Anasayfa / Gündem / Küçük Dilara’nın tek isteği gerçek oluyor

Küçük Dilara’nın tek isteği gerçek oluyor


Bursa’da okula gidemeyen engelli Şevval Dilara Kurt’un yaşadığı sıkıntıların basında yer alması üzerine açıklama yapan Bursa Valiliği, “Başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Milli Eğitim Bakanımız olmak üzere, valimizin talimatı ile bahse konu okul ve öğrencimizin yaşadığı ev bölgesinde, vali vekilimiz ile il Milli Eğitim Müdürümüz inceleme yapmıştır.” ifadelerine yer verildi.

haber detay 9176403863_2

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, bazı yerel ve ulusal basın yayın organlarında, 20 Kasım 2014 tarihinde öğrenci Şevval Dilara Kurt’un ulaşım sorunuyla ilgili çıkan haberlerle ilgili valilikçe inceleme yapıldığı dile getirildi.

Açıklamada, şöyle denildi: “Öğrenci Şevval Dilara Kurt’un, Mustafa Münevver Olağaner İlkokulu’nda okurken, Başöğretmen Ortaokulu’na okul dönüşümleri kapsamında kaydedildiği, bu okulun, öğrencinin evine uzaklığının haberde belirtildiği gibi 6 kilometre değil; yapılan ölçüm sonucu 700 m uzaklıkta olduğu.

Başöğretmen Ortaokulu’nda giriş ve çıkış olmak üzere iki adet engelli rampasının bulunduğu, öğrencinin engelinden dolayı sınıfının giriş katında olduğu, okulda engelli tuvaletinin bulunduğu. Öğrencinin velisine evde özel eğitim teklif edilmesine rağmen, velinin bu teklifi kabul etmediği.
seval dilara haber detay 143248
Yine öğrencinin velisine, Bursa Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Başöğretmen Ortaokulu Müdürlüğü tarafından gerekli bilgilerin verildiği ve açıklamaların yapıldığı. Öğrencimizin öğrenim gördüğü Mustafa Münevver Olağaner İlkokulu’nun öğretmenlerinin duyarlı davranarak, öğrenimine devam edebilmesi için kendisine akülü engelli arabası satın aldıkları.

Annenin maddi yönden sıkıntı içinde olmayıp okulun yakınında bir sağlık ocağında hemşire olarak çalıştığı anlaşılmış olup; haberin basında yer alması üzerine başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Milli Eğitim Bakanımız olmak üzere Valimizin talimatı ile bahse konu okul ve öğrencimizin yaşadığı ev bölgesinde Vali Vekilimiz ile İl Milli Eğitim Müdürümüzün yapmış olduğu incelemede basında yer aldığı gibi öğrencinin eğitim ve öğretim hakkının engellenmediği, sorunun okula ulaşım için istenen servis hizmetinden kaynaklandığı, sorunun çözümü açısından aileye Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yardım yapılması düşünülmüşse de velisi olan annesinin devlet memuru olması nedeniyle yardımcı olunamamış, öğrencinin okula devamı konusunda aile ve öğrenciye destek olmak için rehber öğretmenler görevlendirilmiştir. Sonuç olarak ulaşım servisi dışında öğrencinin eğitim ve öğretim görmesine engel olacak bir durum söz konusu değildir.” kaynak haber3Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top