Anasayfa / Dünya / Son dakika: İngiltere’deki saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlendi

Son dakika: İngiltere’deki saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlendi


İngiltere Başbakanı May, bütün dünyada canlı yayınlanan basın toplantısında Manchester’ı kana bulayan teröristin kimliğinin belirlendiğini açıkladı. BBC, saldırıyla bağlantısı olan 23 yaşındaki bir erkeğin gözaltına alındığını duyurdu. Başbakan May’in açıklamasından bir süre sonra saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlendi.

Manchester Arena’daki konserde saldırgan bombayı tek başına patlattı, polis teröristin yanında düzenek taşıdığını açıkladı. İnfilak eden bomba, kalabalığı konserin sonunda kapılara yönelirken yakaladı. Ölü sayısının 22’ye çıktığı resmen açıklandı, hastaneye taşınan 59 yaralı var.

Patlamanın sesi, salonda konseri dinleyen bir kız tarafından kaydedildi. BBC, patlatılan bombada eritilmiş sülfür kullanıldığını bildiriyor. Reuters’a konuşan iki ABD’li yetkili, patlamaların canlı bomba saldırısı olduğunu resmi açıklamadan saatler önce duyurdu.

Başkent Londra’daki ünlü Victoria istasyonu yakınında bulunan şüpheli paket nedeniyle kapatıldı. Polisin incelemesinde paket temiz çıktı ve istasyon yeniden hizmete açıldı.

Saldırıdan sonra çocuklarından haber alamayan aileler ve arkadaşlarını bulamayanlar, sosyal medyayı kullanarak sevdiklerine ulaşmaya çalışıyor. #MissingInManchester etiketiyle çok sayıda gencin fotoğrafı paylaşıldı.

Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalarla saldırıyı şiddetle kınadı.

14.45 : Saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlendi.

13.50 : BBC, saldırıyla bağlantısı olan 23 yaşındaki bir erkeğin gözaltına alındığını duyurdu.

13.30 : Manchester merkezindeki Arndale Alışveriş Merkezi boşaltıldı, görgü tanıkları şiddetli bir patlama sesi duyduklarını aktarıyor. Kentte büyük paniğe yol açan sesin duyulmasıyla onlarca insan sokaklarda koşarak kaçtı. Polis olay yerini inceledi, alışveriş merkezi dakikalar sonra yeniden açıldı.

13:10: Manchester’da bir alışveriş merkezi boşaltıldı.Görgü tanıkları bir patlama sesi duyulduğunu söyledi.
13.05 : İngiltere Başbakanı Theresa May’in basın toplantısını dünyanın en büyük haber kanalları canlı yayınlıyor. Patlamanın tarihte İngiltere’nin kuzeyindeki en kötü saldırı olduğunu belirten May, “Saldırganın kimliği tespit edildi, yalnız olup olmadığı araştırılıyor” dedi. May’in verdiği bilgiye göre, soruşturma devam ettiği için teröristin kim olduğu şimdilik açıklanmayacak.

13.00 : İlk kurbanın kimliği belli oldu: 18 yaşındaki Georgina Callander. İki yıl önce konseri veren ABD’li şarkıcı Ariana Grande ile fotoğraf çektiren Callander, ölmeden saatler önce popstara “Yarın seni göreceğim için çok heyecanlıyım” yazmıştı.

12.40 : Polis, elinde video veya görüntü olanların yardımını bekliyor. Görgü tanıklarına çağrı yapan terörle mücadele birimi, kendileriyle temasa geçilmesini istedi.

12.20 : BBC muhabiri Dominic Casciani’ye göre, şimdi yanıt bekleyen en önemli soru bombanın nasıl ele geçirildiği. Şu anda konuşulan üç senaryo var: Saldırgana patlayıcı düzeneği nasıl yapacağı öğretildi, saldırgan patlayıcı düzeneği yapmayı kendi kendine öğrendi veya patlayıcı düzenek saldırgana bir başkası tarafından verildi. Casciani, en kötü olasılığın üçüncü senaryo olduğunu belirtiyor ve ekliyor: Bomba üreten biri gizli servisin radarına nasıl yakalanmadı?

