Anasayfa / Sağlık / Öksürüğü Sakın Hafife Almayın!

Öksürüğü Sakın Hafife Almayın!


Denizli Genel Cerrah Doç. Dr. Namık Özkan, her 100 kişiden 5’inde fıtık rahatsızlığının görüldüğünü belirterek, “Fıtıkların yüzde 80’e yakını kasık fıtığı. Erkelerde kadınlara göre 7-8 kat daha fazla görülen kasık fıtıkları kabızlık, kronik öksürük, ani hareketler, ağır yük kaldırma, şişmanlık gibi nedenlerle oluşuyor. Kronik öksürük fıtığı tetikliyor” dedi.

oksuruk

Her 100 kişiden 5’inde fıtık rahatsızlığının göründüğünü ifade eden Genel Cerrah Doç. Dr. Namık Özkan, özellikle kasık fıtığının giderek yaygınlaştığını ifade ederek konuyla ilgili uyarılar yaptı. Genel Cerrah Doç. Dr. Namık Özkan, kronik öksürüğün fıtığı tetiklediğini söyledi.

Kronik öksürük rahatsızlığı olan kişilerin mutlaka hekime gitmesini tavsiye eden Özkan, “Fıtık bir iç organın normalde içinde bulunduğu beden bölgesindeki zayıf bir noktadan dışarı çıkmasıdır. Eğer bu şişlik kasık bölgesinde görülürse biz bunlara kasık fıtığı diyoruz. Kasık fıtıkları iki nedenle oluşur. Birincisi doğumsal nedenlerdir. Erkeklerde ana rahminde testisler karın içerisindedir. Doğuma yakın dönemde yer değiştirerek testis torbasına inerler. Bu yer değiştirme esnasında bu alanda zayıflık ortaya çıkarsa fıtık olabilir. Kasık fıtıklarının indirekt şekli bu biçimde oluşur. İkincisi, kasık kanalının zorlanması sonucu oluşan yırtıklar fıtık oluşumuna neden olabilir” dedi.

Kasık bölgesini zorlayan nedenlerin kabızlık, kronik öksürük, ani hareketler, ağır yük kaldırma, şişmanlık, karın içinde sıvı birikmesi olarak belirtilebileceğini söyleyen Özkan “Bunların hepsi kasık bölgesinin anatomik yapısını zorlayarak fıtıkların oluşmasına neden olabilir. Genel cerrahide neredeyse ameliyat ettiğimiz her üç hastadan biri fıtık hastasıdır. Karın duvarı fıtıklarının yüzde 90’ı kasık fıtığıdır” diye konuştu.

Doç. Dr. Namık Özkan, kasık fıtığı olanlara tavsiyede bulunarak, “Kasık fıtığınız varsa çok uzun saatler direksiyon başında kalmayın, sıkıntılarınız artabilir. Ağır sporlar, ağırlık kaldırma, basketbol, futbol gibi fazla efor gerektiren sporlar yapmayın. Bir saatten fazla yürüyüşe çıkmayın. Ani eğilip kalkmayın. Uzun süre ayakta sabit kalmayın” dedi. kaynak: gazetevatanSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top