Anasayfa / Teknoloji / Google’dan müthiş adım! Bedava internet balonu

Google’dan müthiş adım! Bedava internet balonu


Google, I/O 2016 konferansında ücretsiz internet sunan balonunu tanıttı.

haber detay h463935268_4395

Oldukça dikkat çeken proje kapsamında gökyüzüne binlerce balon bırakılacak ve bu balonlar herkese ücretsiz internet dağıtacak.

Google’ın ‘sök tak’ akıllı telefonu Project ARA’yı da tanıttığı I/O 2016 konferansı, kelimenin tam anlamıyla rüzgar gibi geçti. Birçok yeni ürün ve projenin tanıtıldığı konferansta en çok dikkat çeken bölüm, şüphesiz internet bağlantısı sağlayan balonun tanıtıldığı an oldu.

Project Loon ismi verilen balon projesi ile Google, kısaca ücretsiz Wi-Fi internet bağlantısı vaat ediyor. Proje kapsamında gökyüzüne binlerce balon salınacak. Bu balonlar yerden tam 20 kilometre yükseklikte (65,000 feet) konumlanacak. Her balon 100W güneş enerjisi balonuna sahip olacak ve enerjiyi doğrudan güneşten alacak. Üzerinde bulunan batarya sayesinde ise hava karardığında da yine internet sağlamaya devam edecek.

Peki Google’ın bu balonları internet sağlamayı nasıl başaracak? Cevap çok basit. Üzerinde bulunan LTE antenleri sayesinde balonlar, 80 kilometre menzille internet sağlayabilecek. Ayrıca balonlar kendi aralarında da etkileşim halinde olacak.

Esasen Google’ın bu çılgın fikrinin asıl amacı bedava internet sağlamak değil. Teknoloji devi, altyapı yetersizliği vb. nedenlerle milyarlarca insanın hala internete bağlanamadığını düşünüyor. Google’ın bu projesi, aslında internet olmayan yerlere havadan internet götürmek. Başarı sağlandığı takdirde internet kullanıcılarının sayısında müthiş bir artış yaşanacak.

Henüz test aşamasında olan Google Project Loon’un, ilerleyen zamanda hava tahminlerinde de kullanılması hedefleniyor. kaynak haber7Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top