Anasayfa / Ekonomi / İşte İstanbul’da konut fiyatlarının arttığı ilçeler

İşte İstanbul’da konut fiyatlarının arttığı ilçeler


Ardı ardına yapılan açıklamaların ardından vatandaşlar “İstanbul’da konut fiyatlarının arttığı ilçeler, ev alırken dikkat edilmesi gerekenler” sorularının cevaplarını arıyor. Gayrimenkul değerleme platformlarının verilerine göre, İstanbul’un Avrupa ve Anadolu Yakalarında 15 ilçe konut piyasasında öne çıktı. Ancak ev alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda da uzmanlar uyarı yapıyor.

İstanbul’da konut fiyatlarının arttığı ilçeler, ev alırken dikkat edilmesi gerekenler, İstanbul’da değerlenen ilçeler hangileri? soruları en sahibi olmak isteyen vatandaşların en çok merak ettiği konular arasında. Yanı sıra ev alarak yatırım yapmak isteyen kişiler, devir sürecinde hiç beklemedikleri masraflarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için uzmanlar uyarıyor.

15 İLÇE DEĞERLENDİ
Gayrimenkul yatırımında, değerlenen ilçeler Avrupa Yakası’nda Kâğıthane, Başakşehir, Zeytinburnu, Beylikdüzü, Esenyurt, Sultangazi ile Bağcılar olurken; Anadolu Yakası’nda ise Kadıköy, Çekmeköy, Ataşehir, Ümraniye, Sancaktepe, Sultanbeyli, Pendik ve Kartal şeklinde sıralandı. Son 3 yılda ulaşım projeleri sebebiyle en fazla konut fiyat artışı Kâğıthane’de yaşandı. Kâğıthane’de konutların metrekaresi ortalama 3 bin 650 liradan fiyatlandı. Bu bölgede ortalama kira 1 bin 538 lira, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 19 yıl olarak belirlendi. Başakşehir’de de metronun hizmete girmesiyle yeni projeler hız kazandı. Tüm bu yatırımların bölgenin gelişme ivmesini artırması bekleniyor. Zeytinburnu ise konut yatırımında geri dönüş süresi en kısa ilçe oldu. Endeksa Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, İstanbul’da dönüşüm ve ulaşım projelerinin konut fiyatlarını arttığını söyledi.

MAKETTEN EV ALIRKEN BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN
Yıldırım Grup İcra Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, konut alacak olan vatandaşlara tavsiyelerde bulundu. Konutun deprem standartlarına uygunluğunun kontrol edilmesi gerektiğini belirten Yıldırım “Kat mülkiyeti iskânı alınmış daireler tercih edilmeli” dedi. Yıldırım, maketten alım yapmanın da sakıncalarına dikkat çekerek “Proje tesliminde farklı bir durum ile karşılaşmak istemiyorsanız; net ve brüt alanla ilgili netlik sağlamalısınız” diye konuştu.

KONUT FİYATLARI ARTTI
Türkiye genelinde 68 ili kapsayan Konut Fiyat Endeksi kasım ayı sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre konut fiyatlarında, bir önceki aya göre yüzde 0,89 oranında artış yaşandı. Kasım ayında metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2,01 oranında artan Çankırı, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu.

İstanbul’daki markalı konut projelerinde fiyatlar kasım ayında Anadolu Yakası’nda yüzde 0,11, Avrupa Yakası’nda yüzde 0,06 arttı. Endeksin başlangıç dönemine göre ise Anadolu Yakası’ndaki projeler Avrupa Yakası’na kıyasla 11,6 puan fazla artış gösterdi.

EV ALACAKLAR DİKKAT
Tapu harcının az çıkması için yapılan oyunlar, mülkün değerini düşük gösteriyor ve vatandaşı mağdur ediyor. İleride vergi cezası ödememek için gayrimenkul alacakların dikkatli olması gerekiyor. kaynak turkiyegazetesi
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top