Anasayfa / Bilim / Süper Ay Tutulması saat kaçta başlayacak? 2020 Süper Ay Tutulması Türkiye’den izlenecek mi, ne zaman?

Süper Ay Tutulması saat kaçta başlayacak? 2020 Süper Ay Tutulması Türkiye’den izlenecek mi, ne zaman?


Gökyüzünde bugün yaşanacak olan görsel şölen yani Süper ay tutulması için geri sayıma başlandı. Heyecanla beklenen bu doğa olayı dünyanın uydusu olarak bilinen ayın her zaman olduğundan daha parlak ve net bir görünüm sağlamasına yol açacak. Aynı zamanda güneş ışınları nedeniyle ayın rengi kızıla dönecek. Uzmanlara göre herhangi bir korumaya ihtiyaç duymadan izlenebilecek olan bu olay izleyenlere büyülü dakikalar yaşatacak. Astroloji tutkunlarının yakından ilgilendiği bu hadise ile ilgili olarak Süper ay tutulması ne zaman, saat kaçta başlayacak? Sorusunun cevabı internet üzerinden araştırılmaya başlandı. Haberimizin devamından konu ile ilgili tüm detaylara ve Süper ay tutulması ne zaman, saat kaçta başlayacak? Türkiye’den izlenebilecek mi? Şeklindeki sorularınızın cevabına da ulaşabilirsiniz…

Ayın dünyaya en yakın konumuna ulaşması ile bugün yaşanacak olan Süper ay tutulması ne zaman, saat kaçta başlayacak şeklindeki sorular internet üzerinden araştırılmaya başladı. Bunun gibi doğa olayları gökyüzünde adeta görsel bir şölen oluşmasına neden olurken binlerce astroloji tutkunu geri sayıma başladı. Ayrıca birçok vatandaş bu hadisenin Türkiye’den izlenebilip izlenemeyeceğini de merak ediyor. Bugün yaşanacak bu olayla ayın dünyaya her zaman olduğundan daha yakın bir konuma ulaşması ile çok daha parlak ve net bir görünüm vermesi bekleniyor. Sizler için hazırladığımız bu haberimizde Süper ay tutulması saat kaçta başlayacak, Türkiye’den izlenebilecek mi? Şeklindeki tüm sorularınızın cevabına ulaşabilirsiniz. Peki, Süper ay tutulması nedir, saat kaçta başlıyor? İşte detaylar…

SÜPER AY TUTULMASI TÜRKİYE’DEN İZLENEBİLECEK Mİ?
Bilindiği üzere bu tip olaylar adeta gökyüzünde bir görsel şölen haline gelmesi nedeniyle oldukça merak konusu haline geliyor. Dünyaya en yakın konuma gelecek olan ayın büyük ve parlak görüntüsü izleyenleri oldukça etkileyecek.

SÜPER AY TUTULMASI TÜRKİYE’DEN İZLENEBİLECEK Mİ?
Ay’ın normal görüntüsüne oranla daha parlak olduğu ve yüzde 14 daha büyük göründüğü doğa olayının en iyi izleneceği yer ise ABD’nin batı yakası başta olmak üzere Güneydoğu Asya ülkeleri.

ABD’deki Kızılderili kabilelerin şubat ayında gerçekleşmesi nedeniyle Kar Ayı olarak da adlandırdığı tutulma sırasında atmosfere giren Güneş ışınlarının yaşadığı değişim sebebiyle kırmızı görünen Ay gökyüzünde muazzam bir görüntü oluşturuyor.

SÜPER AY TUTULMASI NE ZAMAN?
Kar Ayı olarak da bilinen ilk Süper Ay, 9 Şubat’ 2020 tarihinde gözlemlenebilecek. Yılın diğer Süper Ayları ise 9 Mart, 8 Nisan ve 7 Mayıs’ta yaşanacağı tahmin ediliyor. Süper Ay tutulması sırasında, Dünya’nın arkasından gelen Güneş ışınlarının Ay’ı kızıla boyaması nedeniyle bu olaya ‘Kızıl Ay tutulması’ ya da ‘Kanlı Ay tutulması’ da deniyor.

SÜPER AY TUTULMASI NEDİR?
Ay, yörüngesinin Dünya’ya en yakın olduğu noktasından dev ve parlak bir küre gibi beliriyor.Ay, Yerberi’de Dünya ile arasındaki mesafeyi yaklaşık 355 bin kilometreye indirirken, en uzak olduğu Yeröte’de bu mesafe yaklaşık 405 bin kilometreye çıkıyor. Dünya ile Ay arasındaki normal mesafe ise 384 bin 400 kilometre. Uzmanlara göre Süper Ay’a bakmak için ekstra bir korumaya ihtiyaç yok. kaynak sabah
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top