Anasayfa / Magazin / Seren Serengil hastaneye mi kaldırıldı?

Seren Serengil hastaneye mi kaldırıldı?


Vertigo hastalığından şüpheleniliyor, Felç tehlikesi var!

Seren Serengil hastanede

Geçirdiği son hamilelikten sonra yüksek tansiyon rahatsızlığıyla mücadele eden ünlü sanatçı Seren Serengil Medistase hastanesine kaldırıldı.

Hastane yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, doktorların vertigo hastalığından şüphelendiği Serengil’e hastalığı ile ilgili tam teşhis yarın konulacak. Basın organlarında çıkan felç olma riskinin bulunduğu yönündeki haberlerin asılsız olduğunu vurgulayan hastane yetkilisi, çok ciddi bir durumun söz konusu olmadığını teşhis konulduktan sonra gerekli açıklamanın yapılacağını belirtti.

Seren Serengil

Medyada çıkan, sanatçının kardiyoloji bölümünde yattığı haberleriyle ilgili ise; “Seren Serengil’in kardiyoloji bölümünde yattığı bilgisi tamamen gerçek dışıdır. Serengil Medistase hastanesine yüksek tansiyon şikayetiyle gelmiş ancak tam teşhis henüz konmamıştır. Vertigo şüphesi olduğu doğrudur. Fakat kardiyoloji servisinde yattığı doğru değildir” dedi. kaynak haberturk

Vertigo hastalığı nedir?

Vertigo, (Latince dönmek) hareket duygusunun yitirilmesi ve baş dönmesi demektir. Ancak tansiyon düşmesi ile ilgili baş dönmeleri bu kapsamda değildir. Vertigodan kastedilen labirentit, iç kulak iltihabı, meniere hastalığı gibi durumlarda olan baş dönmesidir. Korkuya bağlı baş dönmesi de vertigo kapsamında yer alır. Baş dönmesi her hasta tarafından farklı anlatılır. Her taraf dönüyor, başımı tutamıyorum, yer ayağımın altından kayıyor, bir yana doğru kayıyorum, kafamın içi boşalıyor, gözlerim kararıyor şeklinde açıklamalar sık duyulur. Bunların hepsine birden baş dönmesi denir. Baş dönmesi kendisi bir hastalık olmayıp başka hastalığın belirtisi olduğu için öncelikle asıl sebebin tedavisi gerekir. Ancak birçok başdönmesi hastasında ortaya net bir sebep konamamaktadır. Bu nedenle asıl amaç baş dönmesini ortadan kaldırmak haline dönmektedir. Kulak hastalıklarına bağlı baş dönmeleri (tümörler hariç) genellikle kısa ya da uzun zamanda kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Çünkü diğer kulak zaman içinde hasta kulağın problemini kompanse etmektedir. Bu bazen 6 ay ya da 1 yıla kadar uzayabilir. Baş dönmesi eğer pozisyonel baş dönmesi (BPPV) ise bunun tedavis Epley manevrası denen ve doktorunuzun size muayene masasında uygulayacağı bazı hareketlerle olmaktadır. Bu hareketler iç kulaktaki bazı partiküllerin yerine oturmasını sağlamaktadır. Diğer sebeplerde ilaç tedavisi kullanmak gerekir. Bu amaçla değişik ilaçlar kullanılsada hemem hemen hepsi belli oranda baş dönmesini azaltırlar. Baş dönmesi şiddetli olan hastalar bazen serum takılıp hastaneye yatırmak gerekebilir. Tümörlere bağlı baş dönmelerinin tedavisi tümörün çıkarılmasıdır yani ameliyattır. İlaç tedavisine cevap vermeyen Meniere hastalığı nda da bazen ameliyat yapılır. (Vikipedi)
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top