Anasayfa / Sağlık / Kan şekeri düşmesine öneriler

Kan şekeri düşmesine öneriler


Yorgunluk, çarpıntı gibi vücuttaki haller düşük kan şekerinin işareti olabiliyor. Prof. Dr. Tunçkale, tedavi edilmediğinde ölüme yol açabilecek bu duruma karşı önerilerde bulunuyor

haber detay h64764643654365365

Hipoglisemi olarak da bilinen kan şekeri düşmesi aniden ve hızla gelerek bedeni olumsuz etkiliyor. Seviye olarak hipoglisemi şeker düzeyinin 70 mg/ dL’nin altına inmesi olarak kabul edilir diyen uzmanlar, düşük kan şekeri seviyelerinin tedavi edilmediğinde sara nöbeti, bilinç kaybı ve hatta ölüme neden olabileceğini aktarıyor. Halsizlik ve yorgunluk gibi belirtilerle ortaya çıkan bu durum bazı zamanlarda hiçbir sinyal de vermiyor. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, İç Hastalıkları Bölümü’nden, Prof. Dr. Aydın Tunçkale, bu hastalığın bilinmeyenlerini ve tedavi şekillerini anlatıyor:

NASIL BESLENMEK GEREKİR?

* Kompleks karbonhidratlar kanda şeker oranının değişmesini daha az etkileyeceği için kandaki şeker seviyesinin daha sabit kalmasını sağlayacaktır. Kompleks karbonhidratlara örnek olarak tam buğday ekmeği ve tam buğday ekmeğiyle yapılan diğer unlu ürünler, kepekli makarna, esmer pirinç ve kuru baklagiller verilebilir.

* Basit karbonhidratlardan kaçının. Basit karbonhidratlara örnek olarak sofra şekeri, bal, reçeller, lokum, pastalar, tatlı – tuzlu pastane ürünleri, şekerler verilebilir.

* Lif alımını arttırın. Sindirilebilir lifler genellikle sebzelerde, meyvelerde, kuru baklagillerde, tahıllarda ve buğdayda bulunur. Karbonhidratlar lifle birlikte yendiğinde daha yavaş sindirilir.

* Taze meyveleri veya şeker eklenmemiş konserve meyveleri, meyve sularına tercih edin. Meyvelerin içindeki lif şekerin emilim hızını yavaşlatır.

* Öğünlerini az yiyin ve ara öğün mutlaka tüketin.

* Kafein içeren içecekleri ve yiyecekleri tercih etmeyin. Kafeinin hipog- lisemi etkilerinin (halsizlik, fenalık hissi gibi) aynısını ortaya çıkardığı ve kişilerin kendilerini daha kötü hissetmelerini sağladığı saptanmıştır.

İDEAL KİLODA KALIN

* Alkolden ve alkol içeren içeceklerden uzak durun. Alkol kan şekeri seviyesini düşürür.

* Fazla kiloları vermeye ve sağlıklı kilonuzu korumaya çalışın. Kilo fazlası vücudun insulin kullanma kabiliyetini azaltır.

* Yağ tüketimini azaltın. Yağ oranı yüksek beslenme, vücudun insulini kullanmasını kötü yönde etkiler. Yağ kalori yönünden de fazla olduğu için yağ tüketimini kısıtlamak kilo vermeye de yardımcı olacaktır.

* Et, balık ve tavuk grubunu kızartma yerine, fırında, ızgarada, buğulama veya haşlama yollarıyla pişirmeye özen gösterin.

* Et ürünlerini yağsız yapışmayan tavada pişirmeye çalışın.

* Etlerin yağlarını ve derilerini pişirmeden önce ayıklayın.

SEBEPLERİ NELERDİR?

* Kan şekerini düşüren ilaçların fazla dozda alınması,

* Pankreasta insülin salgılayan tümör (insülinoma),

* Aşırı egzersiz yapılması,

* Aşırı alkol tüketimi.

HİPOGLİSEMİ ANINDA NELER YAPILMALI?

Hasta diyabetikse hızla şekerli yiyecekler almalıdır. Bu şekerli su, ağızda kesme şekerin eritilmesi, meyve suyu, bal olabilir. Ayrıca bu durumlarda kullanılabilecek glukoz tabletleri de vardır. Bunlardan herhangi biri yapıldıktan 15 dakika sonra kan şekeri kontrol edilmelidir. Eğer hipoglisemi sürüyorsa aynı şeylerin bir kez daha tekrarlanması gerekir. Kan şekeri normale döndükten sonra da bir ara öğün yenebilir. Eğer hasta diyabetik değilse kan şekeri normale döndürüldükten sonra mutlaka bir hekime başvurmalıdır. Kaynak: Takvim
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top