Anasayfa / Gündem / Meteoroloji’den uyarı

Meteoroloji’den uyarı


Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) yaptığı hava durumu tahminlerine göre ülkemiz genelinde önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor. Sıcaklıklar mevsim normallerinde devam edecek. Orta ve Doğu Karadeniz, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun güneyi ve doğusu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu bölgelerinde sağanak yağış bekleniyor. Peki, İstanbul, Ankara, İzmir hava durumu nasıl olacak?

haber detay h89676464545656

Meteoroloji tarafından yapılan hava durumu taminlerine göre yurdun büyük bir genelinde hava mevsim normallerinde seyredecek. Ülkemizin büyük bir bölümünde beklenen sağanak yağışların öğleden sonra olacağı tahmin ediliyor. Peki, İstanbul, Ankara, İzmir’de hava durumu nasıl olacak?

İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımız için önemli bir uyarı yok. Hava parçalı bulutlu ve yağışsız geçeceği yönünde.. Ankara’da yaşayan vatandaşlarımız bugün biraz sıkı giyinmeliler. Hava parçalı ve çok bulutlu geçeceği yönünde ve öğleden sonra sağanak yağış bekleniyor… İzmir’de yaşayan vatandaşlarımız için bir uyarı yok. Hava mevsim normallerinde seyredecek, bulutsuz güzel bir hava olacak.

Yapılan son değerlendirmelere göre; Orta ve Doğu Karadeniz, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun güneyi ve doğusu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyi ve batısı ile Ankara’nın kuzey kesimleri, Çankırı, Muğla’nın doğusu ve Antalya’nın batı kesimlerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Sivas, Kayseri’nin doğusu, Osmaniye, Hatay’ın kıyı ve Adana’nın doğu kesimleri ile Kahramanmaraş’ın batısında, öğle saatlerinden itibaren Erzurum, Kars, Ardahan, Trabzon’un doğusu, Rize ve Artvin çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemiz genelinde önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor.
RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzey batılı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Ege ve Batı Akdeniz kıyılarında kuvvetlice (30-50 Km/s), Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda güneybatı yönlerden kuvvetli olarak (40-60 Km/s) eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR
YEREL KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Sivas, Kayseri’nin doğusu, Osmaniye, Hatay’ın kıyı ve Adana’nın doğu kesimleri ile Kahramanmaraş’ın batısında, öğle saatlerinden itibaren Erzurum, Ağrı, Ardahan, Trabzon’un doğusu, Rize ve Artvin çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (su baskını, yıldırım, lokal dolu, yağış anında kuvvetli rüzgar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle;
Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde kuzey kesimleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak yağışlı 20
İstanbul: Parçalı ve az bulutlu 23
İzmir: Parçalı ve az bulutlu 28
Adana: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; doğu kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 30
Bursa: Parçalı ve az bulutlu 22
Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde batı kesimleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 29
Samsun: Parçalı çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı 22
Trabzon: Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı. Yağışların; öğle saatlerinden sonra doğu kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. 19
Erzurum: Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların ; Öğle saatlerinden sonra yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 15
Diyarbakır: Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 31
kaynak hurriyet
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top