Anasayfa / Bilim / Kuyruklu Yıldıza Çarparak…

Kuyruklu Yıldıza Çarparak…


Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) projesi olan Rosetta uzay aracının 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızı etrafındaki misyonu 30 Eylül Cuma günü itibariyle sona erdi.

Yetkililer, Rosetta’nın kuyruk yıldızın yüzeyine çarptığını duyurdu.
haber-detay-h468054610563036
Kısmen Philae isimli keşif aracının da katkı sağladığı Rosetta, 12 yıllık bilimsel çalışmaların ve yaklaşık yedi milyar kilometrelik yolculuğun ardından kontrollü bir şekilde kuyruklu yıldızın yüzeyine düşürüleceğini açıklamıştı.

Avrupa Uzay Ajansı, Rosetta’nın kuyruklu yıldıza çarpmadan önce çektiği son fotoğraflardan bir kısmını paylaştı.
Rosetta, beklendiği üzere 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızının yüzeyine çarparak 12 yıllık görevini tamamladı.

Rosetta uzay aracının misyonu bugün sona eriyor. Rosetta’nın gök taşının yüzeyine düşüş anını Avrupa Uzay Ajansı’nın verileriyle canlı olarak takip ediyoruz.

Robot uzay aracı, 2 Mart 2004’te Ariane 5 adlı füzeyle fırlatılmış, 6 Ağustos 2014 tarihinde de kuyruklu yıldızın yörüngesine girmişti.

10 yılı aşkın süre uzayda seyahat eden araç, güneşten hayli uzakta kaldığı için cihazlarını çalıştıracak enerjiyi sağlaması mümkün değil.
Zira Rosetta ana güç kaynağı olarak Güneş hücreleri kullanıyordu.
haber-detay-h7680254686506-852
Öte yandan uzay aracı, Ağustos ayı itibariyle yörüngesini değiştirerek kuyruklu yıldıza yaklaşmak için eliptik yörüngeye yönelmişti.

Yetkililer, 29 Eylül günü Orta Avrupa saatiyle, (20 dakika erken ya da geç olmak kaydıyla) saat 22.40’ta 19 kilometre mesafeden itibaren iniş manevranın başlayacağını ve 30 Eylül 2016 Cuma günü de Orta Avrupa saatiyle 12.40’ta nihai inişin (çarpışmanın) gerçekleşeceğini belirtmişti.

Yüzeye çarpmanın 500 ile 700 metrelik bir alanda gerçekleşmesi öngörülüyordu.

Çarpışma, 50 cm/saniye hızında gerçekleşecek ki bu da Philae’nin 2014’teki hızının yarısına denk.

İçindeki cihazlarla birlikte yaklaşık üç ton ağırlığındaki Rosetta, nihai inişe geçerken dahi ölçüm yapmayı sürdürerek ve yüksek çözünürlüklü görüntüler çekerek misyonunu tamamladı.

Aracın daha önce yüzeye en yakın olduğu mesafe, 1.9 km kadardı.

Bilim insanları, aracın, iniş sırasında yüzeye çok yakın olacağı için son anda göndereceği verilerin hiç olmadığı kadar hayati önem taşıyacağını belirtiyor.

Rosetta, Philae ile birlikte son iki yılını üzerinde ayrıntılı gezinti yaparak geçirdiği 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızında ebedi misafir olarak kalacak.

2014’ten bu yana dünyaya gönderdiği veriler ise uzun yıllar bilimsel çalışmalara ışık tutacak. kaynak euronews
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top