Anasayfa / Spor / Şenes Erzik aday değil!

Şenes Erzik aday değil!


Önceki gün Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç ile görüşerek TFF Başkanlığı için aday olacağının sinyalini veren ve ismi üzerinde konsensüs sağlanan Şenes Erzik’e UEFA’dan izin çıkmadı.

Türk futbolunda esen ‘Şenes abi’ rüzgarı kısa sürdü. Mehmet Ali Aydınlar’ın istifasıyla başlayan kaos ortamında, Spor Bakanı Suat Kılıç’ın da girişimleriyle önce kulüpleri, ardından da kendisini TFF Başkan adaylığı için ikna ettiği Şenes Erzik’e UEFA’dan izin çıkmadı. UEFA’da 1. asbaşkanlık görevini yürüten ve yaşanan krizi çözmek için kısa süreli olarak görevi kabul edebileceğini belirten Erzik, dün akşam Kılıç’ı arayarak, adaylığını koyamayacağını bildirdi.

Konuyla ilgili UEFA ve FIFA yetkilileriyle görüştüğünü ifade eden Erzik’in Kılıç’a, “UEFA ve FIFA’yla görüştüm. Uluslararası görevlerim sebebiyle bana izin veremeyeceklerini bildirdiler. Verilen desteğe çok teşekkür ediyorum. Ama maalesef adaylığı kabul edemem” dediği öğrenildi. Bakan Suat Kılıç’ın çarşamba, perşembe ve dün Süper Lig kulüp başkanlarıyla yaptığı toplantılarda ‘Şenes Erzik’ ismi üzerinde uzlaşılmıştı. Dün öğlen saatlerinde Kulüpler Birliği Başkan Yardımcısı Hasan Akıncıoğlu, “18 Süper Lig kulübümüzün Şenes Erzik ismi üzerinde tereddütsüz ittifakı mevcut” açıklamasını yaptı.

‘İKİSİ BİRLİK TE YÜRÜMEZ’
Ancak Erzik, Bakan Kılıç ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından TFF’nin internet sitesinden aday olamayacağını bildirdi. Erzik açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Şahsımı destekleyenlere şükranlarımı sunuyorum. UEFA ve FIFA ile yaptığım temaslar sonucunda, TFF Başkanlığı’nın, yürüttüğüm uluslararası üst düzey görevler ile birlikte yürümesinin mümkün olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu durumda, TFF Başkanlığı’na aday olamayacağımı üzülerek kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.”

DEHŞET SENARYOSU
Erzik’in açıklaması sonrası kulislerde bir dehşet senaryosu dile getirildi. İşte o iddia: UEFA ile Aydınlar, puan silmede anlaşmıştı. Erzik başkan olursa, Aydınlar gibi Genel Kurul’dan 58’i bir defalığına uygulamama, puan silme onayı alacak, sonra da 58’i değiştirme yoluna gidecekti. Ancak UEFA ile Aydınlar arasındaki pazarlığın açıklanması, hatta “Bu duyulursa UEFA yalanlayacak” söylemi sonrası Avrupa futbolunun patronu anlaşmadan vazgeçti. Başkan olursa, şike, teşvik veya teşebbüsten suçlu bulunacak kulüplere 58’i uygulaması gereken Erzik, aksi takdirde Türk futboluna gelebilecek uluslararası ceza riski nedeniyle aday olmadı.

‘BİR AĞABEY BULURLAR’
Şenes Erzik’in TFF başkanlığı için aday olamayacağını bildirmesi üzerine son durumu, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, hızlı tren ile Konya’ya giderken SABAH’a değerlendirdi. ‘Şenes abi’ formülünü basının ortaya attığını belirten Kılıç, “Genç bir insan da ağabey olabilir. Yeni adayın yaşı büyük olmayabilir ancak konumu itibariyle önderlik yapabilir” dedi. “Adil, dengeli, tarafsız ve dirayetli yönetim sergileyecek bir aday istediklerinin” altını çizen Kılıç, “18 kulüp başkanı uzlaşma becerisi gösterdi. Bunun için onları kutluyorum. Erzik dışında bir aday için yine birliktelik söz konusu” değerlendirmesini yaptı.

DEMİRÖREN KAYGILI
Bakan Kılıç ayrıca Beşiktaş ve Kulüpler Birliği Başkanı Yıldırım Demirören ile durum değerlendirmesi yaptı. Demirören kaygılı olduklarını ancak bir iki güne kadar yeni bir aday belirlemek için kolları sıvadıklarını Kılıç’a iletti. 27 Şubat’taki TFF başkanlık seçimi için adayların pazartesiye kadar başvurması gerekiyor.

SON DAKİKA
Erzik’in aday olmayacağını açıklaması üzerine Kulüpler Birliği dün gece Sheraton Otel’de acil bir toplantı yaptı. ‘İsim belirleme’ toplantısından sonuç çıkmadı. kaynak ihlah/sabahSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top