Anasayfa / Sağlık / Organ nakliyle 4 yaşında hayata tutundu

Organ nakliyle 4 yaşında hayata tutundu


Antalya’da prematüre doğan, kalbinde iki delik olan, böbrek yetmezliği ile savaşan 4 yaşındaki Ahmet Döner, böbrek nakli ve uygulanan tedavilerle hayata tutundu.

haber-detay-h74801658655539

Antalya’da, birkaç ay önce düşerek yaşamını yitiren 16 yaşındaki Didem Acar’ın bağışlanan böbreği nakledilen 4 yaşındaki Ahmet Döner, bugün etrafına neşe saçıyor.

Prematüre doğan, kalbinde iki delik olan, böbrek yetmezliği ve hipotiroid rahatsızlığı bulunan minik Ahmet, organ nakli ve uygulanan tedavilerle hayata sımsıkı tutundu.

Ahmet Döner, düşme sonucu beyin ölümü gerçekleşen 16 yaşındaki Diğdem Acar’ın bağışlanan böbreği ile hayata bağlandı. Daha önce birkaç adım attıktan sonra yorulan Ahmet, naklin ardından şimdi yaşıtları gibi koşup oynuyor, etrafına neşe saçıyor.

Oğlunun hastalığı ve nakil süreci hakkında AA muhabirine bilgi veren Bayram Döner, “Doktorlar ‘Çocuğunuz doğduktan sonra 10 gün bile yaşamaz’ dediler ama biz her şeyi göze alarak Ahmet’i dünyaya getirdik. 65 gün yoğun bakım ünitesinde kaldı ve bu sürede diyalize bağlı olarak yaşatıldı. Ahmet’i tedaviye olumlu yanıt verdiği için normal servise aldılar. Hastanede 4 aya yakın kaldı.” dedi.

İlaç tedavisinin yaklaşık 3 yıl sürmesinin ardından kadavradan nakil için sıraya girdiklerini ifade eden Döner, bu sırada Akdeniz Üniversitesinde çalışan bir ailenin kızı olan Diğdem Acar’ın düşme sonucu hayatını kaybettiğini belirtti.

Aile ile nakil bölümündeki doktorların görüştüğünü ve organ bağışı konusunda ikna ettiklerini anlatan Döner, “27 Mayıs’ta böbrek nakli gerçekleştirildi ve Ahmet 4 gün yoğun bakımda kaldı. 15 gün sonra taburcu oldu ve şimdi rutin kontrollerimiz devam ediyor.” diye konuştu.

“Organlarımızı bağışladık”
Anne Selda Döner de eşiyle birlikte organlarını bağışladıklarını belirterek, kendileri gibi çocukları hasta olan aileler ile görüşüp moral verdiklerini ve karamsar olmamaları gerektiğini anlattıklarını söyledi. kaynak trthaberSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top