Anasayfa / Dünya / ‘Paris’teki saldırılar’a dünya ülkelerinden ilk açıklamalar

‘Paris’teki saldırılar’a dünya ülkelerinden ilk açıklamalar


Paris’te meydana gelen saldırılarla ilgili dünya ülkelerinden ilk açıklamalar geldi.

haber detay h546456162078
ABD Başkanı Barack Obama, Paris’teki saldırıların “masum sivillere korku vermeye yönelik çirkin bir teşebbüs olduğunu” belirterek, “Bu sadece Paris’e yönelik, Fransa halkına yönelik bir saldırı değil, paylaştığımız tüm insanlık ve evrensel değerlere karşı bir saldırı” dedi.

Obama, Paris’teki saldırılarla ilgili yaptığı açıklamada, ABD olarak Fransa hükümeti ve halkının ihtiyaç duyduğu her türlü yardımı sağlamaya hazır olduklarını vurguladı.

Fransa’nın ABD’nin en eski müttefiki olduğuna işaret eden Obama, “Fransız halkı tarih boyunca birçok kere ABD ile omuz omuza durmuştur. Şunu çok net vurgulamak isteriz ki terör ve aşırıcılığa karşı savaşta onlarla birlikteyiz” ifadesini kullandı.

Obama, “Bir kez daha masum sivillere korku vermeye yönelik çirkin bir teşebbüse tanıklık ettik. Bu sadece Paris’e yönelik, Fransa halkına yönelik bir saldırı değil, paylaştığımız tüm insanlık ve evrensel değerlere karşı bir saldırı. Fransa halkı ya da onların savunduğu değerler üzerinde korku saçabileceklerini düşünenler yanılıyor” diye konuştu.

Amerikan halkının, Fransız halkının yaşam, özgürlük ve mutluluk peşinde olmaya olan bağlılığından güç aldığını kaydeden Obama, “Bu teröristleri adalet önüne çıkarmak ve halklarımızın yakasını bırakmayan her türlü terör şebekesinin peşine düşmek için Fransız halkı ve dünya genelindeki uluslarla birlikte çalışma yolunda gereken her şeyi yapacağız” dedi.
haber detay h879748646565
Saldırılarla ilgili detayları henüz bilmediklerini, arkasında kimin olduğuna dair bu aşamada bir spekülasyon yapmak istemediğini, olayların akışının hala sürdüğünü ifade eden Obama, “Cumhurbaşkanı Hollande’ı bu zamanda aramamayı tercih ettim çünkü şu anda çok meşgul olduğunu tahmin ediyorum” diye kdnuştu.

Obama, Hollande ile gelecek birkaç gün içinde doğrudan temas kuracağını söyledi.

İNGİLTERE’DEN AÇIKLAMA

İngiltere Başbakanı David Cameron, Paris’te meydana gelen saldırılarla sarsıldığını belirterek, “Yardım için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Paris’te bu akşam yaşanan saldırılara, İngiltere’de Başbakan David Cameron, Dışişleri Bakanı Philip Hammond ve ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn, Twitter aracılığıyla tepki gösterdi.

Cameron Twitter hesabından, “Paris’te bu gece meydana gelen olaylarla sarsıldım. Düşüncelerimiz ve dualarımız Fransız halkıyla. Yardım için elimizden geleni yapacağız” mesajını paylaştı.

Dışişleri Bakanı Philip Hammond da paylaştığı mesajda, “Paris’te bu gece meydana gelen saldırılarla derinden sarsıldım. Düşüncelerim kurbanlar ve sevdikleriyle. Rehin alınanlar olduğu yönündeki haberler nedeniyle kaygılıyım” ifadelerini kullandı.

İşçi Partisi lideri Corbyn de “Düşüncelerim bu gece Parislilerle. Fransız halkıyla dayanışma içindeyiz. Bunlar alçakça ve ahlaksızca saldırılar” şeklinde mesaj yayımladı.

