Anasayfa / Ekonomi / Saniyede 6 iPhone 3 iPad sattı ama…

Saniyede 6 iPhone 3 iPad sattı ama…


Apple, kimseye yaranamadı.

apple ürünleri

Mali yılının ilk çeyreğinde saniyede 6 iPhone, 3 iPad satan Apple, yine de kimseye yaranamadı. Nasdaq’da işlem gören hisseleri dün yüzde 12 düşen Apple’ın piyasa değeri bir günde 50 milyar dolardan fazla eridi.

Yılın son çeyreğinde, saniyede 6 iPhone, 3 iPad satan ABD’li teknoloji devi Apple, yine de kimselere yaranamadı. Dün, mali yılının ilk çeyrek verilerini açıklayan Apple, 2012’nin Ekim-Aralık dönemini kapsayan dönemde 47.8 milyon iPhone satışı gerçekleştirdiğini kaydetti. 50 milyon adetlik satış beklentilerin altında gerçekleşmiş olmasına rağmen, bu rakam bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 78’lik bir artış ortaya koyuyor. 2012 yılının son çeyreğinde Mac’e olan talebin 4.1 milyonla sınırlı kalmasıyla, Apple bu alanda da beklentileri karşılayamadı. Uzmanlar, Mac’in satış rakamının 5.1 milyon olmasını öngörüyordu.

Öte yandan, teknoloji devinin iPad ve iPod satışları beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Toplam 22.4 milyon iPad satması beklenen Apple, 2012’nin son çeyreğinde 22.9 milyon iPad satmayı başardı. 11.4 milyon olarak gerçekleşmesi beklenen iPod satışları da 12.7 milyona ulaştı. 2012 yılının son çeyreği 2009 yılından bu yana Apple’ın satışlarını en az arttırabildiği dönem oldu. Ekim-Aralık aylarını kapsayan 3 aylık dönemde kaydedilen kâr artışı ise Apple’ın 2003’ten bu yana elde ettiği en düşük artış. Yılın son çeyreğinde, Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonların, küresel pazarda sahip olduğu pay yüzde 69’a ulaşırken, Apple’ın kârı, 13.1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde de 13.1 milyar dolar kâr açıklamıştı. Teknoloji devinin satışlardan elde ettiği gelir sadece yüzde 18 artarak 54.5 milyar dolar oldu. Beklentiler bu rakamın 54.9 milyar dolar olarak gerçekleşmesinden yanaydı. Apple, mali yılının 2’nci çeyreğinde 41-43 milyar dolar gelir açıklamayı beklediğini kaydetti. Şirketin performansını savunan Apple CEO’su Tim Cook, piyasaları ikna edemedi. Veriler, ‘Apple’ın büyüme süreci’nin sona erdiği söylemlerinin hızla yayılmasına neden olurken, Nasdaq’da işlem gören Apple hisseleri yüzde 12 değer kaybetti. Hisseler 451 dolara kadar geriledi. Apple’ın piyasa değerinin 50 milyar dolardan fazla eridi. Bu da, dünyanın en yüksek piyasa değerine sahip 2’nci şirketi Exxon Mobil’in Apple’la arayı kapatmasını sağladı. Exxon Mobil’in dünyanın en değerli şirketi olabilmesi için sadece 20 milyar dolara ihtiyacı var.

Çin’de satışlar patladı

Dünyanın en büyük akıllı cep telefonu pazarı Çin’i bir yılda tam 2 kez ziyaret eden Apple CEO’su Tim Cook’un yoğun çabası meyvelerini vermeye başladı. Apple’ın Çin pazarındaki satışları, yılın son çeyreğinde yüzde 67 artarak 6.8 milyar dolara ulaştı. Apple’ın son çeyrekte Çin’de 4 yeni mağaza açmasıyla iPhone satış rakamları 2’ye katlandı. ABD pazarından elde ettiği gelir yüzde 15 artarak 20 milyar dolara ulaşan Apple, Avrupa’yı etkisi altına alan resesyon nedeniyle, burada beklediği büyümeyi yakalayamadı. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 55 büyüme kaydettiği pazarda Apple bu yıl ancak yüzde 11 büyüyebildi.

Apple’da büyüme sona erdi

Japonya’nın en büyük yatırım bankası Nomura, Apple’ın büyüme dönemini geride bıraktığı ve hisselerin 336 dolara kadar düşebileceği konusunda uyarıda bulundu. Nomura yaptığı yazılı açıklamada, “Apple, mevcut faaliyet alanlarının daralması nedeniyle yeni büyüme olanakları arayan şirketlerin durumuna düşecek. Yani, bundan sonra büyüme ancak kâr oranını feda ederek sağlanabilecek” dedi. Yatırımcılara, Apple hisseleriyle ilgili verdiği ‘satın al’ tavsiyesini ‘tut’a çeviren Finansal danışmanlık şirketi, hisse değeri hedefini de 300-500 dolar aralığına indirdi. BMO Private Bank’ta yatırımlardan sorumlu Jack Ablin, açıklanan verilerin yatırımcıların endişelerini doğruladığını kaydederek, “Apple, devasa bir şirket. Bu nedenle Apple’ın katlanarak büyümesi, diğer şirketlere oranla çok daha zor” dedi. Forrester Research’te uzman analist Sarah Rotman Epps de, “Apple inanılmaz bir hızla büyüyordu. Böyle bir büyümenin sürdürülebilirliğinin sağlanması imkansız” diye konuştu. kaynak gazetevatan
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top