Anasayfa / Ekonomi / Siyah Havuç Faydaları Nedeniyle Büyük İlgi Görüyor

Siyah Havuç Faydaları Nedeniyle Büyük İlgi Görüyor


Konya Ereğli’de üretilen siyah havuç doğal gıda renklendiricisi olarak dünya çapında ilgi görmesinin yanı sıra uzman araştırmalarıyla kanıtlanan faydalarıyla da tercih edilen gıda ürünleri içinde bulunuyor.

Konya Ereğli ilçesinde yetişen siyah havuç uzmanlarca belirlenen önemli faydaları ve gıdalarda renklendirici olarak kullanımı doğal olmasından kaynaklanan özelliğiyle dünya ülkelerinin tercih ettiği gıdalardan biri olarak biliniyor.

Renklendirici olarak kullanılan siyah havuç konsantresi farklı kıtalarda yer alan 25 ülkeye ihraç ediliyor. Ereğli’de geniş bir alanda bulunan fabrikada üretilen siyah havuç konsantresi sentetik renklendiricilerin yasaklandığı ülkelerin tercih ettiği ürünlerden biri olmuş durumda.

Pek çok ülkenin doğal olmayan gıda renklendiricilerini artık kullanmadığını belirten fabrika müdürü Orhan Özmen, siyah havucun yanı sıra kırmızı pancarın de renklendirici olarak kullanımının yaygın olduğu bilgisini paylaştı.

Doğal renklendirici kullanımının dünyada yaygınlaşması nedeniyle siyah havuç konsantresi ihracatının da önemli bir rakama ulaştığını dile getiren Özmen sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Siyah havuç bölgeye has bir ürün. Yıllardır burada üretilir. Yurt dışına ana mamül olarak satılıyordu. Fabrikanın kurulmasının ardından işlenmiş mamul olarak yurt dışına sevk edilmektedir. Uzak Doğu ülkeleri, ABD, Rusya ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 25 ülkede müşterimiz var. Ürünlerimiz doğal gıda boyası olarak kullanılıyor. Siyah havuç konsantresi, kırmızı renklendirici grubunda en kalitelisidir. Gelişmiş ülkeler, sentetik gıda renklendiricilerini yasakladı. Bunun yerine siyah havuç ve kırmızı pancar konsantresi kullanılıyor. Böylelikle ihracat potansiyelimiz ciddi oranda arttı. Ülkemiz ve bölgemiz açısından önemli bir ürün.”

Siyah havuç konsantresinin üretildiği Erkon Konsantre Fabrikası’nın 2008 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürdüğünü, yılda 15 bin ton üretim hacmine sahip olduğunu ve önemli istihdan sağladığını belirten Özmen, fabrikadaki üretime ilişkin bilgilendirmede bulundu:

“Bölgeye ciddi hareketlilik getirdi. Endüstriyel bir ürün. Üretimi çiftçilerle sözleşme yapılarak gerçekleştiriliyor. Üretim öncesinden planlıyor, fabrika kapasitesini planlayarak iş yapıyoruz. Yaklaşık 200’e yakın çiftçi ile sözleşme yapıyoruz. Elma, vişne ve nar üreticilerini de dahil edersek bu sayı çok daha yukarı çıkıyor. Dolaylı olarak 500 kişiyi istihdam ediyoruz. Bu üründe dünyada lider durumdayız. Pozisyonu kaybetmemek için yatırımlarımız sürüyor. Bu işi yapan, tarladan tabağa kadarki süreci kontrol eden ve ham maddeye sahip, son müşteriye kadar zincir oluşturmuş bir firma yok. Bunu yapan ilk ve lider firmayız. Türkiye’ye özel bir ürün ve bu zinciri en iyi şekilde ulaştıran bir konumumuz var. Bize dünya liderliğini kazandırdı, devam ettirmek istiyoruz.”

Siyah havuç içeriğinde bulunan antosiyanin maddesiyle önemli bir antioksidan kaynağı olarak biliniyor. Doğal renklendirici olarak kullanılabilme özelliğiyle de faydalı tarım ürünleri içinde yer alıyor.

kaynak ekonomihaber
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top