İSPANYA’DAN AÇIKLAMA

İspanya Dışişleri Bakanı Margallo: “Her şey, radikal ve cihat yanlısı terörizmi işaret ediyor. Geçmişi olmayan bir meydan okumayla karşı karşıyayız”

Fransa’nın başkenti Paris’te meydana gelen silahlı ve bombalı saldırıları değerlendiren İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, “Her şey, radikal ve cihat yanlısı terörizmi işaret ediyor. Geçmişi olmayan bir meydan okumayla karşı karşıyayız” dedi.

İspanyol devlet televizyonu TVE ve özel televizyonlardan “13 tv”ye canlı telefon bağlantısı yapan Margallo, “Korkunç bir olay. Bu saldırıları yapanlar, yaşam tarzımızı sona erdirmek için her şeye hazır ve tam bir hırçınlık içinde olan, büyük bir acımasızlığa sahip kişiler. Her şey, radikal ve cihat yanlısı terörizmi işaret ediyor. Geçmişi olmayan bir meydan okumayla karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

Margallo, “Neden geçmişte Madrid, Londra veya Brüksel’de olduğunu bilmediğim gibi neden şimdi Fransa’ya saldırı yapıldığını da bilmiyorum. Bu radikal İslamın medeniyetlerle bir savaşıdır. Ancak burada İslamın diğer tüm dinler gibi barış dini olduğunu ve İslam dünyasının da bu tip saldırıları kınadıklarını vurgulamak gerekir” ifadelerini kullandı.

“Bu durum karşısında, her alanda daha da fazla uluslararası işbirliği yapmaktan başka bir çözüm yok” diyen Margallo, İspanya’nın Fransa’ya her türlü desteği vermeye hazır olduğunu kaydetti.

Öte yandan, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un da Fransa Başbakanı Manuel Valls ile telefon görüşmesi yaparak, Paris’teki saldırılardan dolayı Fransız halkına başsağlığı dileyip, durum analizi yaptıkları duyuruldu.

HOLLANDA’DA AÇIKLAMA

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Fransa’nın başkenti Paris’te meydana gelen silahlı ve bombalı saldırıların korkunç olduğunu söyledi.

Paris’te bu akşam yaşanan saldırılara ilişkin değerlendirmede bulunan Rutte, Fransız halkının acısını paylaştıklarını ifade etti.

Saldırıda çok sayıda kurbanın olduğuna işaret eden Rutte, “Bu gerçekten korkunç, Hollanda Fransa’nın acısını paylaşıyor” dedi.

Fransa’daki büyükelçileri kanalıyla gelişmeleri yakından takip ettiklerine işaret eden Rutte, Fransa’ya yardıma hazır oldukları mesajını verdi.

Dışişleri Bakanı Bert Koenders ise saldırıların dehşet verici olduğunu dile getirdi. Kelimelerin yetersiz kaldığını kaydeden Koenders, Fransa ile yan yana olduklarını da ifade etti.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa’nın başkenti Paris’te yaşanan silahlı ve bombalı saldırılardan derin üzüntü duyduğunu bildirdi.

Kremlin Basın Sözcüsü Dimitry Peskov, Paris’teki saldırılarla ilgili yaptığı açıklamada, Putin’in saldırılardan derin üzüntü duyduğunu, bu olayları yapanların cezalandırılması için her türlü yardıma hazır olduğunu ifade etti.

Putin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Fransa halkının yanında olduğunu belirtti.

ALMANYA’DAN AÇIKLAMA

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Paris’te gerçekleşen saldırılarla ilgili olarak derin bir üzüntü duyduğunu belirtti.

Merkel yaptığı yazılı açıklamada, Paris’ten gelen haber ve görüntülerden dolayı derin bir üzüntü duyduğunu vurgulayarak, ”Kalbim, muhtemelen bir terör saldırısı sonucu hayatını kaybedenlerin yakınları ve Paris’teki tüm insanlarla beraber. Fransa hükümetiyle irtibat halindeyiz ve kendilerine Almanya’daki insanların Fransa ile dayanışma içerisinde olduğunu ilettik” ifadelerini kullandı.