12.00 : Tarihi Filistin ziyaretinde saldırıyı kınayan ABD Başkanı Donald Trump, basın toplantısında “Çok sayıda genç, güzel ve masum insan, hayatın keyfini çıkarırken, ezik şeytanlar tarafından öldürüldü. Onlara canavar demeyeceğim. Çünkü bu benzetme onların hoşuna gidecektir. Onlar bunun güzel bir isim olduğunu düşünür” ifadesini kullandı.

11.55 : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Şiddetle kınadığımı ifade etmek istiyorum. Terörle mücadelede İngiltere’nin de yanında olduğumuzu ifade etmek isterim.”

11.35 : BBC, hastaneye kaldırılan 59 yaralıdan sekizinin durumunun ağır olduğunu duyurdu.

11.30 : Başbakan May başkanlığında güvenlik komitesi COBRA toplanıyor. Yalnızca Manchester’da değil tüm İngiltere’de olağanüstü güvenlik önlemleri alınıyor. Londra Belediye Başkanı Sadık Han, başkent sokaklarında daha fazla polis olacağını açıkladı.

11.25 : Patlamanın sesi, salonda konseri dinleyen Ellie Cheetham tarafından kaydedildi. Cheetham, video kaydında “Aman tanrım! Neler oluyor…” diyor ve ardından kayda çığlıklar giriyor…

11.15 : Konser salonunda yerde yatan kurbanları gösteren ilk fotoğraf yayınlandı. Zeminin kan gölüne döndüğü Manchester Arena’da polisler ve ilk yardım ekipleri de var.

11.10 : Şehrin futbol kulüpleri Manchester United ve Manchester City, resmi Twitter hesaplarından şoka uğradıklarını ve büyük üzüntü duyduklarını yazdı.

BBC: Eritilmiş sülfür kullanıldı

11.05 : BBC, saldırıda patlatılan bombada eritilmiş sülfür kullanıldığını bildiriyor.

11.00 : İngiltere Başbakanı May’e başsağlığı mesajı gönderen Rusya lideri Vladimir Putin, acımasız saldırıyı kararlı bir şekilde kınadıklarını söyledi.

10.50 : Liverpool Belediye Başkanı Steve Rotheram, iki kızının Manchester Arena’da olduğunu attığı Twitter mesajıyla açıkladı. Rotheram, kızlarını olay yerinden uzaklaştırılan taksi şoförüne teşekkür etti.

10.45 : İngiltere’de Başbakanlık binasının bulunduğu Downing Street’te bayraklar yarıya indirildi.

Türkiye saldırıyı kınadı

10.35 : Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Manchester’daki saldırıyı kınadı:

“Birleşik Krallığın Manchester kentinde dün gece meydana gelen ve çok sayıda ölü ve yaralının olduğu terör saldırısını kuvvetle kınıyoruz. İnsanlıktan çıkmış varlıkların ve odakların düzenlediği bu tür kalleşçe saldırıların vahşeti ile acısını maalesef çok iyi bilip hisseden ülkemiz ve halkımız adına Birleşik Krallık ile halkına en derin taziyelerimizi sunuyoruz. Terör belasına karşı bu belayı üreten her türlü çevrenin kökünü her yerden kazımak için yakın dostumuz ve müttefikimiz Birleşik Krallık’la birlikte yürütegeldiğimiz kararlı ve etkin mücadeleyi omuz omuza sürdürmeye devam edeceğiz. Manchester’daki kalleş saldırıya vereceğimiz en iyi ortak cevap bu olacaktır.”

10.30 : Londra’daki Victoria istasyonunda bulunan paketi polis inceledi ve herhangi bir patlayıcıya rastlanmadı. İstasyon yeniden açıldı.

10.00 : Uluslararası ajansların Manchester Arena’dan bu sabah geçtiği fotoğraflarda, olay yeri inceleme ekiplerinin salonu didik didik ettiği görülüyor. Yerel saatle 08.00 itibariyle sokaklar boş.
haberin devami… kaynak milliyet
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top