Anasayfa / Dünya / O Ülke alarmda… Okullar tatil, asker sokakta

O Ülke alarmda… Okullar tatil, asker sokaktaBelçika’nın başkenti Brüksel’de dün akşam 16 kişinin gözaltına alındığı operasyonların ardından en yüksek seviye terör tehdidi alarmı, üçüncü gününde de devam ediyor.

haber detay h6864866314666

Geçen hafta sonu “Paris’tekine benzer saldırı tehdidi” olduğu gerekçesiyle özellikle başkent Brüksel’de sıkı güvenlik önlemleri alan Belçika hükümeti, haftanın ilk gününde de “kısmi olağanüstü hal” durumunu değiştirmedi. Önlemler çerçevesinde Avrupa Birliği’nin başkentinde metro seferleri yapılmazken, okul ve üniversiteler ile konserler, tiyatro gösterilerinin iptal edildiği kentte, sinemalar ve müzeler de kapalı. Asker ve polislerin sokaklarda devriye gezdiği Brüksel’de, önemli binaların önündeki askeri araçların bekleyişi sürüyor. Sokakların ise bir iş gününün aksine çoğunlukla boş olması dikkati çekiyor.

Paris ve Londra tren seferlerinde, önlemler çerçevesinde yapılan aramaların uzun sürmesi nedeniyle gecikme yaşanıyor. Belçika Federal hükümeti ile NATO ve AB kurumları personelinin isterlerse evden çalışabilecekleri açıklandı. Bazı özel şirketler de çalışanlarına aynı imkanı tanıdı.

Kanada’nın Brüksel Büyükelçiliği geçici olarak kapatılırken, ABD Büyükelçiliği de sadece acil durumlar için Amerikan vatandaşlarına hizmet vereceklerini bildirdi.

16 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Belçika Başbakanı Charles Michel, dün yaptığı açıklamada Paris’tekine benzer, birçok kişinin aynı aynda birçok yerde saldırı düzenlenmesinden korkulduğunu açıklamıştı. Bu çerçevede, dün akşam saatlerinde çok sayıda polisin katılımıyla Molenbeek, Forest, Anderlecht, Jette, Woluwe-St-Lambert, Schaerbeek’te operasyonlar yapılmıştı. Operasyonlarda, 22 evin arandığı ve 16 kişinin gözaltına alındığı ancak bunlar arasında Paris saldırılarına karıştığı iddiasıyla aranan Salah Abdeslam’ın bulunmadığı bildirilmişti.

POLİSTEN KAÇTIĞI İDDİA EDİLİYOR

Belçika medyası ise, Abdeslam’ın ülkenin doğusundaki Liege’te polisten kaçtığını ve E40 otoyolundan Almanya istikametine gittiğini öne sürüyor. Abdeslam’ın yanında Paris’teki intihar saldırıları sırasında kullanılan bombadan olduğu da belirtiliyor.

GÜVENLİK PAKETİ

Başbakan Michel, perşembe günü 18 maddelik yeni güvenlik önlemleri taslağını açıklamıştı. Paris’teki terör saldırılarına bazı Belçikalıların da karıştığının ortaya çıkmasının ardından gündeme gelen taslakta, 2016 bütçesinde güvenlik için ilave 400 milyon avro kaynak ayrılması öngörülüyor. Taslakta ayrıca sınır kontrollerinin artırılması, 520 askerin iç güvenlikte görevlendirilmesi, gözaltı süresinin 72 saate çıkarılması gibi teklifler bulunuyor.

Halen 24.00-06.00 saatlerinde yasak olan ev baskını veya aramaların 24 saat yapılabilmesine imkan tanınan taslakta, yurt dışındaki savaş veya çatışmalara katılıp dönenlere hapis cezası verilmesi öneriliyor. Nefret içerikli konuşan din adamlarının sınır dışı edilmesine izin verilen taslağa göre, ruhsatsız dini mekanlar ile nefret söylemi içeren internet siteleri kapatılabilecek. kaynak milliyet


Sizde Yorum Yazabilirsiniz:ANINDA HABER VE GELİŞMELERİ İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top