemcinin kimlik tespiti çalışmalarında Gölcük’te ikamet eden Türk vatandaşı İ.İ. olduğu tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi. kaynak bugun
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top