Başbakanlık Müsteşarı Peter Altmaier de sosyal paylaşım sitesinde Twitter hesabında, ”Paris’te suçsuz öldürülenlere ağlıyoruz. Ancak hiçbir zaman nefretin, fanatizmin ve şiddetin önünde eğilmeyeceğiz” ifadelerini paylaştı.

İTALYA’DAN AÇIKLAMA

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, ülkesinin, Paris’teki kurbanlar için ağladığını ve Fransız kardeşlerinin acısını paylaştığını belirtti.

İtalyan haber ajansı ANSA’da yer alan habere göre, Paris’teki saldırılara ilişkin gelişmeleri Başbakanlık Sarayı’ndan takip eden Renzi, “İtalya, Paris’teki kurbanlar için ağlıyor. Fransız kardeşlerinin acısını paylaşıyor. Kalbinden vurulan Avrupa, barbarlığa karşı tepki göstermeyi bilecektir” ifadelerini kullandı.

Başbakan Renzi, Twitter’dan yaptığı paylaşımda da “Avrupa’daki, Paris’teki menfur saldırı karşısında Fransız kardeşlerimizle birlikteyiz” değerlendirmesinde bulundu.

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni de Twitter iletisinde, terör saldırısıyla sarsılan Fransa’ya yakınlığını belirtirken, teröre karşı bir olma çağrısı yaptı.

Olayları endişe ve derin bir acıyla takip ettiği belirtilen İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın da Fransız mevkidaşı Françoise Hollande’a taziye ve dayanışma mesajı gönderdiği kaydedildi.

İçişleri Bakanı Angelino Alfano’nun da Paris’teki saldırıların ardından sabah saatlerinde güvenlik kabinesini toplayacağı ve İtalya’daki son güvenlik tedbirlerini gözden geçireceği bildirildi.

BM’DEN AÇIKLAMA

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve BM Güvenlik Konseyi, Fransa’nın başkenti Paris’te yaşanan saldırıları kınadı.

Genel Sekreter Sözcülüğü’nden yapılan açıklamaya göre, “bu alçak terör saldırısını” kınayan Ban Ki-mun, Bataclan tiyatrosunda rehin alınanların da derhal salınmasını istedi.

Saldırganları yargı önüne bir an önce çıkaracakları konusunda Fransız otoritelerine güvendiğini vurgulayan Ban, saldırıda ölenlerin yakınlarına taziyelerini iletti, Fransa halkı ve hükümeti ile dayanışma içinde olduğunu bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi de saldırıyı basın bildirisi ile kınadı. Bildiride Konsey, “korkak ve barbarca gerçekleştirilen saldırıyı” en şiddetli biçimde kınayarak, Fransa halkı ve hükümetine taziyelerini sundu.

Konsey, terör saldırısının sorumlularının yakalanarak yargı önüne çıkarılmasının önemini vurguladı.

BM Genel Kurulu Başkanı Mogens Lykketoft da yazılı açıklamasında, saldırıyı kınayarak, tüm dünyanın bu korkunç saldırıya karşı Fransa ile dayanışma içinde olduğunu kaydetti.

Lykketoft, “Hepimiz bu gaddarlığa karşı birlikte mücadele etmeliyiz. Bu vahşete teslim olmayacağız çünkü bunun modern dünyada yeri yok” ifadelerini kullandı.

KOSOVA’DAN AÇIKLAMA

Kosova Başbakanı İsa Mustafa, Fransa’nın başkenti Paris’te yaşanan saldırıları kınadı.

Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamaya göre Mustafa, sivil hayatı tehdit eden bu tarz saldırıları kınayarak, “Fransa’nın acısını en derinden paylaşıyoruz. Dünya ülkeleri olarak insanlığı tehdit eden terörizme karşı tüm gücümüzle mücadele etmeliyiz” ifadesini kullandı.

