Anasayfa / Teknoloji / Google: “Haritadaki Eşek canlı ve iyi durumda”

Google: “Haritadaki Eşek canlı ve iyi durumda”


Eşek sudan gelinceye kadar terledi

google earth haritadan essek

Google’ın Botswana’daki sokak görünümü görüntülerinden birinde hem ayakta hem de yerde yatarken farkedilen eşek, internette olay oldu.

Google’ın sokak görünümü haritaları için 360 derece fotoğraf çeken aracının bir kazaya sebebiyet vermiş olabileceği endişesi ve analizleri Google’ı resmi bir açıklama yapmaya itti. Google, Kei Kawai tarafından kaleme alınan ve “Never ass-ume” başlığı kullanılan açıklamasında söz konusu eşekle ilgili esprili bir dille eşeğin hale canlı ve iyi durumda olduğunu da bildirdi. Google açıklamasındaki “ass-ume” ise eşeklerin latince kısaltmasına gönderme yapar nitelikte (Africanus asinus ya da kısaca ass) ve sakın aklınıza bile getirmeyin (assume: var saymayın) şeklinde çifte bir anlam taşıma amacı güdüyor.

Google maps  dan street view:


Daha Büyük Görüntüle

Söz konusu olay bir Afrika ülkesi olan Botswana’daki sokak görünümlerini inceleyen bir kullanıcının farketip Twitter’da paylaşmasıyla dikkat çekmişti. Bir karede ayakta duran bir eşek, sokak görünümünü hafif ilerlettiğinizde yerde yatıyordu.

Haliyle bu durum, Google’ın streetview aracı eşek ezdi, eşeğe çarpıp kaçtı söylemlerine neden oldu. Google, internette dolanan bu ilgiye kayıtsız kalmadı ve söz konusu eşeğe yanlış açıdan bakıldığını gösterir fotoğraflarla eşeğin sapa sağlam olduğunu söyledi.

Bize de pcextra.com.tr olarak Google ve eşek kelimelerini aynı haberde kullanmak zorunda kaldığımız bir haber kaleme almak düştü.

Bu arada Botswana nerede diye soranlara hemen yanıt verelim. Botswana Güney Afrika’da bir ülke. Hatta Güney Afrika Cumhuriyeti’nin hemen kuzeyindedir. Google’ın Botswana’da bile sokak görünümü özelliğini aktifleştirip, Türkiye ve Balkanları es geçmesi ise Google’ın ayıbı olsa gerek. Bu konuda Yandex Panorama’ya teşekkür etmek isteriz. kaynak pcextra
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top