Anasayfa / Sağlık / Saç ekiminden sonra bu kurallara uyun

Saç ekiminden sonra bu kurallara uyun


İzmir Özel Gazi Hastanesi Saç Sorunları ve Kozmetik Birimi Koordinatörü Yasemin Gülgör, saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Gülgör, tedavi sonrası uyulması gereken kuralları anlattı.

haber detay h51105170748551_2

Saç ekimi yapıldıktan sonra günlük yaşam, spor aktiviteleri konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi veren Gülgör, şunları söyledi:

“İşlem sonrası aynı akşam, şakak ve gözaltı bölgesine, her saat başı 10’ar dakikalık buz kompresi uygulanmalıdır. Uygulamayla bu bölgelerde oluşabilecek morluk ve ödem riski azaltılmış olur. Takip eden 3 günde ise, yine alın bölgesine yoğun buz uygulaması yapılmalıdır.

İşlemden sonraki ilk 3 gün, ekilen köklerin tutunma evresidir. Bu dönemde çok dikkatli olunmalı, dinlenmeye çok özen gösterilmelidir. Baş, herhangi bir yere vurulmamalı, araba kullanılmamalı, ağır işlerden, spor aktivitelerinden, stres ve heyecan arttırıcı tüm faaliyetlerden uzak durulmalıdır. İlk bir hafta yüksek ve sert yastıkta sırt üstü yatılmalı, yüzüstü yatma şekillerinden kaçınılmalıdır. Ekim bölgesi yastığa konulmamalıdır.

Sigara içilmesiyle kana karışan karbonmonoksit, oksijenden 200 kat daha sıkı tutunur. Bu nedenle saç köküne giden oksijen miktarının azalması köke zarar verebilir. Saç ekiminden 1 gün önce başlayarak ekimden 4 gün sonrasına kadar sigara içilmemeli ya da olabildiğince azaltılmalıdır. Bu yapılamıyorsa, sigara dudak tiryakisi gibi ciğerlere çekmeden ağızdan üflenmelidir.

Operasyondan sonra ekim yapılmış bölge, özellikle bir hafta süresince vurma, çarpma, sürtme ve herhangi bir darbeye karşı korunmalıdır. Operasyondan sonra bir hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir. Şapka ise, 15 gün sonra takılabilir. İlk yıkamanın ekim yapılan merkezde uzmanlarca yapılması önerilir. Ancak bu imkanı olmayan hastalar, işlem uygulandıktan sonraki 3’üncü gün saçlarını kendileri de rahatlıkla yıkayabilir. Saçlar yıkanırken de dikkatli olunmalıdır.”

Spor Aktiviteleri
Yüzme sporları operasyondan 15 gün sonra kapalı havuzda yapılabilir.
Yavaş tempolu yürüyüşler üçüncü günden sonra yapılabilir. Ağır tempolu yürüyüşler yasak.
Baş bölgesindeki kasları harekete geçirecek spor ve hareketler yapmak yasak
1 ay sonra başınızda travmaya sebep olmayacak sporlar yapabilirsiniz.
4-6 hafta saçlı derinizi güçlü güneş ışınları ve sürekli travma oluşturacak olaylardan kaçınınız.
Operasyondan sonra 1 ay futbol oynamak yasak. kaynak aksam
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top