Anasayfa / Magazin / Metin Serezli hayatını kaybetti

Metin Serezli hayatını kaybetti


metin serezli 1

Usta tiyatro ve sinema sanatçısı Metin Serezli, bu sabah hayata veda etti.

Uzun süredir akciğer kanseri tedavi gören Metin Serezli, bu sabah saatlerinde evinde hayatını kaybetti.

Serezli’nin eşi Nevra Serezli, yaptığı açıklamada, sanatçının bugün 07.00 sıralarında yaşamını yitirdiğini söyledi.

Sanatçının yaklaşık 2,5 yıldır akciğer kanseri olduğunu ifade eden Nevra Serezli, vefat ettiği sırada kendisinin ve oğlunun yanında olduğunu
belirtti.

Ölümünün ardından oyuncuyla uzun yıllar birlikte çalışan arkadaşları NTV’ye konuştu:

Gencay Gürün: Çok çok üzgünüm. Yeri asla doldurulamayacak. Çok büyük bir oyuncuydu.

Orhan Alkaya: Örnek alınması gereken, duruşu sağlam bir insandı. Onunla ilgili kötü bir anım bile yok. Çok iyi bir insandı.

Zeki Alasya: Büyük bir kayıp. Metin ağabey çok şey öğrendiğim, çok önemli bir oyuncuydu. Kabul etmekte zorlanıyorum. Allah sabır versin herkese. Sadece tiyatroya değil sinema ve dublaj sanatına da çok büyük katkıları var. Hayatı boyunca asla sıradanlaşmamış bir oyuncu. Onu çok arayacağız.

Gülriz Sururi: Dormen tiyatrosunda ilk partnerimdi Metin. Karşılıklı başrol oynamıştık. Çok iyi bir çalışma arkadaşıydı. Hayatımdaki yeri hiçbir zaman doldurulamayack. Kendi kendini yetiştirdi. Futbolcu çocuktan büyük bir tiyatrocu çıkarmayı bildi.

SAHNEDE BİR ÖMÜR
12 Ocak 1934’te doğan Metin Serezli İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü, Edebiyat Fakültesi Sanat tarihi Bölümlerinde okudu.

1954 yılında İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu’nda amatör olarak oyunculuğa başlayan Serezli, 1971’de Çevre Tiyatrosu adı ile kendi tiyatrosunu kurdu.

Papaz Kaçtı, Altuın Yumruk, Çılgın Sonbahar, Bu Filmi Görmüştüm, Hayvanat Bahçesi gibi oyunlarda oynayan Serezli, oyunculuğunun yanı sıra yönetmenlik de yaptı.

1958 yılında beyazperdeye de adım atan usta oyuncu, Bozuk Düzen, Şoför Nebahat, Seven Ne Yapmaz, Senede Bir Gün, Son Hıçkırık gibi birçok Yeşilçam klasiğinde yer aldı.

Aynı zamanda Türkiye’nin en önemli seslendirme sanatçılarından olan Serezli, televizyonda ve radyoda sayısız karaktere ses verdi.

Kaynak:ntvmsnbc.comSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top