Anasayfa / Sağlık / Kolesterolle savaşan 5 besin

Kolesterolle savaşan 5 besin


Dünyada ölümlerin üçte biri kalp ve damar hastalıklarından. Bunun baş sorumlusu da kolesterol. Peki beslenme ile kolesterol seviyenizi nasıl aşağı çekebilirsiniz?

haber detay h68768544686545363

Beslenme şeklinizi değiştirerek kolesterol seviyenizi aşağı çekmeniz mümkün. Taze sebze ve meyveler, tam tahıllar, iyi yağlardan oluşan bir beslenme şekli, midenize olduğu kadar kalbinize de dost.

Yulaf: Güne yulaf ile başlamak kolesterol seviyesini düşürmek için en kolay yollardan biri. 1 kase yulaf yaklaşık 1-2 gram fiber içerir.

Baklagiller: Baklagiller fiber açısından zengindir. Sindirimleri uzun sürdüğü için, daha uzun süre tok tutarlar.

Kabuklu yemişler: Pek çok araştırma badem, ceviz, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlar olarak geçen kabuklu yemişlerin kalp sağlığınız için iyi olduğunu gösteriyor.

Yağlı balık çeşitleri: Haftada üç kere balık yemenin kalp sağlığınız için iki ayrı faydasını görürsünüz. Birincisi, içerdiği omega-3 yağları kandaki trigliserit seviyesini düşürmeye yardım eder ve kalp ritim bozukluklarını önlemede faydalıdır. İkincisi, balık yediğinizde et yemezsiniz, böylece etten alacağınız kötü kolesterol LDL’yi yükselten doymuş yağlar yerine, balıktan LDL’yi düşüren omega-3 yağlarını alırsınız.

Bitki sterolleri ve stanolleri: Bitkilerden elde edilen ve yapıları kolesterole çok benzeyen steroller ve stenoller bağırsakların yediklerinizden kolesterol emilimini engeller. kaynak sabahSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top