Anasayfa / Gündem / Minik Kayra, 5 yılda 70 ameliyat geçirdi

Minik Kayra, 5 yılda 70 ameliyat geçirdi


Küçük çocuğun haberinin bugün basında yer almasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İnegöl Belediye Başkanı Ak Parti’li Alinur Aktaş’ı arayarak aile için ne yapılabileceği konusunda görüş aldı.

haber detay h14062016155150_5

BURSA’nın İnegöl İlçesi’nde 3 yaşındayken içtiği temizlik maddesi nedeniyle iç organları büyük hasar gören ve 5 yıl içerisinde yurt içi ve dışında 70 operasyon geçiren 8 yaşındaki Kayra Karakaş, sırtındaki cihazla besleniyor. Küçük çocuğun haberinin bugün basında yer almasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İnegöl Belediye Başkanı Ak Parti’li Alinur Aktaş’ı arayarak aile için ne yapılabileceği konusunda görüş aldı.

İnegöl’de 3 yaşındayken içtiği lavoba açıcı nedeniyle iç organları büyük hasar gören, son 5 yıl içerisinde Türkiye ve Amerika’da toplamda 70 ameliyat geçiren Kayra Yaman’ın ABD’deki tedavisine ara verildi. Türkiye’de 30, ABD’de ise 40 ameliyat geçirmesine rağmen özel bir cihaz sayesinde sırtına takılı olan çantanın içinden beselenen minik Kayra, günde 18 saat boyunca, sırtında taşımak zorunda olduğu mama çantasıyla gezmek zorunda.
haber detay h14062016155150_1
Önümüzdeki bir yıl içersinde tekrar Amerika’ya giderek büyük bir operasyon daha geçirmesi gereken Kayra’nın haberi basında yer alınca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün öğle saatlerinde İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı cep telefonundan arayarak aile hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 5 dakika süren konuşma yaptıklarını söyleyen Aktaş, “Cumhurbaşkanımız bu konuda çok duyarlı bir kişi. Bunu biliyorduk. Kendisi aile hakkında benden bilgi aldı. Kayra ile o da yakından ilgileniyor” dedi. İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kayra ile ilgili alacağı yeni bilgileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak ileteceğini ekledi.

5 YILDA 70 AMELİYAT GEÇİRDİ
Günde 18 saat boyunca mama çantasıyla gezmek zorunda olan minik Kayra’nın babası Halit Karataş, 6 yıldır maddi ve manevi tüm desteklerini yılmadan Kayra’ya harcadıklarını söyledi. Karataş, “Kayra, 2011 yılında banyoda içmiş olduğu lavoba açıcı temizlik maddesiyle organlarında büyük hasar oluştu. Türkiye’de 30 ameliyat geçirdi. Ancak ameliyatlardan sonuç alınamayınca sağlık bakanlığına başvurup tedavinin yurtdışında deval edilmesini istedik. Ardından Sağlık Bakanlığı’nda cevap aldık ve Amerika’ya gittik. Burada 2’si büyük 40 ameliyat oldu. Kayra Türkiye’de iken yürüyemiyordu, öksürüyordu hatta uyuyamıyorudu. Ancak Amerika’daki tedavilerden sonra hem yürümeye hemde kilo almaya başladı. 16 kilodan 28 kiloya ulaştı. Kayra’nın sırtında mama makinesi var. Amerika’ya gitmeden önce biz miğdesinden enjektörle besliyorduk. Artık makinasıyle daha sağlıklı ve daha düzenli besleniyor. Kayra’nın sırtındaki mama çantasından kurtulması için tekrardan ameliyat geçirmesi gerekiyor. 6 ay ile 1 yıl arasında Amerika’ya giderek Kayra’nın bu büyük ameliyatını gerçekleştireceğiz. Maddi anlamda çok zor durumlar yaşadık. Ama İnegöl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, başlattığı yardım kampanyası ile toplanan paraları tedavi için kullandık. Destek veren herkesten Allah razı olsun” diye konuştu.
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top