Anasayfa / Dünya / Kuzey Kore’den yeni füze denemesi! 560 kilometre katetti

Kuzey Kore’den yeni füze denemesi! 560 kilometre katetti


Güney Kore, Pyongyang yönetiminin Pazar günü öğleden tanımlanamayan bir cisim ateşlediğini bildirdi. Dakikalar sonra yeni bir füze denemesinin gerçekleştiği anlaşıldı. Fırlatılan füzenin 560 kilometre katettiği aktarılıyor.

Japonya, füzenin münhasır ekonomik bölgenin dışına düştüğünü açıkladı. Füzenin düştüğü noktayı yolcu uçakları bildirdi.

Kuzey Kore, son olarak geçen hafta Pazar günü en uzun menzilli füzesi Hwasong-12’yi denemişti.

Kuzey Kore, bir hafta aradan sonra yeni bir füze denemesi gerçekleştirdi, test anında dünyada ilk haber oldu. Dünyanın en büyük televizyonları yayınlarını kesti, uluslararası ajanslar peş peşe ‘acil’ kodlu haberler geçti.

Güney Kore, Kuzey Kore’nin bu sabah gökyüzüne tanımlanamayan bir cisim fırlattığını duyurdu. Açıklamadan dakikalar sonra, yeni bir füze testinin yapıldığı anlaşıldı.

Güney Kore haber ajansı Yonhap, son fırlatılan füzenin yaklaşık 560 kilometre katettiğini bildiriyor. Güney Kore ordusu, füzenin Pukguksong-2 tesisinden ateşlendiğini resmen açıkladı.

Yeni testi şiddetli bir şekilde protesto eden Japonya ise, balistik füzenin münhasır ekonomik bölgenin dışına düştüğünü ve herhangi bir geminin hasar görmediğini aktardı.

Beyaz Saray’dan da açıklama var. ABD, son füzenin menzilinin daha önceki üç füzeden kısa olduğu belirtildi.

Bir hafta önce en uzun menzilli füze ateşlenmişti
Kuzey Kore son olarak geçen hafta pazar günü en uzun menzilli füzesinı denemişti. Hwasong-12 isimli füze, nükleer başlık taşıyabiliyor. 2 bin 100 kilometre yüksekliğe ulaşan ve 787 kilometre kateden Hwasong-12, Japonya’nın batı kıyılarına düşmüştü.

Füzeyi geliştiren mühendisler ve askerler ise, hafta içinde başkent Pyongyang’da çılgın gösteriler eşliğinde karşılanmıştı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un fırlatılırken bizzat denetlediği füze, ABD’nin Pasifik Okyanusu’nda yer alan Guam Adası’ndaki üssünü vurabiliyor.

Kim döneminde, babası ve dedesinin ülkeyi yönettiği yıllara nazaran füze denemeleri büyük artış göstermiş durumda. Bu yıl içinde fırlatılan füzelerin sayısı şimdiden 10’u buldu, ateşlenen yeni füzelerin menzilleri giderek artıyor.

Pyongyang yönetimi, Hwasong-12’yi geçen ay Güneşin Günü kutlamalarındaki geçit töreninde ilk kez göstermişti. Savunma uzmanı Melissa Hanham’a göre, yayımlanan fotoğraflar Hwasong-12’nin tek aşamalı, sıvı yakıtlı bir roketle fırlatıldığını gösteriyor. Söz konusu yöntem, bu tür uzun menzil için yakıt, oksitleyici ve taşıyıcı kasa açısından fazla ağır olduğuna işaret ediyor.

Ürküten harita
Amerikan özel istihbarat kuruluşu Stratfor, Kuzey Kore’nin fırlattığı füzelerin hangi ülkeleri tehdit ettiğini gösteren yeni bir haritayı bu hafta içinde yayınladı. Gölge CIA olarak bilinen Stratfor’un haritasına göre, 8 bin kilometre menzili bulunan Taepodong 2 füzesi Türkiye, Almanya, İngiltere ile birlikte ABD’nin batı eyaletlerini de vurabilir. Füze henüz tamamlanmadı, Kuzey Koreli mühendisler proje üstünde çalışıyor. kaynak milliyet
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top