Anasayfa / Teknoloji / İstanbul’a silikon vadisi geliyor

İstanbul’a silikon vadisi geliyor


ABD’deki Silikon Vadisi’ni gezen Erdoğan “Benzeri bir projeyi İstanbul’da gerçekleştirme hedefimiz var” diyerek Microsoft’un Fatih Projesi için hazırladığı programları da inceledi.

Başbakan Erdoğan akilli gözlük denemesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünyaca ünlü bilişim firmalarının bulunduğu ABD’nin San Fransisco kentindeki Silikon Vadisi’ni gezdi. Microsoft’un Fatih Projesi için hazırladığı eğitim programlarını yerinde inceleyen Erdoğan, Apple’da tablet teknolojisi ile ilgili bilgi aldı, Google’da sürücüsüz otomobil ve son teknoloji akıllı gözlüğü inceledi.

ÖZEL SUNUM YAPILDI
Erdoğan’ın ilk durağı Microsoft’ta, CEO Steve Ballmer tarafından karşılandı. Ballmer’in, geçtiğimiz aylarda İstanbul’da Başbakan Erdoğan’ın hediye ettiği kravatı takması ikili arasında esprilere neden oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fatih projesiyle ilgilenen Microsoft CEO’su Ballmer, hazırladıkları eğitim yazılımları hakkında Erdoğan’a sunum yaptı. Gelecek hafta Fatih projesiyle ilgili bir ihale düzenleneceğini hatırlatan Erdoğan, “Fatih projesinde 10 milyon 600 bin tablet üretimi söz konusu. Bu ihale öncesinde silikon vadisini görmek suretiyle bilişim teknolojisinde neler oluyor, yeni gelişmeler neler, bunları yerinde görelim istedik. Çünkü, bizim bu proje benzeri bir projeyi İstanbul’da gerçekleştirme hedefimiz var” dedi.

VADİ MUALLİMKÖY’E
Başbakan Erdoğan’ın, “Benzeri bir projeyi İstanbul’da gerçekleştirme hedefimiz var” dediği silikon vadisi, “Bilişim Vadisi” adıyla Gebze Muallimköy’de yapılacak. Vadi’de 5 milyon metrekarelik alanda firmalara yer tahsis edilecek ve özel teşvikler verilecek. İçinden hızlı tren ve şehir içi tren hattı geçecek. Vadide, yüksek katlı binalar yerine ofis ve ARGE bölümlerinin yer aldığı birkaç katlı binalar inşa edilecek.

GÜNEYSU’YU GÖZLÜKLE İZLEDİ

tayyip erdogan ve akilli gozlukler

Erdoğan, Microsoft’ta Google maps isimli programla İstanbul’u ve memleketi Güneysu’nun da uydu görüntülerini izledi. Erdoğan izlenimlerini şöyle aktardı: “Google Glass” adı verilen akıllı gözlüğü de inceleme fırsatımız oldu. Video çekimleri yapar gibi çekim yapıyorsunuz. Çalışanlar, mesafe alıyor. Demek ki bizim de daha çok çalışmamız, bilgiyi üretmemiz, geliştirmemiz lazım. Onun içinde ben bilgiyi insanlığın evrensel bir malzemesi olarak görüyorum. Bundan hep birlikte istifade edeceğiz. Geleceğe çok daha güçlü olarak yürüyeceğiz. Silikon Vadisi’ni görmek suretiyle, aldığımız brifinglerle deneyimimizi, birikimimizi artırma fırsatı bulduk. Gerek Microsoft, gerek Apple ve gerekse Google, sürekli bilgiyi geliştirmenin gayreti içindeler.”

SÜRÜCÜSÜZ OTOYU DENEDİ
Silikon Vadisi’ndeki gezisi 4 saat süren Erdoğan, son olarak Google’ı ziyaret etti. Google’a gelişinde “self driving car” olarak anılan sürücüsüz otomobili inceledi, anında tarama ve yükleme yapan gözlüğü denedi. Tepesindeki kamera ve içindeki bilgisayar sistemi ile sürücüsüz gidebilme özelliğine sahip araca kızı Sümeyye Erdoğan ile birlikte binen Başbakan, kendi kendine yolunu bulan otomobille tur attı. Erdoğan, “Aynı uçaklardaki otopilot sistemine benzer bir sistemle araç gidiyor. Şu anda daha ilk adımlar, test sürüşlerini daha da geliştirecekler” dedi.
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top