Anasayfa / Sağlık / Kemik Kırıkları Kısa Sürede Tedavi Edilecek

Kemik Kırıkları Kısa Sürede Tedavi Edilecek


Bugüne kadar antibiyotiklerin de kullanıldığı kemik kırılması tedavisi oldukça uzun sürmekteydi.Ancak bilim insanları bu süreyi yüzde 50 azaltmanın yolunu buldular.

haber detay 4135435

Kemik krılmalarında iyileşme süreci uzun sürmekteydi ama artık %50 daha kısa sürede iyileşmesini sağlamak mümkün hemde antibiyotik kullanmadın. Bunu başaranlar ise Türk bilim adamları.

Kemiklerin antibiyotik ve diğer ilaçları kullanılmadan daha hızlı iyileşmesini sağlayan Türk bilim insanları yaptıkları çaılmalar ve elde ettikleri verilere göre kemik kırılmasının iyileşme süresini yüzde 50’den daha fazla bir sürede kısalttılar.

Türk bilim insanlarından gelen bu başarı guru verici oldu. Anadolu Üniversitesi (AÜ), Atatürk Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi iş birliğinde yürütülen bilimsel çalışmada, “bor nitrür”ün ilaç kullanmadan ve enfeksiyon riski taşımadan kemik kırılmasını yüzde 50 daha erken iyileştirdiği tespit edildi. AÜ Materyal Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuran Ay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1996 yılından beri borun 250 bileşenden biri olan “bor nitrür”le çalışmalarını yürüttüğünü söyledi. “Bor Nitrür”ün doğada bulunmayan bir bileşik olduğunu belirten Ay, 2012 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zekai Halıcı koordinatörlüğünde “Kemik Kırık İyileşmesinde Bor Nitrürürün Rolü” adlı çalışmaya başladıklarını kaydetti.

Türk doktorlardan "kemik kırılması" tedavisinde önemli adım

Yaptıkları çalışmalar sonucunda bor nitrürün kemik kırıklarının iyileşmesinde büyük bir performans gösterdiğini anlatan Ay, şöyle konuştu: “Kemiklerin antibiyotik ve diğer ilaçları kullanılmadan daha hızlı iyileşmesini sağladık. Yaptığımız çalışmalara ve elde ettiğimiz verilere göre kırığın iyileşme süresi yüzde 50’den daha fazla kısaldı. Başarılı bir şekilde, hiç enfeksiyon olmadan iyileştiği tespit edildi. Özellikle sporcu yaralanmaları ve kısa süreli çıkılan kayak tatillerinde meydana gelen yaralanmalar açışından bu çalışmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz.”

Çalışmanın 2015 yılında sonlanacağını aktaran Ay, konuyla ilgili Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yaptıklarını sözlerine ekledi. kaynak sureklihaberSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top