Anasayfa / Dünya / Paris’teki operasyon 7 saat sürdü

Paris’teki operasyon 7 saat sürdü


Fransız polisinin Paris’teki terör saldırıları ile ilgili olarak başkentin kuzeyindeki Saint-Denis banliyösünde yaptığı operasyonda iki terörist öldü, yedi kişi gözaltına alındı. Ölen teröristlerden kadın olanı üzerindeki bombayı patlatarak öldü.

haber detay h454366295788

Sabaha karşı başlayan operasyonun sona ermesinin ardından İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ve Paris Cumhuriyet Başsavcısı François Molins olay yerine geldi.

Basına kısa bir açıklama yapan Cazeneuve, “Operasyonlarda iki terörist öldü. Yedi kişi gözaltına alındı. Ölen teröristlerden kadın olanı üzerindeki bombayı patlatarak öldü” ifadelerini kullandı.

Başsavcı Molins ise, operasyonun Paris’teki saldırıların beyni ve Ebu Ömer olarak bilinen Abdelhamid Abaaoud’u yakalamaya yönelik düzenlendiğini ancak ölen ve gözaltına alınanların kimliklerinin henüz netleştirilmediğini söyledi.
haber detay h35436295786
Abaoud’un o binada yaşadığına dair kanıtlara ulaştıklarını kaydeden Molins, operasyon sırasında Abaaoud’un orada olup olmadığının henüz bilinmediğini kaydetti.

Molins, gözaltına alınan üç kişinin, ölen teröristlerle aynı binada olduğunu, iki şüphelinin bina dışında bir moloz yığını altında saklanırken bulunduğunu söyledi.

Başsavcı gözaltına alınan diğer iki kişiden birinin de daireyi teröristlere verdiğini, diğerinin de teröristleri tanıdığını değerlendirdiklerini kaydetti.

HİÇBİR SİVİL YARA ALMADI

Operasyonda görevli 5 polisin de hafif şekilde yaralandığı bildirilmiş, Fransız basınına konuşan bölge valisi ise operasyon sırasında hiçbir sivilin yaralanmadığını söylemişti. Operasyonun bitmesinin ardından bölgede tahliye çalışmaları başladı.
haber detay h465453643566295794
Öte yandan hükümet kaynakları, 13 Kasım saldırılarında ölen 129 kişiden hepsinin kimliğinin tespit edildiğini duyurdu. Fransa’nın başkenti Paris’te 13 Kasım’da düzenlenen terör saldırılarında en az 129 kişi hayatını kaybetmiş, 352 kişi yaralanmıştı.
Altı noktada art arda gerçekleşen saldırılar sonucu 7 terörist ölmüş, saldırıları IŞİD terör örgütü üstlenmişti. Polis saldırıların ardından kaçan iki teröristin arandığını bildirmişti.

ABDELHAMİD ABAAOUD (EBU ÖMER) KİMDİR?
haber detay hf6295091
Fransa’nın başkenti Paris’i kana bulayan terör saldırılarının planlayıcısı olduğu düşünülen ve Ebu Ömer olarak bilinen Abdelhamid Abaaoud, bir anda dünyada en çok aranan adam oldu.

Paris’i sarsan saldırıların baş sorumlusu olarak aranan 28 yaşındaki Belçika vatandaşı terörist Abaaoud’un, daha önce ticaretle uğraşırken Suriye’de IŞİD kamplarına katılıp burada ön plana çıktığı belirtildi.

Güvenlik birimlerinden alınan bilgiye göre, 1987 yılında Belçika’nın başkenti Brüksel’in banliyösü Molonbeek’te doğan Abaaoud, Fas kökenli. Arkadaşları tarafından “Ebu Ömer” olarak bilinen Abaaoud’un Belçika’daki sınıf arkadaşlarının, onu haylaz ve tembel bir öğrenci olarak nitelendirdiği kaydedildi.

Paris’teki terör saldırılarına katılan Salah Abdeslam ve yine aynı saldırıda üzerindeki bombayı patlatan kardeşi İbrahim, Abaaoud’a yakınlığıyla biliniyor. Bu üç kişinin de Belçika polisinde sabıka dosyası bulunuyor.

Başında Afgan savaşçılarının taktığı bere ve ince sakallarıyla fotoğrafları basına yansıyan terörist, küçük kardeşi 13 yaşındaki Yunus’u Suriye’ye götürdüğü için 2014 yılında, Belçika basınına ayrıntılı bir şekilde konu olmuştu. Abaaoud’un küçük kardeşi terör örgütü IŞİD saflarında çarpışan en küçük militan olarak bazı basın yayın organlarında yer almıştı.

Ticaretle uğraşan ve ekonomik açıdan orta halli olan babasının iyi bir eğitim alması için Abaaoud’u, bölgenin en iyi ortaokullarından birisine gönderdiği ve eğitimi için maddi açıdan hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığı belirtildi.

“OĞLUM BİZİ UTANÇ İÇİNDE BIRAKTI”

Belçika’ya 40 yıl önce gelen babası basına yaptığı açıklamada, “Oğlum bizi büyük utanç içinde bıraktı. Allah adına nasıl masum insanlar öldürür. Hayatımız mahvoldu. Biz geldiğimiz bu ülkeye çok şey borçluyuz” ifadesini kullanmıştı.

Abdelhamid Abaaoud, temmuz ayında Brüksel’de terör örgütüne militan sağlamak suçundan gıyabında 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. kaynak milliyet
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top