Anasayfa / Sağlık / Muzun Bilinmeyen 8 Mükemmel Faydası!

Muzun Bilinmeyen 8 Mükemmel Faydası!


Muzun pek çok hastalığa iyi gelen bir meyve olduğunu biliyor muydunuz? Depresyondan mide ekşimesine, kansızlıktan strese kadar pek çok şeye iyi gelen bu mucize meyvenin bilinmeyen faydalarını yazdık.

muzun 8 faydasi

İşte muzun bilinmeyen 8 faydası…
Muz, bir çeşit protein olan triptofan içerir ve vücutta serotonin (mutluluk) hormonunun salgılanmasına destek olur. Serotonin hormonu, rahatlamınızı sağlar ve modunuzu yükseltir. Ayrıca yüklü miktarda B6 vitamini içeren muz; kan şekerinizi yükseltir ve enerji vererek modunuzda olumlu değişikliklere neden olur.

Yüksek miktarda demir içeren muz, kandaki hemoglobin oranını artırır ve kansızlığı önler. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi, postasyum zengini olan bu tropikal meyvenin kan basıncını düşürdüğünü ve felç riskini önlediğini de yaptığı araştırmalarla destekledi.

muz3

İngiltere’deki bir okulda 200 öğrenci üzerinde yapılan araştırmada, kahvaltıda, ara öğünlerde ve öğle yemeğinde muz yiyen çocukların sınavlarda daha başarılı olduğu ortaya koyuldu. Araştırmada postasyum deposu olan muzun çocukların öğrenme yeteneklerini de geliştirdiği kanıtlandı.

Muz, doğal bir asit gidericidir ve midede oluşan yanma ve ekşime problemlerini önler. Bu gibi durumlarda midenizi rahatlatmak için muz tüketebilirsiniz.
Ara öğünlerde tüketilen muz, kan şekeri seviyesini yükseltir ve özellikle sabahları hamilelerde oluşan mide bulantısını önler.

banan

Sinek ısırığı olan bölgeye krem ya da herhangi bir losyon sürmeden önce bir parça muz sürmeyi deneyin. Muz, sinek ısırığı olan bölgedeki şişliği ve tahrişi önler.
Muz, B vitamini zengini bir meyvedir ve sinir sistemini yatıştırmaya yardımcı olur. Yoğun stres altında çalışıyorsanız sakinleşmek için ara öğünlerinizde muz yiyebilirsiniz.

Muz, yumuşak ve pürüzsüz yapısı nedeniyle bağırsak hastalığı olan hastaların diyet listelerinde yer alan bir mevyedir. Doğal bir asit önleyici olduğu için, ülser gibi mide hastalıklarına iyi gelir. kaynak: mynetSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top