Anasayfa / Ekonomi / Hurma geçen yılın fiyatlarıyla sofralarda

Hurma geçen yılın fiyatlarıyla sofralarda


Geçen yıl ithalatındaki gümrük vergisinin yüzde 25’ten sıfıra çekildiği hurma, bu ramazan sofralara zamsız geldi.
Bursa’da hurma dükkanı işleten Çiğdem Çetinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl Resmi gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulunun ithalat rejimi kararına ek kararına göre, hurma ithalatında gümrük vergisinin sıfırlandığını hatırlattı.

Gümrük vergisinin kaldırılmasının tır bazında 3-4 bin dolar gibi bir avantaj sağladığını aktaran Çetinkaya, “Vergi sıfırlaması, geçen yıl Ramazan için yaptığımız ithalattan sonra gelmişti. Bu yüzden indirim geçen yılın oruç ayına yetişmemişti.” dedi.

Vergideki indirimin bu yıla yansıdığını dile getiren Çetinkaya, “Döviz kurlarındaki yükseliş ve enflasyona rağmen hurma, geçen yılın fiyatlarında kaldı. Bu yıl sofralarımıza zamsız geldi. Fiyatlar geçen yıl çizgisinde. Doların kur artışı fiyatlarda dikkati çekecek bir indirimin olmasını engelledi diyebiliriz.” ifadesini kullandı.

Hurmaların geçen yıl olduğu gibi 15 ila 100 lira arasında değiştiğini belirten Çetinkaya, şöyle devam etti:

“Genel olarak piyasaya baktığımızda İran, Kudüs, Tunus hurmalarında çeşitlilik ve uygun fiyat bulmak mümkün. Düşük gelirli aileler genellikle İran, Tunus ve Afganistan hurmalarını fiyat anlamında tercih ediyor. Gelir durumu iyi olanlar ise Kudüs hurmasını tüketiyor. Tarım ilacı dahi kullanılmayan, besin değeri en yüksek hurmaların Medine hurmaları olduğunu elimizden geldiğince duyurmaya çalışıyoruz.”

Hurma çeşitleri hakkında da bilgi veren Çetinkaya, şunları kaydetti:

“Safavi hurma siyah renkli ve orta büyüklüktedir. İnce kabukludur ve şeker oranı düşüktür. Karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarına faydalı olarak bilinir. Hudri hurmanın şeker oranı makul, çok lifli, yumuşak ve etlidir. Sugai hurmanın gövdesi kahverengi, şekeri uç kısımlarına toplanmasından dolayı uç kısımları sarı ve beyaz renkli bir hurmadır. Kalın, etli, lif oranı yüksektir. Şeker oranının düşük olması dolayısıyla şeker hastalarının tercih ettiği bir çeşittir. Acve hurması Peygamber efendimizin mübarek elleriyle diktikleri, Medine ve çevresinde yetişen özel bir hurmadır.”

Bursa Esnaf Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Arif Tak da hurmanın özellikle ramazanda sofralarda aranan bereketli bir ürün olduğunu söyledi.

Hurma fiyatlarının yüksek tutulduğunu gözlemlediğini aktaran Tak, “Ben hurma fiyatlarını arabistan’da da Türkiye’nin çeşitli illerinde de gözlemledim. Bu fiyatları yüksek tutanların, hurmaları Arabistan’dan getiren kişiler olduğunu düşünüyorum. Benim kanaatim hurma fiyatları 30 lirayı geçmemeli, kalitesine göre biraz daha aşağı doğru inmeli.” dedi. kaynak milliyet
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top