Anasayfa / Dünya / Şili’ de Korkutan Deprem…

Şili’ de Korkutan Deprem…


Güney Abd ülkelerinden Şili’nin ortada kesimlerinde 6,9 büyüklüğünde zelzele oluştu . Deprem vatandaşların aklında Tsunami korkusu yarattı .

haber detay h50902045442547_2

Güney Abd ülkelerinden Şili’nin ortada kesimlerinde 6,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.Yetkililerin 1877 yılında 8,3’lük deprem sonrası 24 metrelik dev dalgaların yaşandığını hatırlatması vatandaşların aklında yeniden bir Tsunami korkusu yarattı .

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, orta üssü Coquimbo kentinin 88 km kuzeybatısındaki depremin 10 km derinlikte kaydedildiğini bilgisini verdi .

Can ya da eşya kaybına sokak açmadığı belirtilen depremin sonrasında tsunami ikazı yapılmadı.

Pasifik Zelzele Kuşağı’nda yer alan Şili’de 1877 yılında meydana gelen 8,3 büyüklüğündeki depremin sonrasında 24 metre yükseklikte dev dalgalar oluşmuş, tsunami sadece Şili ve Peru’da değil okyanusun karşın kıyısındaki Japonya’da da hasara kapı aralamıştı .

Şimdiye kadar ölçülen en büyük deprem de 1960 yılında Şili’de meydana gelmişti. 9,5 büyüklüğündeki depremde 5 binden fazla kişi yaşamını yitirmişti.

2010’da meydana gelen 8,8 büyüklüğündeki deprem ile ardından oluşan tsunamide 700’den fazla kişi ölmüş, 220 bin ev kullanılamaz hale gelmişti. Deprem sonucu ortaya çıkan enerjinin, Dünya’nın dönüş ekseninde değişikliğe neden olarak gün uzunluğunu 1,26 mikro saniye kısalttığı belirlenmişti. kaynak haberportSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top