Anasayfa / Sağlık / Sünnet olacak çocuk korkusunu nasıl yener?

Sünnet olacak çocuk korkusunu nasıl yener?


Sünnet konusunda çocuğun sakin kalmasının, ailenin tutumu ile çok ilgili olduğuna dikkat çeken uzmanlar “Aile sünnet hakkında hekimlerden bilgi edinmeli ve önce kendi korkularını yatıştırmalı. Çocuğun sakin kalması buna bağlıdır” uyarısında bulunuyor

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Çocuk Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç.Dr. Mine Elagöz Yüksel, sünnet konusundaki korkuların yenmesinde ailenin tutumunun çok önemli olduğunu söyledi.

ANNE VE BABANIN SAKİN KALMASI ÇOK ÖNEMLİ
Ailelerin sünnetin nasıl bir işlem olduğu hakkında hekimlerinden bilgi edinmelerinin ve kendi korkularını yatıştırabilmelerinin önemli olduğunu ifade eden Yrd. Doç.Dr. Mine Elagöz Yüksel, “Çünkü çocuğun sakin kalması, ailenin sakin olması ile bağlantılıdır. 1-2 yaş arasında kısa açıklamalar yeterli olabilirken okul dönemi çocuklarına neden sünnet yapılacağı ve sünnet işlemi, doğru zamanda, öncelikle güvendiği aile yakını (tercihen baba) sonra hekimi tarafından anlayabileceği dilde anlatılmalı” dedi.

‘DESTEKLEYİCİ OLUN’
Çocuğa karşı destekleyici olunması gerektiğini vurgulayan Yrd. Doç.Dr. Mine Elagöz Yüksel, “Çevreden duyduğu, örneğin pipisinin tamamen kesileceği, canının çok yanacağı gibi onu korkutmuş söylemler yatıştırıcı bir dille düzeltilmeli. Sünnetin pipisinin ucundaki bir bölümün düzenlenmesiyle ilgili olduğu, tümden kesmenin söz konusu olmadığı, anestezi uygulanacağı ya da canının bir miktar acıyabileceği belirtilmeli” diye konuştu.

3-6 YAŞ ARASINDA SÜNNET YAPMAYIN
Yrd. Doç.Dr. Mine Elagöz Yüksel, özellikle 3-6 yaş arasında sünnetten kaçınılması gerektiğini belirterek sünnet için en ideal iki zaman bulunduğunu söyledi. Yrd. Doç.Dr Yüksel, şunları söyledi:

“Sünnetin tıbben zorunluluk olduğu hekim tarafından bildiriliyorsa çocuğun yaşı kaç olursa olsun yapılmalı. Böyle bir zorunluluğun olmadığı hallerde çocukları sünnet etmek için 2 ideal zaman bulunuyor: Bu dönemler yenidoğan dönemi (özellikle ilk 3 hafta) ya da 6-10 yaş arasıdır. Özellikle 3-6 yaş arası sünnetten kaçınılmalıdır. 3-6 yaş arası çocukta kastrasyon anksiyetesi olarak adlandırılan kendisine ceza verilmesi amacıyla pipisinin kesilmesi endişesi bulunuyor. Aynı zamanda bu dönem beden bütünlüğünün önem kazandığı, korkuların yoğun yaşandığı, küçük yaralanmaların abartılabileceği bir dönem. Yine 10 yaş sonrası ergenliğe adım atan çocuğa sünnet yapılması tavsiye edilmiyor. 6 yaş sonrası yapılacak sünnetler, eğlenceli törenlerin ve hediyelerin çocuğun kaygısını azaltmakta faydalı olabileceği nedeniyle toplumumuzda tercih ediliyor.”

SÜNNET ÇOCUKLARI NASIL ETKİLER?
Sünnetin dinimizce ve sağlık açısından önerilen bir işlem olduğunu ifade eden Yrd. Doç.Dr. Mine Elagöz Yüksel, sünnetin yapılma zamanı, anlatılış şekli ve yapılış koşulları uygun olduğu sürece çocuğun ruhsal gelişiminin olumsuz etkilenmesinin azalacağını söyledi.

“Kaç yaşında olursa olsun sünnet çocuk için korku duyulan bir girişimdir” diyen Yüksel, “Yeni doğan bebeklerin acı duymadığı düşüncesinin son zamanlarda yapılan çalışmalarla doğruyu yansıtmadığı görüldü. Birtakım çalışmalarda yenidoğan bebeklerin sünnet esnasında, kalp atım hızlarının normalin üstüne çıktığı, salınan kortizol miktarının arttığı bildiriliyor. Küçük çocuklar sünnet işlemini vücutlarına zarar verecek bir işlem olarak görebilir ve işlem sonrası kabuslar, öfke atakları, utanç, kekemelik gibi belirtiler yaşayabilirler. Sünnetin uzun dönem etkileri ise net bilinmiyor. Ancak 2 yaşından önce ya da 6 yaşından sonra, çocuğun ruhsal ve fiziksel olarak hazırlandığı, uygun şartlarda yapılan sünnet işleminin, ruhsal açıdan büyük sorunlar oluşturmadığı varsayılıyor” diye konuştu. kaynak posta
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top