Anasayfa / Dünya / ‘Nazi gelini’ ilk kez konuştu!

‘Nazi gelini’ ilk kez konuştu!


Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldürmekten suçlanan NSU davasının baş sanığı Beate Zschaepe, iki buçuk yılın ardından ilk kez konuştu. Avukatı aracılığıyla yazılı açıklama yapan Zschaepe, her şeyden, ölen sanıklar Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt’ı sorumlu tuttu.

haber detay h458546543626376221

Yaptığı savunmada herkesi şoke eden Nazi gelini lakaplı Zschaepe, “10 cinayeti ve iki bombalı saldırıyı engelleyemediğim için kendimi ahlaki olarak suçlu buluyorum” dedi.

Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü NSU davasının baş sanığı Beate Zschaepe, Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde görülen davada iki buçuk yılın ardından bugün ilk kez konuştu.

10 cinayet, 15 banka soygunu ve iki bombalı saldırıdan sorumlu tutulan Beate Zschaepe, yeni avukatları Mathias Grasel ve Hermann Borchert’ın tavsiyeleri üzerine açıklama yapma kararı almıştı. Zschaepe’nin davaya ilişkin 53 sayfalık yazılı açıklamasını avukatı Mathias Grasel okudu.

İKİSİYLE DE İLİŞKİSİ VARMIŞ
haber detay h46855436376255
Spiegel Online’ın bildirdiğine göre, açıklamasında Doğu Almanya’da geçen çocukluğundan bahseden Zschaepe, Alkol problemi yaşadığını ve annesiyle sürekli yaşadığı kavgalardan bahsetti. Annesinden para alamadığı için küçük çaplı hırsızlıklara katıldığını belirten Beate Zschaepe, Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt ile olan gönül ilişkilerine değindi.

İlk olarak Mundlos’a aşık olduğunu anlatan Zschaepe, 19 yaşında Böhnhardt ile tanıştığını ve Mundlos ile beraberken Böhnhardt’a aşık olduğunu söyledi. Mundlos’un askerliğinden sonra ayrıldıklarını ve sadece Böhnhardt ile birlikte olduğuna değinen Zschaepe, bu sayede Böhnhardt’ın arkadaş çevresiyle yakın ilişki kurduğunu belirtti.
haber detay h8546545326376257
“İLK SOYGUNDAN HABERİM VARDI”

Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt’ın gerçekleştirdikleri ilk soygundan haberi olduğunu kabul eden Zschaepe, ancak ne planlama aşamasında ne de soygunun gerçekleşmesinde katkısı olmadığını söyledi. Zschaepe’nin ifadesine göre, NSU çetesinin üçlüsü (Zschaepe, Mundlos ve Böhnhardt) 1998 yılında örgüt kurup ortadan kaybolduktan sonra yakalanacağız diye hep korku içerisinde yaşadı. Paraları bitmek üzereyken Böhnhardt soygun yapmayı önerdi. Mundlos ve Böhnhardt bombalar hakkında Zschaepe’ye bilgi vermedi.

9 EYLÜL 2000, NÜRNBERG’DE ENVER ŞİMŞEK CİNAYETİ

İfadesine göre Zschaepe, NSU çetesinin 9 Eylül 2000 tarihinde işlediği ilk cinayet olan Enver Şimşek’in öldürülmesinden de haberdar değildi. Cinayeti bir kaç ay sonra Aralık’ta öğrendi. Cinayetin neden işlendiği konusunda bugün dahi bir fikri yok. Mundlos ve Böhnhardt’a cinayetten sonra polise gitmelerini önerdi ancak “intihar ederiz” diye tehdit edildi.

KÖLN’DE OCAK 2001’DE YAPILAN BOMBALI EYLEM

Baş sanık Beate Zschaepe, 2001 yılında Köln’de yapılan bombalı eylemden de haberi olmadığını söyledi. Uwe Böhnhardt’ın İranlı bir kişiye ait markete bombayı koyduğunu öne süren Zschaepe, Mundlos’un da marketin önünde nöbet tuttuğunu anlattı.

ABDÜRRAHİM ÖZÜDOĞRU CİNAYETİ

Cinayetler hakkında Mundlos ve Böhnhardt’ın kendisine bilgi vermediklerini iddia eden Zschaepe, 13 Haziran 2001 tarihinde Nürnberg’de kendisine ait terzi dükkanında öldürülen Abdürrahim Özüdoğru ve 27 Haziran 2001 tarihinde Hamburg’ta işlettiği markette öldürülen Süleyman Taşköprü cinayetlerinden de haberi olmadığını söyledi.

Cinayetlerdeki katkısını reddeden Zschaepe, bombalama eylemleri ve soygunlar da dahil cinayetlerin planlanması ve uygulanmasında kendisinin suçsuz olduğunu iddia ediyor. Zschaepe’ye göre 25 Nisan 2007’de Heilbronn’da öldürülen polis memuru Michèle Kiesewette silahı için öldürüldü. Mundlos ve Böhnhardt’In işlediği cinayetlerden, sonra haberi olduğunu kaydeden Zschaepe, onlara karşı gelmeye gücü yetmediğini ve polise gidecek cesareti bulamadığını öne sürdü.

ZWİCKAU’DAKİ HÜCRE EVİNİ YAKTIM

NSU terör örgütünün son olarak kullandığı Zwickau’daki hücre evini kendisinin kundakladığını kabul eden Zschaepe, Kasım 2001 tarihinde radyoda bir karavanın içerisinde iki kişinin cesedinin bulunduğunu duyar duymaz, ölen kişilerin Mundlos ve Böhnhardt olduklarından emin olduğunu, evin içerisinde kimse olup olmadığını kontrol ettikten sonra ateşe verdiğini söyledi.

NSU ÜYESİ DEĞİLİM

Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü NSU ile bağını da reddeden Zschaepe, NSU isminin Uwe Mundlos tarafından konulduğunu belirttikten sonra kendisini ne o zaman ne de daha sonra NSU üyesi olarak görmediğini, olsa olsa Böhnhardt’ın üye olabileceğini öne sürdü.

ÖLENLERİN YAKINLARINDAN ÖZÜR DİLEDİ
haber detay h445363656376253
Cinayetlerde hayatını kaybedenlerin yakınlarından özür dileyen Zschaepe, ölümlerden Mundlos ve Böhnhardt’ın sorumlu olduklarını, kendisini ise moralmen sorumlu hissettiğini söyledi.

249. duruşmaya, 6 Nisan 2006’da öldürülen Halit Yozgat’ın babası İsmail Yozgat ve annesi Ayşe Yozgat da katıldı. kaynak milliyet
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top