Anasayfa / Teknoloji / Megaupload.com ve megavideo.com kapandı, Anonymous karşı saldırıya geçti

Megaupload.com ve megavideo.com kapandı, Anonymous karşı saldırıya geçti


ABD’de çalkantılı bir hafta yaşanmakta. Önce SOPA protestoları ve şimdi de Megaupload. FBI, telif haklarını defalarca ihlal ettiği gerekçesiyle Megaupload.com sitesinin merkezine baskın yaparak siteyi kapadı, daha doğrusu fişini çekti. Anonymous ise resmen çıldırdı.

İnternetin yeraltı kahramanları ya da protestocuları diyebileceğimiz Anonymous grubu ise Megaupload.com sitesinin kapatılmasına istinaden internette organize olarak bu kararın arkasındaki kaynaklara (yani kurumların web sitelerine) şu ana kadar yaşanmış en büyük sanal saldırıları gerçekleştirmeye başladılar. ABD Adalet Bakanlığı sitesi justice.org, RIAA.org, FBI.gov, MPAA.org gibi sitelere erişim zorlukla sağlanıyor.

megaupload megavideo kapandi rapidshare.com da kapanabilir

Megaupload.com sitesinin kapatılması, ABD’de ve dolayısıyla internet dünyasının önemli bir kısmında yeni bir dönemin başladığı anlamına geliyor. Megaupload.com, rapidshare.com gibi en çok kullanılan dosya paylaşım sitelerinden biriydi. Yalnızca yüklenmiş dosyaların adreslerini bilenler tarafından oraya gönderilen dosyalar indirilebiliyordu.

İnternette özellikle film ve müzik ile yazılım korsanlığıyla mücadele edebilmek için hazırlanan SOPA gibi yasa tasarıları ise katı önlemler ile kullanıcıların iletişim bilgilerini mahkeme kararı bile olmadan öğrenilmesini öngörüyor.

Megaupload.com sitesi Kim Dotcom adını kullanan bir Alman’a ait. Zaten nedense gerek rapidshare.com, gerekse Megaupload.com Alman kökenli girişimciler tarafından kurulmuş. Megaupload.com sitesi geçtiğimiz Aralık ayında Megaupload Mega Song video klibiyle gündeme düşmüştü. Kanye West, Will.I.Am, Jamie Foxx, Sean “Diddy” Combs, Alicia Keys ve Chris Brown’ın bizzat rol aldıkları klipte Megaupload.com sitesi kulağa son derece hoş gelen bir melodiye sahip olan promosyonel bir şarkı eşliğinde tanıtılıyor, ki yukardaki klibin ta kendisi oluyor.

Bu klip, Universal Music Group ile Youtube arasındaki garip bir bağı da ortaya çıkarmıştı zira UMG, bu klip Youtube’da dönmeye başladığında, içinde yer alan sanatçılar UMG’ye bağlı oldukları gerekçesiyle videoyu yayından kaldırtmıştı. Ama tüm sanatçıların kendi istekleriyle bu klipte oynadıklarına ilişkin belgeleri Youtube’a sunan megaupload.com sitesi sahibi Kim Dotcom, daha sonra klibin yeninden yayınlanmasını sağlamıştı. Video 20 Ocak 2012 itibariyle 15 milyon kere izlenmiş durumda.

Bu arada bilgi notu olarak ekleyelim. Megaupload.com sitesinin sahibi Kim Dotcom, megaupload.com baskını sırasında tutuklandı. 6 yıla kadar hapisle yargılanması bekleniyor, gerekçe ise telif hakları ihlaline aracılık etmek ve ihlal etmek. kaynak pcextraSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top