Mustafa, Kosova’nın, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Fransa halkının yanında olduğunu belirterek, terör saldırılarında hayatını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dilediğini bildirdi.

Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga, Fransa’nın başkenti Paris’te meydana gelen saldırıları kınadı.

Resmi sosyal paylaşım sitesinden açıklamada bulunan Jahjaga, yapılan terör saldırıları karşısında “hayrete düştüğünü” belirterek, “Fransa’nın acısını paylaşıyoruz ve terörle mücadelesinde her zaman yanındayız” ifadesini kullandı.

Kosova Meclis Başkanı Kadri Veseli de bu gece özgürlük ve barışın sembolü haline gelen Paris’in saldırıya uğradığı kaydederek, “Dünyanın neresinde olursak olalım, bu akşam Fransa’nın acısını ortak yaşıyoruz. Ülkemizin en önemli dostlarından olan Fransa’ya en içten dileklerimle başsağlığı diliyorum” sözlerine yer verdi.

Kosova İçişleri Bakanı Hashim Thaci ise ülkesinin, hayatını kaybedenler için dua ettiğini ifade ederek, Paris’te yaşanan terör saldırılarını kınadığını bildirdi.

KANADA’DAN AÇIKLAMA

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Fransa’nın başkenti Paris’te yaşanan saldırılara ilişkin, “Bu karanlık günlerinde Fransa halkının yanındayız” ifadesini kullandı.
haber detay h86744654465456
Trudeau, yazılı açıklamasında, “Paris’te gerçekleşen ve birçok kişinin yaralandığı ve hayatını kaybettiği terör olayları dolayısıyla üzüldüm ve şoke oldum. Ben ve tüm Kanadalılar ölenlerin ailelerine ve yakınlarına en derin taziyelerimizi iletiyoruz” yorumunu yaptı.

Olaylarda yaralanan herkese acil şifalar dileyen Trudeau, şunları kaydetti:

“Kanada bu karanlık günlerinde Fransa halkının yanındadır. Fransa’nın talep edeceği her türlü yardımı sağlayamaya hazırız. Bu korkunç ve anlamsız eylemleri önlemek için uluslararası toplumla yakın işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz. Dualarımız Fransız halkıyla ve onların kayıplarının yasını birlikte tutuyoruz.”

Trudeau, gece saatlerinde, Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Türkiye’ye hareket etti.

ARNAVUTLUK VE MAKEDONYA’DAN AÇIKLAMA

Arnavutluk ve Makedonya devlet yetkilileri, Paris’teki saldırıları kınadı

Arnavutluk ve Makedonya, Fransa’nın başkenti Paris’te yaşanan saldırıları kınadı.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, resmi sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamasında, Paris’teki saldırıları gerçek bir “savaş” olarak nitelendirerek, “Arnavutluk, Fransa’nın içinde bulunduğu acı ve yas zamanında yanındadır” ifadesini kullandı.

Arnavutluk Dışişleri Bakanı Dimitri Bushati de Fransa’daki saldırılar karşısında şaşkınlığa uğradığını belirterek, “Düşünce ve dualarım saldırılarda hayatını kaybedenlerin aileleriyle birliktedir. Fransa’nın terörle mücadelesinde dayanışmaya hazırız” değerlendirmesinde bulundu.

Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki de resmi sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamasında, “Fransa’daki korkunç saldırıları şaşkınlıkla karşılıyorum. Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum” sözlerine yer verdi.

MACARİSTAN’DAN AÇIKLAMA

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Fransa’nın başkenti Paris’te meydana gelen saldırıları kınadı.

Orban, Macar Haber Ajansı’na (MTI) yaptığı açıklamada, terör saldırılarında hayatını kaybedenlere, yakınlarına ve Fransa halkına başsağlığı dilediğini belirtti.

