Anasayfa / Ekonomi / Ramazan Ayı sebze ve meyve fiyatları nasıl olacak ?

Ramazan Ayı sebze ve meyve fiyatları nasıl olacak ?


Ramazan ayına artık sadece bir kaç sayılı gün kala, özellikle sebze ve meyve fiyatlarında oldukça büyük bir artış olacağı belirtiliyor.. Meyve ve sebze fiyatları artacak mı yoksa düşecek mi.

Ramazan ayına artık sadece bir kaç sayılı gün kala, özellikle sebze ve meyve fiyatlarında oldukça büyük bir artış olacağı belirtiliyor.. Meyve ve sebze fiyatları artacak mı yoksa düşecek mi.
Fiyatlar hakkında bilgi aktaracak olursak,Ramazan ayında domates başta olmak üzere biber, salatalık, patlıcan gibi ürünlerin yanı sıra kayısı, çilek ve kirazın da fiyatının artacağı açıklandı. Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkan Vekili Halil Öztürk, sebze ve meyvede yüzde 100’ün üzerinde fiyat artışı beklendiğini söyledi.

Ramazan öncesinde örtü altı üretimin sona ereceğini, bunun yerini tarla ürünlerinin alacağını ifade eden Öztürk, “Bazı ürünlerin birkaç gün içinde fiyatlarının artacağını düşünüyoruz. bugün domatesin üreticideki fiyatı Antalya bölgesinde kilogramı 25-50 kuruş arasında, fakat aynı domatesin farklı illerde daha yüksek fiyattan satıldığını görmekteyiz” dedi.

Ramazan ayına doğru özellikle domates fiyatlarının artacağına işaret eden Öztürk “Genel olarak bütün sebze ve meyvelerde artış bekliyoruz. Ramazan ayının en popüler meyvelerinden biri de kayısıdır. Türkiye’de en çok kayısı üretimi yapan Malatya’da bile bu ürün 5-6 liradan satılıyor. Geçen yıl 1 lira olan kaysının, yüzde 95’ini don vurdu.

Don’dan etkilenmeyen kısım da bu fiyatlardan işlem görüyor. Dolayısıyla meyvede kayısı, çilek ve kiraz gibi ürünler çok yüksek fiyatlarda olacak. Bilhassa domates, biber, salatalık, patlıcan gibi ürünlerde yüzde 100’ün üzerinde bir fiyat artışı olacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.Son haftalarda yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte sebze fiyatlarında ciddi bir düşüş söz konusuydu ancak Ramazan ayı ile birlikte yeniden fiyatların fırlayacağı dikkate alınmalı. kaynak anamurekspresSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top