Anasayfa / Gündem / İstanbul’da Eczacıbaşı’na Ait Helikopter Kuleye Çarparak Düştü: 5 Ölü

İstanbul’da Eczacıbaşı’na Ait Helikopter Kuleye Çarparak Düştü: 5 Ölü


İstanbul’da Eczacıbaşı’na ait helikopter düştü. Ulaştırma Bakanlığı helikopterin kuleye çarptığını doğrularken kazada 5 kişi öldü.

İstanbul Büyükçekmece’de Eczacıbaşı’na ait bir helikopter düştü. Helikopter, TÜYAP Kuzey yan yol E-5 mevkiine düşerken beş parçaya ayrıldı. Helikopterde Eczacıbaşı Yapı Grubu’ndan üst düzey yönetici de vardı. Öte yandan Ulaştırma Bakanlığı da helikopterin kuleye çarparak düştüğünü doğruladı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Beylikdüzü’nde düşen helikopter ile ilgili açıklama yaptı. Açıklama şu şekilde:

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI DOĞRULADI
“Bugün saat 11.16’da Kuğu Havacılık ve Turizm AŞ’ ye ait TÇHEZ tescilli helikopter, Atatürk Havalimanı’ndan görerek kalkış yapmış, saat 11.20’de bir TV kulesine çarparak E-5 karayoluna düşmüştür.

Kalkış esnasında hava şartlarının normal olduğu bildirilirken, helikopterde 2 pilot, 4’ü yabancı uyruklu 5 yolcu olmak üzere 7 kişinin seyahat ettiği bildirilmiştir. Kazada ilk belirlemelere göre 5 kişi hayatını kaybetmiştir.

Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu uzmanları, söz konusu kazaya ilişkin incelemelerde bulunmak üzere kaza yerine gönderilmiştir.”

HELİKOPTERDE 2 PİLOT, 4 YABANCI VE 1 TÜRK YOLCU VARDI
Düşen helikopterde 2 pilot, 4 yabancı ve 1 Türk yolcunun bulunduğu öğrenildi. Yabancı konukların Rus olduğu belirtildi.

BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYE BAŞKANI: 5 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Büyükçekmece Belediye Başkanı da helikopterdeki 5 kişinini hayatını kaybettiğini söyledi. Helikopterin Kaptan Pilotların Alaaddin Nacar ve Ahmet Bulut oldukları öğrenildi. Olay yerine sevk edilen 10 itfaiye ve kurtarma aracı ile 50 personel yangına müdahale ediyor.

HELİKOPTER ECZACIBAŞI’NIN… BOZÖYÜK’E GİDİYORLARDI
Öte yandan düşen helikopterin Eczacıbaşı’na ait olduğu belirtildi. Atatürk Havalimanı’ndan Bilecik’in Bozöyük bölgesindeki fabrikaya gezi amaçlı gidiyorlardı.

ECZACIBAŞI: BİR YÖNETİCİMİZ VE RUS KONUKLARIMIZ VARDI​
Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Bülent Eczacıbaşı, helikopter kazasıyla ilgili “Bir yöneticimiz ve Rus konuklarımız vardı. Bozüyük’e gidiyordu” açıklamasında bulundu.

İSTANBUL VALİSİ: NEDEN DÜŞTÜĞÜ NET DEĞİL
İstanbul Valisi Vasip Şahin, Büyükçekmece’deki helikopter kazasında ilk belirlemelere göre, 5 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Vali Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saat 11.16’da Atatürk Havalimanından kalkan özel bir şirkete ait helikopterin, 11.21’de Büyükçekmece sınırları içinde E-5 karayolu üzerine henüz sebebi netleşmemiş bir nedenle düştüğünü belirtti.

Burada ilk tespitlere göre 5 kişi hayatını kaybettiğini ifade eden Vali Şahin, “Hem enkaz kaldırma çalışmaları hem de yolun trafiğe açılma çalışmaları hızla sürdürülüyor. Detaylı bilgiyi kamuoyuyla paylaşacağız.” dedi.

E-5 TRAFİĞE KAPANDI
Kazanın ardından E-5 Karayolu da çift taraflı trafiğe kapandı.

ARAÇ YOĞUNLUĞUNUN OLMAMASI FACİANIN ÖNÜNE GEÇTİ
İçerisinde 7 kişinin bulunduğu helikopterin parçalanarak düştüğü esnada, yolda araç yoğunluğunun olmaması facianın büyüklüğünü önledi.

İBB: BİZE AİT DEĞİL
Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi helikopterin kendilerine ait olmadığını duyurdu.

KUĞU HAVACILIKTAN AÇIKLAMA
Kuğu Havacılık ve Turizm AŞ Genel Müdürü Gürcan Mallı, İstanbul Büyükçekmece’deki helikopter kazasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Kuğu Havacılık bünyesinde operasyon yapmakta olan TC-HEZ kuyruk numaralı 2008 üretim tarihli Skorsky S76 C++ tipli helikopterimiz İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Eskişehir Bozüyük seferini yapmak üzere saat 11.20’de kalkış yapmıştır. Kalkıştan kısa bir süre sonra helikopterimizin Beylikdüzü mevkiinde maalesef kaza kırıma uğradığı haberi tarafımıza ulaşmıştır. Helikopterimizde uçuş ekibinden 2 kişi ve 5 yolcu bulunmaktadır. Uçuş ekibi Alaattin Nacar ve Ahmet Bulut, yolcu isimleri ise Salim Özen, Aleksandr Vanin, Igor Kochergin, Luidmila Chuprova, Elena Badragan.” ifadelerini kullandı.

DÜŞEN HELİKOPTERİN ÖZELLİKLERİ

Kuruluşa ait Sikorsky S-76C++ model VIP helikopter, performansı, ileri teknolojisi ve güvenlik üstünlüğü ile hızlı, pratik ve güvenilir bir ulaşım alternatifi sunuyor.

Sekiz kişilik yolcu kapasitesine sahip olan özel donanımlı helikopter, 500 km’lik bir mesafeye ortalama 250 km/saat hızla iki saatte ulaşabiliyor. Normal hava şartlarında Kanyon çıkışlı uçuşlarda, yaklaşık olarak Bodrum-Türkbükü 1 saat 50 dakika (250 mil), Ankara-Yenimahalle 1 saat 35 dakika (210 mil), İzmir- Alsancak 1 saat 20 dakika (185 mil) sürüyor.

Deniz seviyesinde azami 287 km/saat hız yapabilen helikopter, yolcu ve yük dahil 1650 kg’a kadar taşıma kapasitesine sahip bulunuyor. Helikopterin bagaj kapasitesi ise 1,08 m3.

S-76C helikopterin özellikleri;

En yüksek hız:
287 km/sa
Uzunluk:
16 m
Ağırlık:
3.177 kg
Düz uçuş hızı:
249 km/sa
Kanat açıklığı:
13 m
Motor tipi:
Allison Model 250
kaynak haberler
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top