Anasayfa / Gündem / ‘Ölürsem onun uğruna, onun yoluna öleyim’

‘Ölürsem onun uğruna, onun yoluna öleyim’


Atatürk’ü çocukken Gümüşhane ziyaretinde gören Kudret Koç’tan duygulandıran sözler.

haber detay 7717559f5

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 76. yılında Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı.Törende ilk kez bir F-16 ‘yavaş geçiş’ yaptı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki devlet erkânı, Anıtkabir’de saat 09.05’te Atatürk’ün mozolesine çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Misak-ı Millî Kulesi’ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı: “Vefatının 76. Yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin banisi, ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal’i bir kez daha derin bir hürmetle yâd ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal ve yol arkadaşlarının işaret ettikleri, hayatları boyunca da ulaşmak için azimle mücadele verdikleri hedeflere, millet olarak her zamankinden daha yakınız. Türkiye, istikrarla büyüyen ekonomisi, ileri standartlara ulaşan demokrasisi, içeride temin ettiği huzuru ve refahı, dışarda elde ettiği itibarıyla, hedeflerine doğru kararlılıkla ilerliyor. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, tüm gazi ve şehitlerimizden devraldığımız mirası azimle taşımaya; gazi ve şehitlerimizin uğruna can verdikleri vatanımızı daha da büyütmeye devam edeceğiz. Ruhunuz şad olsun!”

Ayrıca tören sırasında Türk Yıldızları da Anıtkabir üzerinde uçuş gerçekleştirdi.

KUDRET TEYZE: ÖLÜRSEM ONUN UĞRUNA, ONUN YOLUNA ÖLÜRÜM

ULU Önder Atatürk’ün vefatının 76. yıldönümünde Türkiye’nin dört bir yanından gelen vatandaşlar Anıtkabir’e akın etti. Yaşını hatırlamayan ve Atatürk’ü çocukken Gümüşhane ziyaretinde gören Kudret Koç adındaki yaşlı kadın, Anıtkabir’e tek başına yaptığı ziyarette, “Ölürsem onun uğruna, onun yoluna öleyim” dedi.

Sabah saatlerinde Anıtkabir’de düzenlenen resmi törenin ardından vatandaşlar, içeriye alındı. Ellerinde Türk bayrağı ve Atatürk posteriyle Atatürk’ün naşının bulunduğu mozoleyi ziyaret etmek isteyen her yaştan vatandaşlar, oluşan uzun kuyrukta saatlerce bekledi. Mozoleye kırmızı ve beyaz karanfillerle çiçekler bırakan vatandaşlar, dualar okudu, kimi ise gözyaşlarına hakim olamadı.

YAŞINI HATIRLAMIYOR, GÖZLERİ ZOR GÖRMESİNE RAĞMEN ZİYARETİNE GELDİ

Yaşını hatırlamadığını söyleyen ve çocuk yaşlardayken memleketi Gümüşhane’ye yaptığı ziyarette Atatürk’ü gördüğünü belirten Kudret Koç adındaki yaşlı teyze, oturduğu Dikmen semtinden tek başına Anıtkabire Atatürk’ü ziyarete geldiğini söyledi. Doğan Haber Ajansı muhabirine konuşan Kudret Koç, “Atatürk çocukları çok sever, kadınlara değer verirdi. Çok büyük insandı. O’nun yaptıklarını şimdi hiçbiri yapamıyor. Ölürsem onun uğruna, yoluna ölürümö dedi. Gözleri çok az gördüğü için tam olarak Atatürk’ün mozolesini göremediğini ama o’nun için dua ettiğini belirten Koç, daha sonra koluna girerek kendisine refakat eden bir askerle Anıtkabir’den ayrıldı.

FENERBAHÇELİLER ANITKABİR’DE

1907 Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Ali Koç, yönetim kurulu üyeleri, ÜNİFEB üyesi yurdun dört bir yanından gelen 52 ayrı üniversiteli Fenerbahçeli de Anıtkabir’i ziyaret etti. Başkan Ali Koç ve Fenerbahçeliler, Ata’nın mozolesine kırmızı beyaz karanfiller bıraktıktan sonra toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.

İLKOKUL ÖNLÜĞÜ GİYEREK GELDİLER

Bu arada Ünye’nin Dünkü Çocukları Derneği üyesi her yaştan bir grupta, Anıtkabir’i ilkokul önlüğü kıyafetleriyle ziyaret ederek dikkatleri çekti. kaynak gercekgundemSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top