Başbakan Orban, ”Bu olağanüstü saatlerde Macaristan, Fransa ile dayanışma içinde. Macar halkı da Fransa halkının yanında” ifadelerini kullandı.

Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto da Macaristan halkının, Fransa’nın yanında olduğunu ve Budapeşte’deki Fransız Büyükelçiliği’nde güvenlik önlemlerinin artırılacağını kaydetti.

Suudi Arabistan, Mısır, Kuveyt, Katar, Ürdün ve Fas, saldırıları kınadı

Suudi Arabistan, Ürdün, Katar, Mısır, Kuveyt ve Fas, Fransa’nın başkenti Paris’te meydana gelen saldırıları kınadı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Paris’teki terör saldırıları kınanarak, “Dünyanın her yerinde güvenlik ve istikrarı hedefleyen bu tehlikeli ve yıkıcı teröre karşı uluslararası toplumun bir olup daha fazla çaba göstermesi gerekir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, saldırının hiçbir şekilde insani ve ahlaki değerlerle bağdaşmadığı kaydedildi.

Ürdün Hükümet Sözcüsü ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Mumani’nin, yaptığı açıklamada, Fransa hükümetine ve saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileklerini ileterek, “İnsanlık dışı, alçakça terör saldırılarını şiddetle” kınayarak, uluslararası toplumun terörün finans kaynaklarının kesilmesi ve ona karşı durulması için yardımlaşma çağrısında bulundu.

Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılana yazılı açıklamada, “Güvenlik ve istikrarı bozmayı hedefleyen ve hiç bir insani değerlerle bağdaşmayan Paris’teki terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, saldırıda ölenlerin yakınlarına taziyede bulunularak, Katar’ın Fransa halkı ve hükümeti ile dayanışma içinde olduğu kaydedildi.

MISIR, KUVEYT VE FAS SALDIRIYI KINADI

Mısır Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “Fransa halkına ve hükümetine ölenlerin ailelerine ve yakınlarına en derin taziyelerimizi iletiyoruz. Din ve sınır tanımayan teröre karşı Fransa halkının yanındayız” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, ayrım yapmadan dünyanın çeşitli yerlerinde güvenlik ve istikrarı hedefleyen bu teröre karşı uluslararası çabanın birleşmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah da saldırıyı şiddetle kınayarak, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’a başsağlığı telgrafı gönderdi.

Fas resmi ajansı MAP’ın haberine göre, Fas Kralı 6. Muhammed, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve Başbakan Manuel Valls’e başsağlığı telgrafı göndererek, Paris’te yaşanan silahlı ve bombalı saldırılardan derin üzüntü duyduğunu, şahsı ve Fas halkı adına Fransa’nın yanında olduğunu belirtti.

ÇİN’DEN ŞİDDETLİ KINAMA

Çin, Fransa’nın başkenti Paris’te meydana gelen saldırıları şiddetle kınadı.

Çin Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinden Sözcü Hong Ley tarafından yapılan yazılı açıklamada, Paris’te gerçekleşen terör saldırılarının şiddetli kınandığı ve olaydan dolayı derin şok içinde oldukları ifade edildi.

Açıklamada, hayatını kaybedenler için taziyelerin bildirildiği, yaslı ailelerin ve yaralıların acılarını içten paylaşıldığı belirtildi. Açıklamada, Pekin yönetiminin, terörle mücadelenin yanı sıra ulusal güvenlik ve istikrarın korunmasında Fransa’yı desteklediği de kaydedildi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in de Paris’teki saldırılara ilişkin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’a gönderdiği taziye mesajında, hayatını kaybedenler için derin üzüntü içinde oldukları ve saldırıyı şiddetle kınadıkları ifade edildi.

Mesajda ayrıca, Çin’in terörün tüm şekillerine karşı olduğu vurgulanırken, tüm ülkelerde halk güvenliği, terör mücadele ve güvelik konusunda işbirliğini artırmada Fransa ve uluslararası toplum ile çalışmada istekli olduğu yer aldı. kaynak trtturk
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top