Anasayfa / Sağlık / Klorokin nedir, hangi ilaçta var? Klorokin ilacı Corona virüse iyi gelir mi?

Klorokin nedir, hangi ilaçta var? Klorokin ilacı Corona virüse iyi gelir mi?


Dünyaya hızla yayılan corona virüsü için ilaç, aşı ve tedavi çalışmaları sürüyor. Avrupa ülkelerinden Fransa ölümcül yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı klorokin ilacı kullanmaya başladı. İlk olarak Çin’de ortaya çıkan virüsten en çok etkilenen ülkelerden biri olan Fransı hükümeti klorokin ihracatını yasakladı. On binlerce vatandaş ‘’ Klorokin nedir, hangi ilaçta var?’’ sorusuna yanıt aramaya başladı. Daha önceleri sıtma tedavisinde kullanılan ilaç Klorokin, ağız yoluyla alınıyor. İlacın yaygın yan etkileri arasında kas problemleri, iştahsızlık, ishal ve deri döküntüsü yer alır. Öte yandan, Klorokin Bir sağlık sisteminde ihtiyaç duyulan en güvenli ve en etkili ilaçlar olan Dünya Sağlık Örgütü’nün Temel İlaçlar Listesi’nde yer almaktadır. Peki Klorokin ilacı Corona virüse iyi gelir mi? Klorokin nedir, hangi ilaçta var, özellikleri nelerdir?

Klorokin nedir, hangi ilaçta var? Dünyayı etkisi altına alan coronavirüsüne karşı ilaç ve tedavi çalışmalarında klorokin ilacı yer aldı. Geçmişte sıtma tedavisinde kullanılan Klorokin Fransa’da corono virüsü tedavisinde kullanılmaya başlandı. Tüm dünyada yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı tedbirler alınmaya devam ediyor. Öte yandan ilaç ve aşı çalışmalarına hız kazandırılıyor. Avrupa ülkelerinden Fransa’da kullanılmaya başlanan Klorokin nedir, hangi ilaçta var? Klorokin ilacı Corona virüse iyi gelir mi? İşte Klorokin ilacı hakkında merak edilenler…

KLOROKİN NEDİR, HANGİ İLAÇTA VAR? CORONA VİRÜSE İYİ GELİR Mİ?
Dünyayı etkisi altına alan ölümcül coronavirüsüne karşı ilaç tedavisi sürüyor. Gündemde Fransa’da sıtma tedavisinde başvurulan klorokinin Kovid-19’a karşı kullanımına izin verilmesi konuşuluyor. Vatandaşlar ” Klorokin nedir, hangi ilaçta var? Corona virüse iyi gelir mi?” sorusuna yanıt arıyor. Haberimizde, Klorokin ilacına dair merak edilenlere erişebilirsiniz.

KLOROKİN NEDİR, HANGİ İLAÇTA VAR?
Klorokin, sıtmanın etkin olduğu bölgelerde sıtmayı önlemek ve tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Bazı sıtma tipleri, dirençli soylar ve karmaşık vakalar tipik olarak farklı veya ek ilaç gerektirir. İlaç bazen romatoid artrit, lupus eritematozus ve bağırsakların dışında meydana gelen amebiyaz için kullanılabilir. Ağız yoluyla alınır. Ayrıca 2020 itibariyle COVID-19 enfeksiyonlarını tedavi etmek için deneysel olarak kullanılmaktadır.

İlacın yaygın yan etkileri arasında kas problemleri, iştahsızlık, ishal ve deri döküntüsü yer alır. Ciddi yan etkiler arasında görme problemleri, kas hasarı, epileptik nöbetler ve düşük kan hücresi seviyeleri bulunur. Hamilelik sırasında kullanım için güvenli olduğu düşünülmektedir. Klorokin, 4-Aminokinolin ilaç sınıfının bir üyesidir. Kırmızı kan hücresi içinde yer alan aseksüel sıtmaya karşı etkilidir.

Klorokin 1934 yılında Hans Andersag tarafından keşfedilmiştir. Bir sağlık sisteminde ihtiyaç duyulan en güvenli ve en etkili ilaçlar olan Dünya Sağlık Örgütü’nün Temel İlaçlar Listesi’nde yer almaktadır. Jenerik olarak mevcuttur. Gelişmekte olan dünyadaki toptan maliyeti yaklaşık 0.04 ABD$ olmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde, doz başına yaklaşık 5,30 ABD$ tutmaktadır.

KLOROKİN İLACI CORONAVİRÜSÜNE İYİ GELİR Mİ?
Fransa’da Klorokin’e onay çıktı

Resmi Gazete’de yayımlanan Başbakanlık Kararnamesi’nde, klorokinin Kovid-19’un tedavisinde doktor kontrolünde kullanabileceği belirtildi.

Ülkede, Kovid-19’un tedavisinde klorokinin kullanımını en çok savunanlardan Marsilya’daki Akdeniz Enfeksiyon Enstitüsü Genel Direktörü Prof. Dr. Didier Raoult, Twitter’dan yaptığı açıklamada, bu karardan dolayı Sağlık Bakanı Olivier Veran’a teşekkürlerini iletti.

Fransız hükümeti, klorokinin ihracatını yasakladı.

Kullananların yüzde 75’i iyileşti

Dr. Raoult, klorokini yeni tip koronavirüse yakalanan 24 kişide test etmiş, hastaların yüzde 75’i de iyileşmişti. Fransız ilaç şirketi Sanofi tarafından yapılan açıklamada, klorokinin 300 bin dozunun virüse karşı kullanılacak aşının geliştirilmesine katkıda bulunacağı belirtilmişti.

KLOROKİN NEDİR, ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Klorokin, sıtmanın etkin olduğu bölgelerde sıtmayı önlemek ve tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Bazı sıtma tipleri, dirençli soylar ve karmaşık vakalar tipik olarak farklı veya ek ilaç gerektirir. İlaç bazen romatoid artrit, lupus eritematozus ve bağırsakların dışında meydana gelen amebiyaz için kullanılabilir. Ağız yoluyla alınır. Ayrıca 2020 itibariyle COVID-19 enfeksiyonlarını tedavi etmek için deneysel olarak kullanılmaktadır.
kaynak sabah
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top